Vánoce jste zvládli bez dluhu? Ale co novoroční výprodeje?!

Čtení na 5 minutPublikováno: 10.01.2019
Vánoce jste zvládli bez dluhu? Ale co novoroční výprodeje?!

Výprodeje, které začínají hned po Vánocích nebo v lednu, jsou dalším krizovým obdobím pro naše peněženky. Prodejci lákají na „velké“ slevy. A my rádi vyslyšíme jejich volání. Mnozí z nás dostali od Ježíška hotovost, a tak ji chceme uplatnit. Často je nám fuk, že jsme se na Vánoce zadlužili a že bychom mohli dar využít na splátku vánočního úvěru raději než na další konzumní nákupy.

Jestliže však toužíme po věcech z novoročních výprodejů nebo je dokonce životně nutně potřebujeme, nedá se nic dělat a jdeme do dalšího nakupování. Pojďme si alespoň připomenout, jak na to, aby byl nákup alespoň trochu výhodný.

Je cena opravdu snížená?

Spousta prodejců nabízí v novoročních (ale i jiných) výprodejích své zboží pouze za fake (fejk) slevy. Co to znamená? Že cena je stejná, jako byla v předchozích obdobích. A kde se vzala ta sleva? Ta je vypočtena z krátkodobého navýšení ceny těsně před začátkem výprodeje.

A jak to máte zjistit? Vlastně snadno. Pokud po nějaké věci toužíte, je logické, že budete nějakou dobu sledovat její cenový vývoj. Proto si na vás prodejce s fake slevou nepřijde. A vy nakoupíte jinde, kde zboží nabídnou ještě levněji, tedy novoroční sleva bude opravdová.

Sleva z ceny uvedení výrobku do prodeje?

Někdy se potkáme s pojmem „cena v době uvedení do prodeje“ nebo „zaváděcí cena“, respektive sleva z této ceny. Na první pohled může sleva vypadat lákavě, protože může jít i o desítky procent. Třeba mobil, který má zaváděcí cenu 10 tisíc, je nyní za sedm tisíc. No, nekupte to, že, když jsme se třiceti procenty dole!

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Ale co tady není v pořádku? Špatným základem pro slevu je ona zaváděcí cena nebo cena z doby uvedení do prodeje. Často jde totiž o elektroniku nebo jiné elektrické spotřebiče do domácnosti. Ty rychle zastarávají - zejména v případě elektroniky typu mobil, tablet, nositelnost. A tak se jejich cena postupně sama na trhu snižuje, i bez výprodejů.

Někteří prodejci využijí této skutečnosti k tomu, aby nalákali nezkušené a neinformované zákazníky. Nabídnou jim telefon za běžnou tržní cenu, ale protože ji srovnávají s cenou zaváděcí, kdy byl telefon novinkou a hitem (dnes už je odpadlíkem), má zákazník dojem, že nakoupí velmi výhodně. Opak často bývá pravdou.

Co je nejčastěji nabízeno ve výprodeji?

Všechny typy výprodejů se jak na Black Friday, tak začátkem ledna nejvíce týkají oblečení, elektroniky, parfémů, hraček, kosmetiky nebo vybavení do domácnosti. To jsou dlouhodobá pozorování statistik. Takže pokud se chystáte ve výprodejích kupovat tyto druhy zboží, začněte včas sledovat vývoj jejich cen, abyste při příštích výprodejích měli jasno, jestli se vůbec jedná o slevu.

A které zboží je ve hromadném výprodeji málokdy? Drogerie, hobby vybavení nebo potraviny, to jsou oblasti, kterých se hromadné výprodejové akce téměř netýkají. Tady musíme sledovat jednotlivé nabídky během roku.

Brát si půjčku na novoroční slevy?

Tohle je otázka, na kterou si můžete odpovědět, až pokud víte, jak jsou na tom ceny z novoročních slev. Pokud se opravdu jedná o výhodnou nabídku, kdy cena reálně klesla pod cenu dosažitelnou u jiných prodejců, má půjčka na tento nákup smysl.