V ČSOB a v Raiffeisenbank už si peníze nevyměníte

Čtení na 5 minut Publikováno: 07.05.2019
V ČSOB a v Raiffeisenbank už si peníze nevyměníte

Jedete na dovolenou nebo na služební cestu a potřebujete vyměnit peníze na měnu země, kam se vydáváte? Tak do ČSOB a Raiffeisenbank už pro výměnu peněz nechoďte, přestaly tuto službu poskytovat. Proč? ČNB posílila pozici spotřebitele ve směnárenském procesu, takže banky už nemohou dělat takové machinace, na jaké byly zvyklé. To ale neznamená, že by banky obecně s výměnou peněz na svých pobočkách skončily. Například Komerční banka, Česká spořitelna, UniCredit Bank či Moneta Money bank vám peníze vymění i nadále.

Co se na procesu směny hotovosti změnilo nejvíce?

Česká národní banka, respektive novela zákona č. 277/2013 Sb., o směnárenské činnosti, která byla přijata pod číslem 5/2019 Sb., posílila postavení klienta ve směnárenském procesu zejména tím, že mu dala nárok na zrušení provedené směny, a to až do tří hodin od samotného provedení transakce. Jde o krok proti předraženým směnárnám, kam se klient může do tří hodin vrátit a chtít své peníze zpět, když jinde potká mnohem výhodnější kurz.

V případě směnárenských automatů zákon stanovil lhůtu pro odstoupení od směny peněz dokonce až tři pracovní dny. Opatření se vztahuje na částky do 1 000 eur, tedy přes 25 tisíc korun. Navíc pokud směnárna poskytne v souvislosti se směnou doplňkovou službu, bude moci klient odstoupit i od této služby.

Některé banky by silnější postavení klienta evidentně nezvládly

Jak vidno, i ČSOB a Raiffeisenbank se této změny obávají, pravděpodobně si dokázaly porovnat své ceny s konkurencí. Raiffeisenbank komentovala zrušení směnárenských služeb tak, mezi důvody ke zrušení jde zejména o klesající zájem o tuto službu a také měnící se legislativu.

Uvedené banky také konstatovaly, že novela zavádí pro banku složitá pravidla pro storna nebo reklamace transakcí a výrazně rozšiřuje náležitosti pokladních dokladů. Dodávají, že směnárenské služby poskytovaly většinou turistům, kteří nejsou klienty banky a kteří si mohou peníze snadno vyměnit v bankomatech. Zde samozřejmě pouze výběrem českých korun.

Jiné banky jsou odvážnější. Čím to asi bude?

Najdou se naštěstí i banky, co se nebojí postavit se klientovi tváří v tvář i po té, co se značně posílila jejich práva v rámci procesu směny peněz. Například Komerční banka, Česká spořitelna, UniCredit Bank či Moneta Money bank vám peníze vymění i nadále. Jak to vidí tyto banky?

Mluvčí komerční banky Pavel Zúbek uvedl, že: „Komerční banka bude pokračovat v nabídce nákupu a prodeje cizí měny v hotovosti.“ Lidé by si měli být vědomi také faktu, že se „s novou legislativní úpravou se mimo jiné ruší poplatky za standardní směnárenské operace kromě výjimek uvedených v zákoně“. Pravý důvod zrušení služeb směnárny ze strany ČSOB a v Raiffeisenbank se asi klube na světlo světa…

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Pokračuje Moneta, Komerční Banka, spořitelna nebo třeba Unicredit

Mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek uvedl prohlášení banky: „Směnárenskou činnost nyní rušit nebudeme, aplikovali jsme nařízení vyplývající z novely směnárenského zákona.“ V dosavadním rozsahu poskytne směnárenské služby i Moneta Money Bank.

Česká spořitelna a její mluvčí Filip Hrubý se nechali slyšet, že: „nadále na 174 z celkem 513 poboček budou poskytovány směnárenské služby. Na těchto pobočkách si mohou lidé vyměnit české koruny v hotovosti na cizí měnu v hotovosti. Na dalších 69 pobočkách mohou vložit na svůj účet hotovost v cizí měně. Stejně tak mohou ze svého korunového či cizoměnového účtu vybrat hotovost v cizí měně.“

Desatero pro klienta směnárny

Česká národní banka vydala v souvislosti se změnou zákona o směnárenské činnosti Desatero pro klienta směnárny. O co jde? O základní pravidla bezpečného a rovnocenného směňování hotovosti. Zde je jeho stručné znění:

 1. Směnu provádějte pouze v označených směnárnách a vždy si přečtěte veškeré informace na kurzovním lístku (zejména cenu).
 2. Pojmy „Nákup a prodej cizí měny“ a tj. informace o směru směny, se uvádí z pozice směnárny! A to v první osobě jednotného nebo množného čísla.
 3. Směnné kurzy se u jednotlivých směnáren mohou lišit. Směnárny je stanovují samostatně, jde o jejich obchodní činnost.
 4. Všude platí, že účtovat úplatu za provedení směnárenského obchodu je zakázáno - jen s výjimkou např. směny mincí nebo šeků.
 5. Směnárna je povinna na kurzovním lístku zveřejnit pouze nejméně výhodný směnný kurz, který nabízí. Pokud směnárna poskytuje zvýhodnění pro některé klienty (VIP kurzy), nesmí je takto zveřejňovat, jen je může sdělit obsluha směnárny.
 6. Pokud směňujete více než 1 000 euro, musí směnárna vytisknout předem celou transakci a dát vám ji písemně ke schválení. V klidu si můžete obchod a jeho výhodnost rozmyslet. Obchod nesmí proběhnout, dokud jej písemně nestvrdíte. Do té doby ani nepředávejte peníze.
 7. Vždy trvejte na vydání dokladu o proběhnuté směně.
 8. V případě Vaší nespokojenosti máte právo bezplatně a bez uvedení důvodu odstoupit od smlouvy o směnárenském obchodu (právo storna obchodu), a to do tří hodin od jeho provedení. Stornovat lze však jen do 1 000 euro, částka nad 1 000 euro zůstane bez storna. A pozor: Směnárna Vám v uplatnění tohoto práva na storno obchodu nesmí žádným způsobem bránit. Je povinna přijmout vracené peněžní prostředky a vyplatit Vám Vaše peněžní prostředky.
 9. Pokud bude směnárna bránit stornu, ihned uplatněte reklamaci.
 10. A když nebude reklamace uznána, můžete:
  • podat písemnou stížnost České národní bance, která může zahájit směnárně uložit sankci. Ale to vám vaše peníze nevrátí
  • podat návrh Finančnímu arbitrovi jako orgánu mimosoudního řešení sporů mezi Vámi a směnárnou, který může rozhodovat i o náhradě škody a přimět směnárnu vrátit vám vaše peníze.