Už od července můžeme marodit naplno

Čtení na 5 minut Publikováno: 03.10.2019
Už od července můžeme marodit naplno

Od prvního července byla zrušena karenční doba, tedy ony tři dny neproplacené nemocenské, kdy byl každý nemocný zaměstnanec doma zcela bez prostředků. Karenční doba se ukázala jako velký omyl, kdy následkem docházení do zaměstnání i v době nemoci se infekce šířily mnohem rychleji.

Karenční doba měla více mínusů než pozitivních stránek

Karenční doba sice snížila nemocnost zaměstnanců, ale pouze administrativně. Vedle toho, že se díky ní začaly infekce šířit rychleji a epidemie měly dalekosáhlé následky a dlouhá trvání, přinesla karenční doba i jiné negativní dopady.

Spousta lidí totiž zaplatila přechozené infekce životem nebo alespoň chronickou chorobou, která výrazně snížila jejich společenské uplatnění. Mít nezaplacené tři pracovní dny, když je na krku hypotéka nebo když je potřeba živit dvě až tři děti, to si mnoho zaměstnanců prostě nemohlo dovolit. 

Úleva na nemocenském pojištění

Nyní je karenční doba zrušená, první tři dny nemoci hradí zaměstnavatelé. A jako úlevu dostali snížení odvodů na nemocenské pojištění, takže tratit na tom rozhodně nebudou. Do konce června 2019 odváděli zaměstnavatelé za zaměstnance 25 procent z hrubé mzdy jako odvod pojistného na nemocenské pojištění. 

Procentní sazby se snížila o 0,2 procenta, takže od 1. července 2019 odvádějí zaměstnavatelé 24,8 procenta jako odvod pojistného na nemocenské pojištění. S tím je samozřejmě spojen i nucený upgrade mzdových programů.

Úleva z odvodů se projevuje i na účtu zaměstnance

Přestože se úleva týká pouze odvodů na sociální pojištění placených zaměstnavatelem, dotýká se ve výsledku i zaměstnancovy výplaty, a to díky výpočtu superhrubé mzdy. Totiž při výpočtu superhrubé mzdy nebude základem daně 134 % hrubé mzdy jako doposud (hrubá mzda + 25 % pojistné na sociální zabezpečení + 9 % na zdravotní pojištění), ale již „jen“ 133.8 procenta.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Takže výsledná reálná míra zdanění klesla z 20,10 % hrubé mzdy na 20,08 % hrubé mzdy. Ve výsledku jsou to sice korunové položky, ale lépe mít pár korun navíc než méně…

Karenční doba trvala deset let

Trvalo deset let, než byla vláda ochotná uznat, že karenční doba byl velký omyl. První tři dny budu nyní hrazeny šedesáti procenty vyměřovacího základu u zaměstnavatele. Ale pozor, hradí jen promaroděné pracovní dny, směny a svátky, pokud na ně vyšla služba či plánovaná směna. 

Pokles odvodů platí i pro živnostníky

I živnostníci, kteří si platí nemocenské pojištění, budou odvádět méně, pokles odvodů na nemocenské pojištění je totiž jednotný. A to i přes fakt, že proti zrušení karenční doby, i když kompenzované snížením odvodů, protestovala Hospodářská komora a zaměstnavatelé.

Elektronické neschopenky se spustí až od ledna

Zaměstnavatelé se obávají zneužívání nemocenské, růstu nemocnosti a tak i vyšších výdajů na zaměstnance. Proto si vymínili, že budou zavedeny elektronické neschopenky tak, aby o nemocnosti zaměstnanců byl lepší přehled.

Elektronické neschopenky se nestihly spustit současně se zrušením karenční doby, nastoupit by měly v lednu. Výsledkem má být značné zjednodušení při zpracování této agendy. Podle prohlášení Ministerstva práce a sociálních věcí elektronické neschopenky uleví zaměstnavatelům, lékařům i zaměstnancům. Úplná elektronizace však nastane až od 1. ledna 2020.

Komentáře