Úrokové sazby z hypoték jdou dolů

author Iva Grácová Čtení na 5 minut Publikováno: 16.06.2020
Úrokové sazby z hypoték jdou dolů

Banky snižují úrokové sazby z hypoték. V březnu a dubnu snížily své sazby především menší banky, ovšem v posledních pár týdnech se do zlevňování pustili i velcí hráči na poli hypotečních úvěrů. Které banky zlevnily své hypoteční sazby se dočtete v našem aktuálním přehledu.

ČNB podporuje ekonomiku nízkými sazbami

Dle údajů ČNB poklesla průměrná úroková sazba z hypotečních úvěrů v dubnu na 2,32 %, což představuje v meziročním srovnání snížení o 0,44 procentního bodu. Centrální banka v reakci na zmírnění dopadů šíření koronaviru na českou ekonomiku v březnu dvakrát snížila svou základní úrokovou sazbu a pokračovala v tom také na začátku května. Základní úroková sazba (2T repo sazba) je nyní na úrovni 0,25 %.

I přes tyto kroky ČNB se s brzkým snižováním úrokových sazeb z hypoték příliš nepočítalo. Banky pod vlivem očekávaného nárůstu nesplácených úvěrů přičítají ke svým úvěrům navýšenou rizikovou přirážku a hospodaření je výrazně ovlivněno probíhajícími odklady splátek úvěrů (přes 345 tisíc žádostí o odklad k 1.6.2020). O to větším překvapením je pro trh postupné zlevňování hypotečních úvěrů, ke kterému se v posledních týdnech přidaly také větší banky. Tlačí je k tomu nejen nízké sazby, ale také cena dlouhodobých peněz na mezibankovním trhu a především sílící konkurenční boj.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Equa bank

Equa bank snížila úrokové sazby z hypoték na začátku dubna o 0,6 % na 2,29 %. Změna se týká fixací na 3 roky a 5 let a platí pro hypotéky na výstavbu nebo koupi domu či bytu a na refinancování hypoték.

Air Bank

Air Bank snížila v dubnu úrokové sazby u převedených (refinancovaných) hypoték o 0,2 procentního bodu. Při převedení hypotéky k Air Bank u hypotečního úvěru nad 1,5 milionu korun získáte sazbu 2,19 % p.a. Ke snížení úrokových sazeb nových hypoték zatím Air Bank nepřistoupila a hypotéky od 1,5 milionu korun s pětiletou fixací nabízí od 2,39 % p.a.

Fio Banka

Fio Banka snížila úrokové sazby hypoték o jednu desetinu procentního bodu a všechny fixace nabízí pod hranicí 2 % (hypotéka nad 1 milion korun). Nejnižší sazbu můžete získat u hypotéky s jednoletou či tříletou fixací od 1,88 % p.a. Úroková sazba u pětileté fixace začíná na 1,98 % p.a.

mBank

mBank přistoupila ke snížení úrokových sazeb na konci března. Úrokovou sazbu hypotéky s fixací na 5 let do 80 % ceny nemovitosti snížila o 0,5 p.b. na 1,94 %. Hypotéku lze využít na koupi, refinancování, výstavbu, rekonstrukci nebo vypořádání.

UniCredit Bank

UniCredit Bank snižovala sazby u pětiletých, sedmiletých i desetiletých fixací. Úroková sazba účelové hypotéky do 80 % LTV s pětiletou fixací začíná od 1,79 %, sedmiletou fixaci banka nabízí od 1,99 % a desetiletou fixaci od 2,19 %.

Banka Creditas

Banka Creditas v polovině května snížila úrokové sazby z hypoték o 0,21 procentního bodu. Hypotéku na nemovitosti k bydlení s výší úvěru do 80 % hodnoty nemovitosti a s fixací na 3 nebo 5 let lze získat se sazbou 2,09 %.

Moneta Money Bank

Moneta Money Bank zlevnila na konci května hypotéky o 0,2 procentního bodu. Sazby u všech fixací začínají na 2,62 %. S pojištěním schopnosti splácet začíná sazba na 2,42 %.

Skupina ČSOB

Skupina ČSOB (ČSOB a Hypoteční banka) nabízí v rámci hypoteční akce, která probíhá ve dnech 18. květena až 30. června, úrokovou sazbu 2,19 % p.a. pevnou na 7 let včetně vedení úvěru zdarma.

Česká spořitelna

Česká spořitelna zlevnila hypotéky o 0,3 procentního bodu u sledovaných fixací. Úrokové sazby hypoték s jednoletou fixací klesly na 3,04 %, s tříletou fixací na 2,44 % a s pětiletou fixací na 2,34 %.

Komerční banka

Komerční banka zatím jako poslední v řadě snížila hypoteční sazby od 1. června 2020. Jednoleté fixace zlevnila o 0,8 procentního bodu a začínají na 2,49 %, tříleté fixace klesly o 0,6 procentního bodu na 2,29 % a pětileté fixace klesly o 0,4 procentního bodu také na 2,29 %.

Zdroje: ČNB / ČBA

author

Autor článku:

Iva Grácová

Ve světe bankovnictví se pohybuje od roku 2007 a voľný čas věnuje psaní článků převážně finančního charakteru s úvěrovou, bankovní a investiční tématikou.
Přečíst více