Už jste slyšeli o kryptoměnách?

Publikováno: 10.10.2017
Už jste slyšeli o kryptoměnách?

Kryptoměny v poslední době zažívají ve světě, Evropu nevyjímaje, obrovský boom. Dokazuje to zejména Bitcoin (BTC), aktuálně nejvíce rozšířená a také nejvíce hodnotná digitální měna, která se dlouhodobě drží nad hranicí 4.000 dolarů za 1 Bitcoin. Některé velké firmy (obchody) už na kryptoměny přešly (paralelně přijímají klasické peníze i kryptoměnu), chystají se k tomu však i celé státy.

Dovolte nám krátké představení

Pokud jste o kryptoměně doposud neslyšeli, tak vězte, že jde o typ digitální měny, kterou je nyní nutno zakoupit za klasické peníze, ale pak s ní lze na určitých místech zacházet jako s platidlem nebo třeba akciemi.

Banky do kryptoměny vůbec nezasahují, pro kryptoměnu je totiž banka dinosaurem určeným k vyhynutí. Transakce probíhají na základě tzv. decentralizovaných operací na mnoha počítačích mnoha lidí (dobrovolníků) na mnoha místech světa, jejich výsledkem tzv. blockchain.

Blockchain je řetězec digitálních podpisů, který je technicky v podstatě (zatím) nepodveditelný – pokud tedy provozovatelé zajistí dostatečnou decentralizaci, čili dostatečné ověřování na dost velkém množství počítačů. Na obsahu každého bloku operací se totiž musí dohodnout všichni ověřovatelé.

Pokud se tak stane, zařadí se blok do řetězce bloků (blockchain). Pak už ho nelze za normálních okolností změnit. Veškeré informace, které obsahuje, již bude obsahovat navždy. To je výhodné například i o pro systém EET. Slabinou je skutečnost, že při namíchání několika transakcí najednou a z jednoho zdroje, lze snadno skrýt identitu plátce.

Bitcoin není jedinou používanou kryptoměnou. Do popředí se postupně dostávají také Litecoin (LTC), Ethereum (ETH), Monero (XMR), Ripple (XRP). Kryptoměn však najdeme mnohem více. Z těch méně známých například Dash, ZCash, Stratis, SiaCoin, MaidSafe, GameCredits, nebo Waves.

Lídrem jsou Japonsko a Korea, v Evropě Estonsko

V Japonsku či Jižní Koreji lidé již mohou platit kryptoměnou i ve veřejné sféře, nikoliv jen v soukromých obchodech. V Evropě jsou platby kryptoměnou možné zatím jen v soukromých obchodech, ale Estonsko chystá radikální změnu.

Estonsko, které je dlouhodobým evropským lídrem v čemkoliv digitálním, se chystá spustit svou vlastní digitální měnu s názvem Estcoin. Vzhledem k velmi rozšířené a kvalitní digitální infrastruktuře Estonska si stát může dovolit zavést kryptoměnu, která je tak náročná právě na digitální operace, které musejí být rozmístěné mezi mnoho počítačů a ve velkém prostoru.

Iniciativa vzešla od ředitele projektu estonského e-občanství. E-občanství umožňuje cizincům online vyřízení některých povolení, zejména při zakládání firmy. V Estonsku budou moci Estcoinem platit jak Estonci, tak právě i cizinci účastní v e-občanství.

Estonsko si od toho slibuje i jisté výdělky, které chce do budoucna věnovat zejména na další rozšiřování a zdokonalování své digitální infrastruktury.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Jak jsme na tom s kryptoměnami v České republice?

Na trend kryptoměn se Česká republika začíná pomalu adaptovat. Ale zdaleka ne tak výrazně jako výše zmiňované země. Na českém trhu, jako jeden z prvních, zavedl možnost platby Bitcoinem kdo jiný než již tradiční e-commerce gigant Alza. Vzhledem k rapidnímu růstu hodnoty Bitcoinu v první pololetí tohoto roku se Alze díky bitcoinovým platbám podařilo vygenerovat miliony korun.

Nově na scénu kryptoměn přechází i zcela jiný segment trhu, konkrétně zprostředkovatelé realitních služeb. Prvním z nich je HOME Hunters, brněnská realitní společnost. Ta začíná jako první v České republice akceptovat kryptoměny jako Bitcoin, Litecoin a Ethereum k platbě provizí.

Do budoucna chystají HOME Hunters i možnost platby za nákup nemovitosti v kryptoměnách. Jejich výhodou je možnost platit okamžitě, online a bez nutnosti měnit peníze na českou měnu. Transakce jsou rychlé a díky snadné dohledatelnosti každé z nich (pokud předtím neproběhl mix transakcí) jsou s velkou pravděpodobností nejlépe využitelné i do budoucna.

Platby putují do tzv. kryptopeněženky. Transakce, která, na rozdíl od převodu bankou, proběhne „téměř okamžitě“, se následně zaeviduje v takzvaném blockchainu a bude snadno dohledatelná i pro případ nasazení elektronické evidence tržeb do realitního sektoru.

Kryptoměny ale mohou i u nás zajít v realitním trhu mnohem dál. V budoucnu totiž přibude možnost „automatizovaných úschov“ pomocí tzv. chytrých kontraktů, které zcela zdarma nahradí notářské nebo advokátní úschovy. A to díky tomu, že za převody v kryptoměně se jednak nic neplatí a jednak budou podmínky výplaty peněz zakódované digitálně přímo v transakci.

Anonymita? Jde nastavit!

Každého asi napadne, zda bude možné na trhu vytvořit nějakou anonymitu při placení kryptoměnou. Ano, jde to již teď. U Bitcoinu je nutno namíchat několik transakcí najednou, aby se informace rozplynuly a aby zadavatel příkazu nebyl hned automaticky viditelný. Záměr získat anonymitu je tu však dobře viditelný.

Naopak u kryptoměny Monero se anonymita nastavuje automaticky, při každé operaci. A to právě prostřednictvím smíchání několika transakcí dohromady, aby tak bylo o dost těžší dopátrat se původu platby. Nelegální a černý trh se tu mohou radovat, a to včetně tzv. darknetů, kde se směle obchoduje s nelegálním či kradeným zbožím. Cena Monera se za rok 2016 zvýšila 27 krát. Asi všichni tušíme, proč.

Neskutečná energetická náročnost

Kryptoměny mají ještě jednu velkou nevýhodu. Tou je obrovská energetická náročnost jedné operace. Ta potřebuje minimálně 170 kWh, tedy tolik elektřiny, kolik by stačilo jedné české domácnosti na necelé 3 týdny.

Operace je totiž jednak nesmírně náročná výpočetně, jednak ji musí provést mnoho počítačů zapojených dobrovolníků. A tak systém Bitcoin spotřebuje za rok tolik elektřiny, co asi dva miliony lidí žijících v evropských podmínkách. Tohle je skutečnost, u které mohou kryptoměny v budoucnu tvrdě narazit.

Banky se také chtějí přidat

Banky záhy pochopily, že klasické peníze již nebudou pro úspěch na finančním trhu stačit. A tak se rozhodly, že také zavedou svou vlastní kryptoměnu. Plánují ji nazvat Utility Settlement Coin (USC) a měla by mít podobné ekonomické charakteristiky jako zlatý standard (jednotka by tedy měla být odvozena od definovaného množství zlata).

Tak se necháme překvapit. Anebo se taky zapojíte?

Komentáře