Trh s půjčkami se kultivoval. Potvrzuje to i nedávný průzkum

Publikováno: 02.01.2018
Trh s půjčkami se kultivoval. Potvrzuje to i nedávný průzkum

Organizace Člověk v tísni nedávno prováděla průzkum na českém trhu s půjčkami. Zaměřili se na bankovní i nebankovní úvěrové společnosti, které poskytují střední a vyšší spotřebitelské půjčky. Dohromady šlo o 15 bank a 27 nebankovních společností. Člověka v tísni tentokrát zajímaly úvěry na 30 tisíc korun, které by byly spláceny v měsíčních splátkách po dobu jednoho roku.

U modelových úvěrů sledovali chování úvěrových společností

Člověku v tísni šlo konkrétně o náklady každé z půjček, smluvní sankce při potížích se splácením, vstřícnost banky i nebankovky ke klientům a také o dostupnost a srozumitelnost informací. A po provedeném průzkumu došli k závěru, že na českém trhu se středně velkými úvěry rozhodně došlo k výrazné kultivaci.

Novela zákona o spotřebitelském úvěru, která nabyla účinnosti loni v prosinci pod číslem 257/2016 Sb., velkou měrou splnila svůj účel. Český úvěrový trh se pročistil. Zpřísněná pravidla úvěrování a dohled České národní banky prostě dělají své.

Organizace Člověk v tísni zveřejnila výsledky podobného průzkumu už potřetí, takže má s čím srovnávat. První dva průzkumy probíhaly v letech 2009 a 2011.

Čtvrtina poskytovatelů je zcela bez chybičky

Absolutně zodpovědný přístup ke klientům, který je také zcela v souladu se zákonem, zjistila organizace Člověk v tísni u zhruba čtvrtiny poskytovatelů úvěrů. A nešlo pouze o banky. Překvapivě bylo několik bank i mezi těmi poskytovateli, kteří mají na svém úvěrování clo zlepšovat.

Asi patnáctka z oněch dvaačtyřiceti poskytovatelů plní své povinnosti plynoucí z úvěrování relativně dobře, pouze s drobnými chybičkami. No a poslední skupinu tvoří patnáct úvěrových společností, u kterých Člověk v tísni našel závažnější pochybení, respektive projev ne zcela vstřícného přístupu jak k zájemcům o půjčku, tak ke svým dlužníkům. Těmto společnostem bylo doporučeno, aby své postupy a podmínky vylepšily.

Úvěry se lišily zejména cenou

Nejdražší poskytovatel půjček ve výši 30 tisíc korun měl RPSN neboli roční procentní sazbu nákladů, ve výši 560 procent. Problém podle Člověka v tísni není v tom, že ceny úvěrů se liší. Ale v tom, že některé z nich jsou neobhajitelně vysoké. Na trhu sice jsou různé obchodní modely a různé společnosti se zaměřují na různé klienty, kteří se od sebe liší rizikem neschopnosti splácet.

A právě ono riziko nesplácení bývá uváděno jako základní důvod pro poskytování úvěru s tak vysokým navýšením. Jenže pokud firma potřebuje na klientech vyžadovat zpět násobky úvěru, je na první pohled zřejmé, že si s rizikem nesplácení vůbec nedokáže poradit. A měla by raději uvažovat o podnikání v jiné oblasti.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Polovina společností poskytuje úvěry za opravdu nízkou cenu

Pokud nejste rizikovými klienty, můžete se obrátit s žádostí o úvěr na asi dvacítku poskytovatelů půjček. Uspějete a hlavně si odnesete půjčku za opravdu nízkou cenu. Přeplatek za 30 tisíc půjčených na jeden rok bude jen okolo 5 tisíc korun. RPSN je v těchto případech do 30 %. Pokud se opozdíte se splátkami o půl roku, zaplatíte další dva tisíce navíc.

Ty nejdražší úvěrové společnosti, které vám půjčí, i když rodinný rozpočet již trochu skřípe, budou chtít zpátky půjčenou částku a k tomu ještě dvacet tisíc a víc. A jestliže se opozdíte se splátkami, zaplatíte k tomu ještě i dalších 10 tisíc.

Když se opozdíte, splácí se nejdříve sankce a úroky z prodlení

Jakmile se opozdíte se splátkami, tak u více než 30 bank a nebankovních společností z oněch dvaačtyřiceti sledovaných nejdřív splácíte sankce a úroky z prodlení. Pak teprve přijde na řadu snížení celkové dlužné částky. Toto je fakt, kterého si musíte být vědomi, když o půjčku žádáte. A nejlépe se obrátit na banku či nebankovní společnost, která postupuje vstřícněji.

Některým chybí kalkulačka, náklady na prodlení anebo mají nevyhovující obchodní podmínky

Člověk v tísni našel u některých bank a nebankovních společností také další chyby. Třetině z nich na stránkách chybí kalkulačka úvěru. Třetina ze společností dokonce na stránkách neuvádí náklady, které bude při prodlení po klientech vymáhat.

Polovina společností nemá na svých stránkách vzory úvěrových smluv. Obchodní podmínky mají zveřejněny skoro všechny společnosti, ale často jsou v nich nedostatky. Buď neobsahují všechny potřebné informace anebo to bývají desítky stránek, v jedné z bank je to dokonce 90 stran. A to je zcela nevyhovující přístup k potenciálnímu klientovi.

Celkově je Člověk v tísni přesvědčen, že posun na trhu s půjčkami směrem ke kvalitě a férovosti je České republice značný. Novela splnila svůj účel. A po ukončení přechodného období budou její dopady jistě ještě razantnější.

Komentáře