Vánoční dárek nesedí? Pokud nepůjde vrátit či vyměnit, půjde jistě prodat!

Publikováno: 16.01.2018
Vánoční dárek nesedí? Pokud nepůjde vrátit či vyměnit, půjde jistě prodat!

Stalo se to určitě každému z nás. Buď jsme se netrefili do vánočního dárku my, anebo bylo nevhodně nakoupeno naopak pro nás. V obou případech se jedná o zbytečně utracené peníze, které by se v rozpočtu rozhodně hodily na jiné věci, když ty darované nebude možné použít. Neztrácejte však hlavu a rozhodně neodnášejte neúspěšné dárky do popelnice ani do kontejneru. Něco totiž půjde vrátit, něco vyměnit a něco při troše snahy prostě prodáte.

Jak na vrácení dárku?

Nejsnadnější je postup v případech, kdy byl dárek pořízen v eshopu. Tam mají totiž prodejci ze zákona danou povinnost vzít prodanou věc do 14 dní zpět a vrátit za ni peníze. Vy si však musíte sami uhradit poštovné, případně zakoupenou věc přinést na kamennou pobočku eshopu, ve kterém jste nakupovali online.

Povinnosti eshopů a zákazníků

Každý eshop má povinnost vzít zboží zpět do 14 dní od převzetí zboží. Tedy ne od odeslání objednávky. Ale pozor, věc musí být nepoškozená, pokud možno zabalená v původním obalu. Jestliže nese stopy po vyzkoušení, nic se neděje – vaše právo na vrácení zboží, respektive odstoupení od smlouvy, trvá i tak. Za den vrácení zboží se považuje den, kdy jste prodejci oznámili, že zboží budete vracet. Od toho dne máte na odeslání dalších 14 dní.

Jakmile jde o zboží, které se skládá z několika komponent, musíte vrátit celé balení. A vždy musíte přibalit i fakturu nebo účtenku. Když si pořídíte její kopii nebo alespoň fotografii mobilem, chybu neuděláte.

Prodejce vám pak musí vrátit peníze do 14 dnů, ale zpravidla to dělá rychleji. Eshopy jsou často během vánočního období vstřícní i v tom, že nabízejí lhůtu na vrácení zboží mnohem delší než oněch zákonem požadovaných 14 dní. Někde na to máte čas až do konce ledna, jinde třeba do konce prosince. Jakmile eshop při nákupech na delší lhůty vrácení lákal, musí tuto nabídku dodržet.

Povinnosti prodejců v kamenných prodejnách

Co se kamenných prodejen týká, není v zákoně žádná opora pro lhůtu na vracení zboží. To ale neznamená, že by prodejci nemohli nějakou nabídnout. Většinou velké řetězce a velkoplošné markety už automaticky nabízejí lhůty pro vrácení vánočního zboží. A nejen vánočního.

Lhůtu pro vrácení zboží často najdete i v kamenných obchodech s oblečením, spodním prádlem a dalším zbožím, které je nutné před nákupem vyzkoušet. Aby prodejci prodali, nabízejí často možnost vyzkoušení doma. Tedy vy nakoupíte, darujete, obdarovaný vyzkouší. A pokud mu věc nesedí, můžete ji v prodejně vrátit.

Netýká se to ale všech prodejců a jejich povinností to prostě není. V rámci konkurenčního boje o zákazníka se jedná pouze o vstřícný krok, který usnadní nakupování a zbaví vás obav o to, zda nakoupíte správně.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Jak na výměnu dárku?

Výměna bývá často jednodušší i v kamenných prodejnách. V eshopu je samozřejmostí, protože věc vrátíte a nepožadujete zpět peníze, jen si vezmete produkt s mírně jinými parametry. Může vás to ale stát poštovné navíc, pokud je v eshopu vyžadováno. Ušetřit pak můžete třeba formou vyzvednutí na kamenné pobočce anebo na svozovém místě typu Zásilkovna, Uloženka apod. Zde bývá poštovné poloviční, někdy i nižší.

V kamenných prodejnách na výměnu dárku většinou slyší. Ale opět nejde o povinnost. Pro prodejce je důležité, že utržené peníze mu zůstávají. Zboží ale opět nesmí být nijak poškozené, musí být kompletní, v původním obalu a také s účtenkou. V některých případech můžete obdržet jen poukaz na další nákup, což se vlastně rovná výměně zboží, pokud bude poukaz za podobnou cenu jako původní dárek.

A jak dárek prodat?

Snadno. V dnešním světě sociálních sítí, internetových bazarů a aukčních síní není nic snazšího. Jen pro to musíte prostě něco udělat: Věc nafotit, popsat a nacenit. Pak vložit do systému. Dříve nebo později se jistě nějaký zájemce ozve. A nemusíte mít strach, příležitostný prodej domácích přebytků rozhodně není podnikáním, takže se nemusí nikam hlásit.

Pokud peníze až tolik nepotřebujete, můžete dát dárek charitě

Jestliže dárek nesedí, ale vám se nechce podstupovat proces vracení či výměny, stále nenoste dárek do popelnice. Pokud jde o oblečení, dejte jej do charitního kontejneru. A jestli jde o spotřebič, dekoraci, hračku či cokoliv jiného, co sice má využití, ale k vám domů se to prostě nehodí, stavte se s tím třeba v nejbližším domově pro seniory, dětském domově anebo na pracovišti charity. Tím dárek dokonale splní svůj účel: někomu udělá radost.