Úrokové sazby z hypoték jdou dolů

author Iva Grácová Čtení na 5 minut Publikováno: 16.06.2020
Úrokové sazby z hypoték jdou dolů

Banky snižují úrokové sazby z hypoték. V březnu a dubnu snížily své sazby především menší banky, ovšem v posledních pár týdnech se do zlevňování pustili i velcí hráči na poli hypotečních úvěrů. Které banky zlevnily své hypoteční sazby se dočtete v našem aktuálním přehledu.

ČNB podporuje ekonomiku nízkými sazbami

Dle údajů ČNB poklesla průměrná úroková sazba z hypotečních úvěrů v dubnu na 2,32 %, což představuje v meziročním srovnání snížení o 0,44 procentního bodu. Centrální banka v reakci na zmírnění dopadů šíření koronaviru na českou ekonomiku v březnu dvakrát snížila svou základní úrokovou sazbu a pokračovala v tom také na začátku května. Základní úroková sazba (2T repo sazba) je nyní na úrovni 0,25 %.

I přes tyto kroky ČNB se s brzkým snižováním úrokových sazeb z hypoték příliš nepočítalo. Banky pod vlivem očekávaného nárůstu nesplácených úvěrů přičítají ke svým úvěrům navýšenou rizikovou přirážku a hospodaření je výrazně ovlivněno probíhajícími odklady splátek úvěrů (přes 345 tisíc žádostí o odklad k 1.6.2020). O to větším překvapením je pro trh postupné zlevňování hypotečních úvěrů, ke kterému se v posledních týdnech přidaly také větší banky. Tlačí je k tomu nejen nízké sazby, ale také cena dlouhodobých peněz na mezibankovním trhu a především sílící konkurenční boj.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Equa bank

Equa bank snížila úrokové sazby z hypoték na začátku dubna o 0,6 % na 2,29 %. Změna se týká fixací na 3 roky a 5 let a platí pro hypotéky na výstavbu nebo koupi domu či bytu a na refinancování hypoték.

Air Bank

Air Bank snížila v dubnu úrokové sazby u převedených (refinancovaných) hypoték o 0,2 procentního bodu. Při převedení hypotéky k Air Bank u hypotečního úvěru nad 1,5 milionu korun získáte sazbu 2,19 % p.a. Ke snížení úrokových sazeb nových hypoték zatím Air Bank nepřistoupila a hypotéky od 1,5 milionu korun s pětiletou fixací nabízí od 2,39 % p.a.

Fio Banka

Fio Banka snížila úrokové sazby hypoték o jednu desetinu procentního bodu a všechny fixace nabízí pod hranicí 2 % (hypotéka nad 1 milion korun). Nejnižší sazbu můžete získat u hypotéky s jednoletou či tříletou fixací od 1,88 % p.a. Úroková sazba u pětileté fixace začíná na 1,98 % p.a.

mBank

mBank přistoupila ke snížení úrokových sazeb na konci března. Úrokovou sazbu hypotéky s fixací na 5 let do 80 % ceny nemovitosti snížila o 0,5 p.b. na 1,94 %. Hypotéku lze využít na koupi, refinancování, výstavbu, rekonstrukci nebo vypořádání.

UniCredit Bank

UniCredit Bank snižovala sazby u pětiletých, sedmiletých i desetiletých fixací. Úroková sazba účelové hypotéky do 80 % LTV s pětiletou fixací začíná od 1,79 %, sedmiletou fixaci banka nabízí od 1,99 % a desetiletou fixaci od 2,19 %.

Banka Creditas

Banka Creditas v polovině května snížila úrokové sazby z hypoték o 0,21 procentního bodu. Hypotéku na nemovitosti k bydlení s výší úvěru do 80 % hodnoty nemovitosti a s fixací na 3 nebo 5 let lze získat se sazbou 2,09 %.

Moneta Money Bank

Moneta Money Bank zlevnila na konci května hypotéky o 0,2 procentního bodu. Sazby u všech fixací začínají na 2,62 %. S pojištěním schopnosti splácet začíná sazba na 2,42 %.

Skupina ČSOB

Skupina ČSOB (ČSOB a Hypoteční banka) nabízí v rámci hypoteční akce, která probíhá ve dnech 18. květena až 30. června, úrokovou sazbu 2,19 % p.a. pevnou na 7 let včetně vedení úvěru zdarma.

Česká spořitelna

Česká spořitelna zlevnila hypotéky o 0,3 procentního bodu u sledovaných fixací. Úrokové sazby hypoték s jednoletou fixací klesly na 3,04 %, s tříletou fixací na 2,44 % a s pětiletou fixací na 2,34 %.

Komerční banka

Komerční banka zatím jako poslední v řadě snížila hypoteční sazby od 1. června 2020. Jednoleté fixace zlevnila o 0,8 procentního bodu a začínají na 2,49 %, tříleté fixace klesly o 0,6 procentního bodu na 2,29 % a pětileté fixace klesly o 0,4 procentního bodu také na 2,29 %.

Zdroje: ČNB / ČBA

author

Autor článku:

Iva Grácová

Ve světe bankovnictví se pohybuje od roku 2007 a voľný čas věnuje psaní článků převážně finančního charakteru s úvěrovou, bankovní a investiční tématikou.
Přečíst více

Komentáře