Utrácení pod drobnohledem: co je ještě v normě, a co už značí problém?

Publikováno: 17.10.2017
Utrácení pod drobnohledem: co je ještě v normě, a co už značí problém?

Stalo se vám již někdy, že vás okolí nařklo z nadměrného utrácení? Případně vás na to vaši blízcí upozorňují opakovaně? A mají pravdu? Nebo to jen přehánějí? Tohle jsou poměrně citlivé otázky a ještě citlivější záležitosti. Ale vyplatí se mít v nich jasno.

Základem jsou vaše příjmy

V zásadě platí, že pokud vám na vaše utrácení stačí vaše pravidelné příjmy, je to vlastně ok. Jenže – myslíte i na zadní vrátka a platíte si pojištění, odkládáte si finanční prostředky na důchod? A co třeba nějaká forma spoření na budoucí větší investice? Pokud máte děti – spoříte jim na start do reálného života? Platíte pojištění i jim?

Pokud tady většina vašich odpovědí zní ano, je vše v pořádku. Jestli vám však odkládání financí na horší časy dělá problém (a prostředků přitom máte dost), měli byste se nad poznámkami vašeho okolí vážně zamyslet.

Když odpovíte na otázky sestavené odborníky…

Psychologové sestavili seznam deseti otázek ohledně utrácení, respektive nakupování, pomocí kterých se můžete dopátrat, jak na tom s utrácením opravdu jste. Pokud na tři a více z těchto deseti otázek odpovíte kladně, můžete si být jistí, že vaše utrácení v pořádku už není.

1. Když jste byli nakoupit, nepřiznáte to?

S velkou radostí jste nakupovali, ale doma řeknete, že se protáhla pracovní porada? Nepřejete si totiž, aby s vámi doma už zase rozebírali, že chodíte tak často do obchodů?

2. Nepřiznáte ani, co jste nakoupili anebo kolik to stálo?

Nově koupenou věcí se doma nechlubíte, ale radši ji hned šoupnete do skříně, abyste nebyli přichyceni při činu? A až ji vezmete na sebe nebo použijete doma či v autě, tak předstíráte, že není nová, že tohle jste koupili přece už kdysi? Případně na to jdete tak, že věc sice rovnou ukážete, ale přiznáte mnohem nižší cenu?

3. Zasahují nákupy do vašich vztahů, ovlivňují rodinu?

Příjem sice máte slušný, ale skrz časté utrácení nemůžete jet na dovolenou, nemůžete dětem koupit, co zrovna potřebují, protože jste včera rozfofrovali půl výplaty za zbytečnosti? Musíte se často vymlouvat a vymýšlet alternativní scénáře, kde jste byli tak dlouho, když na vás děti čekají v družině?

4. Nejlepší je nakupovat o samotě?

Máte ze společných nákupů otravný pocit? Když totiž nakupujete s někým, tak ten vás zdržuje a někdy dokonce v nakupování krotí? A vás to neskutečně otravuje?

5. Je nakupování vaším nejzábavnějším koníčkem?

Jste nakupováním ochotní trávit veškerý volný čas? Máte nakupování jako hobby? Je brouzdání eshopem či procházka obchodní galerií to nejlepší, čím se dobře zabavíte?

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

6. Cítíte ponákupní euforii?

Kdykoliv si koupíte něco nového a odcházíte z obchodu, cítíte šimrání v břiše a radost z nákupu? 

7. Roste vaše sebevědomí s nákupy?

Když si něco koupíte, cítíte se hned silnější v kramflecích? Jste schopní v práci lepší seberealizace, když za sebou máte nákupní odpoledne? Projevuje se to dokonce i v partnerském soužití a při intimních chvilkách?

8. Už jste se museli zadlužit, abyste si koupili, co chcete?

Za zbytečný nákup necháte v obchodě i poslední peníze, které měly putovat na nájem? A museli jste si pak na ten nájem prostě půjčit?

9. Už víte, že kreditka není bezedná?

S kreditkou jde utrácení samo! Už jste ji někdy vyčerpali až do dna, jenže z další výplaty jste ji nestihli splatit, protože se vám v obchodech zase cosi strašně líbilo? Takže jste dali přednost nákupu nové věci před včasným dorovnáním účtu s kreditkou?

10. Divíte se, kam ty peníze vždycky zmizí?

Koncem měsíce vždy přemýšlíte, kam se celá výplata rozkutálela? A to je do další výplaty ještě asi 14 dní… Jenže máte pocit, že jste si tento měsíc skoro nic nekoupili? Ale doma vám několikrát řekli, že jste toho zase přitáhli fůru? Jenže vám to tak nepřipadne?

Oslovit odborníky je na místě

A to tehdy, když jste si odpověděli kladně na více než čtyři otázky. Tři a čtyři kladné odpovědi značí počínající problém. Více kladných odpovědí vypovídá o tom, že váš problém s utrácením už se docela rozjel. A mohl by přerůst v závislost, která nese název shopaholismus a je stejně silnou závislostí, jako například gamblerství.

Není radno si s touhle situací zahrávat, mohla by totiž skončit rozpadem rodiny a celkovým osobním krachem. Ale nepodléhejte panice, řešení se dá najít vždy!

Komentáře