Už jste si někdy vybrali peníze v pokladně obchodu?

Čtení na 5 minut Publikováno: 04.09.2018
Už jste si někdy vybrali peníze v pokladně obchodu?

Cashback neboli možnost vybrat si u pokladny hotovost funguje v České republice už několik let. Ale zatím jej využívá pouze hrstka zákazníků. Loni byla formou cashbacku vybrána jen tisícina toho, co jsme vybrali z bankomatu. Češi si cashback nijak neoblíbili jednak proto, že rádi platí kartou, jednak i z toho důvodu, že pro možnost vybrat si kartou hotovost z pokladny obchodu museli v tomto obchodě utratit alespoň 300 Kč. Od července se podmínky výrazně změnily. Najdeme si ke cashbacku cestu?

Miliony versus miliardy

Zatímco v bankomatech jsme loni vybrali hotovost v objemu více než 660 miliard korun, formou služby cashback to bylo pouze 694 milionů. A to není nijak výrazný nárůst ve srovnání například s rokem 2012, kdy jsme si takto vybrali hotovost ve výši 556 milionů korun. Je nutné vzít v úvahu i fakt, že v roce 2012 byla výrazně horší ekonomická a příjmová situace – takže reálný nárůst je opravdu jen minimální.

Podle analýz odborníků i karetních společností jsou hlavní důvody v tom, že jednak rádi platíme bezhotovostně, což je pohodlnější a rychlejší. Ale také nás dost omezoval limit útraty ve výši 300 korun, abychom mohli na cashback dosáhnout. Pokladní mohla na jeden cashback až do konce června tohoto roku vyplatit maximálně 1500 Kč.

Nový cashback dá dvakrát tolik

Od července naznala pravidla služby cashback výrazných změn. Nárok na její poskytnutí má každý zákazník, který má platební kartu, na účtu má dost peněz a v obchodě si koupil zboží za alespoň jednu korunu. Nový limit výplaty hotovosti je dvojnásobný, tedy 3.000 Kč na jeden cashback.

Vybrat si na pokladně hotovost se však nedá všude

Službu cashback nabízejí jen někteří obchodníci. Celkem jde o asi o 10 tisíc obchodních míst po celé České republice, kde se dá na pokladně hotovost vybrat. Většinou jsou součástí programu cashback supermarkety a menší prodejny s potravinami, také benzínky.

Službu cashback najdete například u těchto obchodů: Albert, Globus, Penny Market, COOP, Žabka, drogerie TETA nebo i čerpací stanice EuroOil. Obchod, kde vám na pokladně vydají hotovost z vaší platební karty, poznáte podle samolepek Mastercard CashBack nebo Visa CashBack.

Cashback zdarma, bankomat málokdy

Ptáte se, proč byste měli vybírat v obchodě u pokladny a ne v bance u bankomatu? Hlavním důvodem jsou většinou poplatky za výběr z bankomatu. Cashback je totiž při výběru běžnou platební (debetní) kartou zdarma. A výběr z bankomatu bývá zdarma většinou jen u bankomatu vaší banky. Jenže když ho nemáte v okolí, musíte do konkurenčního. A tam už zaplatíte.  

Případně jste už využili všechny zdarma výběry z bankomatu – vaše banka vám dává měsíčně třeba jen tři. Jenže potřebujete další hotovost, což by u výběru z bankomatu bylo spojeno s poplatkem. U cashbacku nikoliv.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Výběr hotovosti kreditkou? Z bankomatu raději ne, u pokladny kdykoliv

Výběr hotovosti kreditní kartou a v bankomatu, to je finanční útok na sebe sama. Poplatky za tuto službu se šplhají až nad sto korun, pokud vybíráte v cizím bankomatu a pokud jde o vyšší částku. Mnoho bank si totiž k základnímu poplatku připočítá ještě procenta z vybírané částky.

Naproti tomu u cashbacku nezaplatíte při výběru hotovosti kreditní kartou nic. U některých bank (Moneta Money Bank, Raiffeisenbank, UniCredit Bank) zaplatíte menší poplatek, který rozhodně nedosahuje výše poplatků za výběr z bankomatu.

Malé obchody si na cashback netroufnou

Menší obchody mají menší obrat hotovosti, proto je pro ně služba cashback spíše zátěží. Dokud platil limit 300 Kč pro možnost výběru hotovosti, měly obchody zajištěnu marži za poskytnutí této služby. Snížením limitu na jednu korunu přišly o základní příjmovou jistotu.

To je hlavní důvod, proč se počet prodejen nabízejících cashback pravděpodobně nebude navyšovat, spíše naopak. Takže využívejme této služby výběrů zdarma, dokud máme kde. Stačí zaplatit kartou alespoň jednu korunu za zboží z prodejny. A mít na účtu ještě alespoň 3 tisíce korun, což je strop výběru hotovosti na pokladně.