V obchodech se rozmáhají triky směnáren. Pozor na ně!

Čtení na 5 minut Publikováno: 01.08.2019
V obchodech se rozmáhají triky směnáren. Pozor na ně!

Sotva legislativa zatočila se směnárnami a omezila jejich nekalé praktiky při směňování hotovosti, spotřebitelé s poměrně velkým zděšením zjišťují, že se praktiky směnárníků přesunuly do bezhotovostní sféry, do bankomatů a terminálů obchodů. Pro nás jsou rizikové zahraniční obchody a bankomaty, pro cizince zase ty české. S trochou pozornosti se však jde bránit. Prozradíme jak.

Seznamte se s Dynamic Currency Conversion (DCC)!

DCC, co to je? Dynamic Currency Conversion je služba, která nabízí platby ve měně, na kterou je zákazník zvyklý. Služba se pro Čechy uplatní samozřejmě v zahraničí, kde je oficiální měna jiná než česká koruna.  Zjednodušeně by se dalo napsat, že jde o okamžitý přepočet na koruny pro všechny, kdo jsou líní přepočítávat kurz zahraniční měny, ale přitom chtějí vědět, kolik je nákup nebo výběr z bankomatu opravdu stál (v českých korunách).

Služba nabízí dynamické (okamžité) přepočty kurzu, které samozřejmě směřují vždycky nahoru. Její podstatou sice je, jak už jsme zmínili, okamžitý přepočet na domácí měnu (v našem případě na koruny), ale pozor: vždy podle kurzu daného obchodníka nebo majitele bankomatu!

Je logické, že výhodnou je tato služba pouze pro banky, vydavatele karet a pro obchodníky, kteří dostanou vyšší provize z vyšších plateb způsobených změnou kurzu. A tak je nad slunce jasné, že není v jejich zájmu seznamovat zákazníky s tím, že ve svém terminálu nastavili službu, která zákazníkům sebere více peněz a navýší provize obchodníkům.

Donedávna bylo DCC jen v bankomatech

Služba DCC je už nechvalně známá v bankomatech. Funguje cirka deset let. Jenže lidé na ni začali reagovat negativně, protože se samozřejmě rozneslo, že DCC bere peníze tím, že navyšuje přepočetní kurz, a to dokonce až o celou pětinu. V praxi to sice nejčastěji bývá okolo dvou až tří korun na euro nebo dolar, ale i to je setsakramentsky znát.

Jenže zatímco v bankomatu je nutné tuto službu odsouhlasit, respektive vybrat si ji, u platebního terminálu na pokladně obchodu tomu tak není. A tak je mnohem snazší naletět a nevědomky odsouhlasit platební transakci s výrazně vyšším přepočetním kurzem. 

DCC se dá reklamovat

Banky stále častěji dostávají reklamace takových plateb. Nemusíme si je totiž nechat líbit. Pokud nemá obchodník náš výslovný souhlas s touto službou a s navýšením celkové ceny zboží nebo ceny za zahraniční měnu, máme možnost proběhnutou transakci reklamovat. Sice podle obchodníků vyjádříme souhlas tím, že zadáme PIN, ale situace není tak jednoznačná.

I banky samy potvrzují, že reklamace na tyto praktiky se jim množí. Například tiskový mluvčí komerční banky Michal Teubner potvrdil, že: "Souvislost navýšení počtu reklamací služby DCC je s rozšiřováním obchodních míst a bankomatů velmi pravděpodobná, nicméně důvodem je i doba dovolených. Za rizikové destinace lze považovat především oblíbené země z jihu Evropy jako Chorvatsko či Španělsko."

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Co s tím?

Nejen tyto země, ale i Česká republika, podlehly lákadlu služby typu DCC mezi prvními a na nejvyšších úrovních. Obchodníci spoléhají totiž na lenost svých zahraničních zákazníků, kterým se nechce na dovolené přemýšlet a přepočítávat na jejich domácí měnu. Až pojedete do jižních zemí na dovolenou, mějte se velmi na pozoru jak při výběru z bankomatů, tak také při platbách v obchodech. A pokud zvete své zahraniční známé sem, varujte je před DCC u nás.

Pokud se při platbě v zahraničí objeví vedle částky v eurech nebo jiné měně i částka v korunách, ihned obchodníkovi řekněte, že odmítáte DCC. A nehleďte na to, že bude obchodník tvrdit, že je to bez poplatku. Bez poplatku totiž ano, ale tady jde o navýšený kurz.

Dvě částky a přepočetní kurz na obrazovce terminálu totiž znamenají, že je aktivované DCC. A PIN zadejte jen tehdy, když bude na terminálu pouze částka v měně státu, ve kterém právě jste. Někdy se druhá částka objeví až o pár vteřin později. Proto raději zdržujte, ale budete si pak jistí, že platíte bez DCC.

Zdánlivé výhody

DCC není zcela samoúčelnou službou, má i své výhody. Jenže většina z nich je pouze na oko. Nabídne totiž okamžitý přepočet, kdy člověk vidí, kolik vlastně platí, aniž by musel sám počítat. To je ale asi jediná výhoda. Další uváděnou výhodou je jistota, že se kurz už nezmění.

Pokud běžně platíte kartou, zúčtuje se platba za dva až tři dny, takže podle pozdějšího kurzu. Když použijete DCC, bude se platba zúčtovávat právě tímto kurzem, už se nezmění. Jenže je nutné si uvědomit, že k výrazným kurzovým skokům v EU nedochází. A i kdyby ke změně kurzu došlo, nikdy nebude tak velká, aby nezůstala výhodnější, než okamžitý a uměle navýšený kurz při využití DCC.

V bankomatech dejte krok zpět

Pokud se v bankomatu objeví nabídka DCC, jinými slovy okamžitého přepočtu na koruny, musíte ji zrušit jakoby krokem zpět, tedy tlačítkem umístěným na levé straně nabídky bankomatu. Je to sice nelogický krok, působí jako krok zpět, ale zachrání vám spoustu peněz.

Komentáře