Účet pro dítě? Vlastně, proč ne?

Datum publikování: 10.02.2017
Účet pro dítě? Vlastně, proč ne?

Nějak na to nejsme ještě zvyklí, že by naše děti měly mít svůj vlastní účet dřív, než jim je alespoň 15 let. Současný bankovní trh to však umožňuje, lze založit konto přímo na jméno dítěte, od osmi let k němu dítě dokonce může mít vlastní platební kartu.

Než účet založíme…

… tak si musíme rozmyslet, co bude jeho primárním účelem. V podstatě můžeme mít dva základní důvody k tomu, aby naše dítě bylo majitelem účtu u banky:

1. chceme dítěti spořit na budoucnost

Takže mu budeme na účet zasílat jednak naše peníze a jednak peníze od prarodičů, tetiček a strýčků, finanční dary, které obdrží k narozeninám či jiným příležitostem, prostě jeho peníze, které by dříve skončily v prasátku. 

Jenže prasátko peníze nijak nezúročí, banka alespoň trošičku ano - většinou na tzv. spořicím účtu. Inflaci to sice zdaleka nepokryje, nicméně i jedno procento je lepší než nula. Navíc je spořicí účet pohodlnější než prasátko na poličce, případně vkladní knížka. Převody peněz na spořicí účet lze zadávat elektronicky, spořicí účet nelze ani rozbít, ani jej někam omylem založit či ztratit. 

Spořicí účet můžeme založit na naše jméno nebo přímo na jméno dítěte. 

2. chceme dítě učit hospodařit s vlastními penězi

V tomto případě máme cíl mnohem vyšší, ale zcela odlišný. V podstatě chceme, aby dítě mělo k dispozici určitý objem peněz, se kterými si bude hospodařit zcela samostatně. Od osmi let i s pomocí platební karty. Smyslem takového účtu není spoření, ale utrácení. Jenže rozumné utrácení, kterému se dítě bude postupně učit. 

Těmto požadavkům vyhovuje klasické dětské konto, které lze založit od narození dítěte a na kterém může dítě hospodařit nejprve s naší pomocí, později samo formou platební karty. Na platební kartě lze nastavit spoustu věcí – například, zda má být jen pro výběry z bankomatu nebo i na placení u obchodníka, jaký je týdenní či měsíční limit útraty.  Platební karta k dětskému kontu nebývá vybavena možností platit na internetu.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Cíle se navzájem nevylučují, ale …

Je nutné si uvědomit, že tyto dva cíle se nevylučují v případě jednoho dítěte – můžeme se pro naše dítě snažit o obojí. Obojí je totiž, z pohledu jeho budoucnosti, naprosto v pořádku, dokonce velkou výhodou. 

Tyto dva cíle se nevylučují ani v případě jednoho účtu. Můžeme na účtu dítěti spořit a dítě z něj zároveň může utrácet do předem stanoveného týdenního či měsíčního limitu, tedy v podstatě používat své kapesné.  

Ale pokud byste měli nedobrý pocit z toho, že dítě má platební kartu k účtu, na kterém jsou jeho celoživotní úspory, je lepším řešením založení dvou oddělených účtů. Jednoho spořícího a jednoho běžného. 

Dva dětské účty? 

Nechce se nám zakládat dva odlišné dětské účty? Nevadí. Spořicí účet pro dítě můžeme založit na naše jméno, případně dítěti můžeme spořit v oddělené části našeho spořicího účtu. Je to jednodušší a méně časově náročné. Založení účtu pro dospělého jde většinou online. Až dítě dosáhne věku, kdy mu budeme chtít peníze předat, tak je jednoduše převedeme na jeho nový účet. 

Takže na jméno dítěte stačí založit jen účet běžný. Připravme se na to, že k tomuto kroku bude potřeba náš souhlas, podpis a naše doklady, respektive jednoho z rodičů či jiného zákonného zástupce. A ještě rodný list dítěte. A samozřejmě návštěva na pobočce či v kiosku.

Poplatky za vedení?

Banky většinou na dětských účtech poplatky za vedení nechtějí. Nabízejí i minimálně jeden výběr z bankomatu měsíčně zdarma. Ovšem vždy je třeba si tyto informace ověřit, obchodní podmínky bank se mění. U bank se pak liší poplatky za vklady, výběry a příkazy k úhradě zadané na pobočce – internetová bankovnictví jsou k dětským účtům totiž většinou jen pasivní (pouze k nahlédnutí).

Peníze na dětském účtu jsou dítěte

Pokud bychom chtěli použít peníze našeho dítěte třeba na vybavení jeho pokoje nebo později například na zaplacení školného na soukromé škole, budeme o souhlas s větším výběrem z dětského konta muset pravděpodobně požádat opatrovnický soud. Souhlas opatrovnického soudu od nás banka může v těchto případech vyžadovat. 

Pokud budeme dítěti spořit na účtu vedeném na naše jméno, těmto problémům se vyhneme. Na druhou stranu však budeme muset celou dobu dospívání našeho dítěte odolávat pokušení jeho peníze na jeho potřeby použít, protože budou lehce dosažitelné. 

Vše má svá pro a proti. Konečné rozhodnutí je vždy na nás.

Komentáře