Úvěry v době koronavirové. Co vše se změnilo?

author Iva Grácová Čtení na 5 minut Publikováno: 09.09.2020
Úvěry v době koronavirové. Co vše se změnilo?

Poslední měsíce se nesly v duchu změn, na které se člověk dokáže jen málokdy připravit. Jeden den jsou věci tak, druhý den je vše zcela jinak. Mnohé donutily okolnosti více myslet na budoucnost, jinak si vážíme věcí, které pro nás ještě nedávno byly samozřejmostí a spoustu věcí jsme se naučili řešit on-line. Změny se udály také na trhu s úvěry a hypotékami.

Odklady splátek a úvěrů v programech COVID

Již v březnu letošního roku umožnila řada bank odklad splátek klientům, u nichž došlo k dočasnému výpadku příjmů v důsledku výskytu koronavirové nákazy nebo souvisejících preventivních opatření. V dubnu bylo Parlamentem ČR schváleno zákonné úvěrové moratorium, které umožnilo, aby kvůli výpadkům příjmů firem, živnostníků a domácností v souvislosti s koronavirovou pandemií nedocházelo ke zbytečným či předčasným insolvencím.

S cílem zajistit dostatečnou likviditu reálné ekonomiky byly postupně vytvořeny programy státní úvěrové podpory, které jsou založeny na dílčím ručení státu za bankovní úvěry subjektům, které byly omezeny v důsledku výskytu koronavirové infekce a souvisejících preventivních opatření. Jde zejména o programy COVID II, COVID III, COVID Praha a COVID EGAP.

Nejvíce žádostí o odklad je u spotřebitelských úvěrů

Podle ČNB bylo ke 14. srpnu 2020 podáno 396 tis. žádostí o odklad splátek. Schváleno bylo 358 tisíc žádostí. Největší podíl na podaných žádostech mají spotřebitelské úvěry domácností (65 %). Na hypotéky připadá 26 % žádostí a 6 % připadá na odklady podniků, zbylé 3 % jsou nezařazené. Úvěrové moratorium bude ukončeno na konci října. V listopadu všichni, kdo odklad dostali, budou muset opět začít splácet.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Pro půjčku jednoduše na internet

Doba, kdy jste pro nový úvěr museli do banky, je definitivně pryč. Přes internetové bankovnictví můžete nejen ovládat svůj běžný účet a finance, můžete si v něm také požádat o novou půjčku, sjednat si pojištění, zažádat o hypotéku. Za pomocí on-line srovnávače si můžete sami vybrat nejvýhodnější úvěr, který odpovídá vašim požadavkům a možnostem.

V průběhu pandemie se např. digitalizovala třetina (100 000) z klientů České spořitelny, kteří do té doby preferovali hotovostní platby. O třetinu vzrostlo také využívání mobilních plateb. Spořitelna již letos uzavřela deset svých poboček a nevylučuje, že je číslo konečné. „Reagujeme na rostoucí přesun klientů do digitálního bankovnictví a strmě klesající využívání poboček pro servisní a hotovostní operace. Tento trend byl pochopitelně umocněn proběhnuvší koronavirovou pandemií, kdy například využívání internetového bankovnictví vzrostlo zhruba o čtvrtinu, a počet klientů, kteří začali preferovat bezhotovostní platby, přesáhl 90 %,“ uvedl pro Radiožurnál mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Také v případě Komerční banky dojde v souvislosti s koronavirovou krizí k ukončení činnosti některých poboček. Podle mluvčího banky Michala Teubnera si významná část klientů v průběhu května a června osvojila práci s on-line nástroji banky a vzdálenou obsluhou.

Nízké úrokové sazby nahrávají hypotékám

V červenci bylo podle dat ČNB poskytnuto skutečně nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen v objemu 19,2 mld. Kč. To je o 40 % více než v červenci 2019. Za obrovským zájmem lidí o hypotéky stojí pokles úrokových sazeb. Průměrná úroková sazba z hypotečních úvěrů byla v červenci 2,23 %, což v meziročním srovnání představuje pokles o 0,42 procentního bodu. Klesla také úroková sazba z úvěrů ze stavebního spoření. V červenci dosahovala úrovně 3,5 %.

Rostoucí trh podporuje chystané zrušení daně z nabytí nemovitosti

Sazba daně z nabytí nemovitostí činí aktuálně 4 % a platí ji kupující. I přesto, že zákon o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí ještě neprošel legislativním procesem, většina kupujících již se zrušením počítá. To se mimo jiné projevuje také na obrovském zájmu o hypotéky. Bez ohledu na to, kdy zákon začne platit, skončí daň zpětně – pro všechny vklady povolené počínaje loňským prosincem. Dále platí, že bude mít kupující možnost odpočtů zaplacených úroků z úvěrů na bydlení od základu daně z příjmů. Návrh však omezuje maximální částku úroků, kterou si lze za rok odečíst od základu daně. Nyní je to 300 000 Kč, nově to bude max. 150 000 Kč.

Zůstává poslední z limitů hypoték

Donedávna ČNB nařizovala komerčním bankám, kolik mohou klientům v závislosti na jejich příjmech a hodnotě zastavované nemovitosti půjčit. Dnes zůstává posledním limitem, kterým se banky při vyřizování žádostí o hypoteční úvěr musí řídit, ukazatel LTV.

  • Limit ukazatele DTI (poměr celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu) – zcela zrušen v dubnu 2020.
  • Limit ukazatele LTV (výše hypotéky v poměru k hodnotě zastavované nemovitosti) – zmírnění z původních 80 % na 90 %, přičemž poskytovatelé mohou uplatnit 5% výjimku pro hypotéky s vyšším ukazatelem LTV. Možnost poskytovat maximálně 15 % celkového objemu hypoték s LTV mezi 80 % a 90 % se zcela zrušila.
  • Limit ukazatele DSTI (poměr měsíční splátky dluhu k čistému příjmu) – v dubnu 2020 zvýšen na 50 % (ze 45 %), v červnu 2020 zcela zrušen.

Zdroje: ČTK / ČBA / ČNB / irozhlas.cz

author

Autor článku:

Iva Grácová

Ve světe bankovnictví se pohybuje od roku 2007 a voľný čas věnuje psaní článků převážně finančního charakteru s úvěrovou, bankovní a investiční tématikou.
Přečíst více