Úvěry ze stavebního spoření jsou letos o celou třetinu populárnější

Datum publikování: 30.05.2017
Úvěry ze stavebního spoření jsou letos o celou třetinu populárnější

Stavební spořitelny si v posledních měsících užívají následky zpřísnění podmínek na hypotečním trhu a také růstu úrokových sazeb na hypotékách. A koneckonců také ekonomického růstu a posílení koupěschopnosti obyvatel České republiky.

Stavební spoření je dalším zdrojem relativně výhodné půjčky na bydlení

Výsledkem působení minimálně těchto výše zmíněných tří faktorů je posílení role úvěrů ze stavebního spoření na trhu s půjčkami. Letos od ledna do konce dubna poskytly stavební spořitelny o celou třetinu více úvěrů ze stavebního spoření, než tomu bylo za stejné období před rokem.

Konkrétně se jedná, podle informací ČTK, o částku 19,3 miliardy korun půjčených ze stavebního spoření. Touto formou se půjčují peníze klientů, které jsou naspořeny v rámci vkladů na stavební spoření. Ale nemusíte se bát. I kdyby ti, co si úvěry ze stavebního spoření vzali z vašich vložených částek, nakonec měli potíže se splácením, vy svoje peníze dostanete zpět.

K posílení docházelo i loni

Už během loňského roku poskytly stavební spořitelny o tři procenta více úvěrů ze stavebního spoření než v roce 2015. Konkrétně se v roce 2016 jednalo o 50,6 miliardy korun. Nárůst počtu úvěrů ze stavebního spoření je evidován již od roku 2015.

A rostl nejen zájem o úvěry ze stavebního spoření, ale i počet nových smluv o stavebním spoření, shodou okolností o stejná tři procenta. Vyjádřeno čísly uzavřely loni stavební spořitelny 474 tisíc nových smluv o stavebním spoření.

Letošní zájem o nové smlouvy je slabší

Boom v nových smlouvách ale poměrně rychle skončil, případně se chystá až na konec letošního roku. Za první čtyři měsíce tohoto roku uzavřely 126 tisíc nových smluv, kdežto před rokem touto dobou měly na kontě již 188 tisíc nových smluv.

Překlenovací úvěry řeší počáteční nedostatek financí

Překlenovací úvěry, tedy úvěry poskytnuté stavební spořitelnou dříve, než klient spoří alespoň dva roky a naspořil odpovídající částku, pomocí čehož dosáhl na dostatečné hodnotící číslo, byly loni jedním z často používaných řešení počátečního nedostatku finančních prostředků.

Překlenovací úvěr lze totiž čerpat v podstatě hned po uzavření smlouvy o stavebním spoření. Ale není na něj zákonný nárok tak, jako na řádný úvěr ze stavebního spoření.

Meziúvěr slouží pro překlenutí doby úvěru do momentu, kdy klient dosáhne předem stanoveného hodnotícího čísla a může přejít na výhodnější úvěr ze stavebního spoření. Meziúvěr je sice dražší, ale dost časově flexibilní. A v tom je jeho síla.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Klienti stavebních spořitelen si v roce 2016 vzali na překlenovacích úvěrech o 1,8 miliardy korun více než v roce předchozím.

Nejvíce letí nezajištěné úvěry

Nejvíce stoupá zájem lidí o úvěry bez zajištění nemovitostí, které se nejvíce používají na drobné rekonstrukce a modernizace bytů nebo rodinných domů. Jedná se částky do hranice cca půl milionu korun, které na tyto rekonstrukce bohatě stačí.

Zafinancovat se teď dá více věcí

Zatímco před cirka deseti lety byla maximem vybavení bytu hrazeným z úvěru ze stavebního spoření kuchyňská linka a vybavení koupelny, dnes jsou spořitelny ke klientům mnohem vstřícnější.

V současnosti lze na tento úvěr pořídit i věci, které sice jsou vybavením bytu, ale nejsou s bytem pevně spojeny. Takže výjimkou není ani koupě nábytku do obýváku nebo třeba koberec do dětského pokoje, obojí hrazeno úvěrem ze stavebního spoření.

Nárůst netěší Českou národní banku

Ne že by byla ČNB vůči stavebním spořitelnám nepřející. Ale spíše se obádá tzv. úvěrové bubliny, tedy situace, kdy si lidé napůjčují mnohem více, než jsou v konečném výsledku schopní splácet.

Stejná obava vedla i k omezení podmínek na trhu s hypotékami. V současnosti je ve hře příprava nové legislativy, která by měla centrální bance dát dostatek pravomocí k tomu, aby zavedla a také vyžadovala podobná omezení i na trhu se stavebním spořením.

Na nezodpovědnost některých dlužníků doplatíme všichni

ČNB nezavádí omezení na trhu s hypotékami a nechystá podobná omezení u stavebního spoření svévolně. Vede ji k tomu zkušenost z předchozích let, kdy si mnoho lidí nabralo půjčky ve výši, kterou pak nebyli schopní sami utáhnout. 
Díky tomu banka zavádí pravidla, která omezují možnosti půjčování pro všechny, i pro ty, kdo mají vynikající bonitu a úvěrovou historii. Banka je nucena dát přednost všeobecné jistotě před zodpovědností jednotlivce za své finance, která, jak se ukázalo, v nás často ještě není.

Komentáře