Třetina aut na českých silnicích je financována z půjčky

Čtení na 5 minut Publikováno: 13.12.2018
Třetina aut na českých silnicích je financována z půjčky

Přes osmdesát procent dospělé populace v České republice vlastní alespoň jeden vůz. V Česku bylo v říjnu 2018 registrováno pět a půl milionu osobních aut. Za poslední rok přibylo na českých silnicích čtvrt milionu osobních aut. Celá třetina z nověji pořízených vozů je nebo byla financována půjčkou.

Češi zjistili, kde je užitek z auta

Češi přišli na to, že dlouhodobé šetření na pořízení nového či ojetého vozu má nižší přínos než užívání si auta a jeho postupné splácení. Mnoho z nás již přišlo na chuť i operativnímu leasingu, kdy nás prodejce auta osvobodí od všech starostí o auto.

Od roku 2010 vzrostl počet obyvatel České republiky asi o 300 tisíc. Od roku 2010 však vzrostl počet registrovaných osobních aut o cirka jeden milion kusů. Výrazně tedy narostl počet aut na jednoho obyvatele, v současnosti je jedno auto na dva Čechy (bez ohledu na věk). Firemní auto využívá každý desátý Čech.

Půjčka a leasing vedou

Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA) nedávno informovala o tom, že v současné době jsou nejčastějším způsobem, jak financujeme koupi nového auta pro soukromé účely, právě spotřebitelská půjčka nebo spotřebitelský finanční leasing.

Objem půjček a leasingů na auto vzrostl v prvním pololetí roku 2018 o 2,3 procenta. A počet půjček a leasingů narostl o 6,9 procenta. To jen potvrzuje zkušenost agentur zabývajících se výzkumy mezi lidmi, že „Nákup automobilu či jeho oprava je dlouhodobě tím, na co si klienti nejčastěji půjčují. Pro většinu z nich je jejich vůz něčím, bez čeho se nedokážou obejít.“ Takto komentoval realitu českého trhu s automobily Pavel Klema ze společnosti Profi Credit.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Investice do vybavení domácnosti také financujeme z půjček

S podobně častým výskytem půjček se můžeme setkat i v oblasti investic do vybavení domácnosti. V obou případech se totiž jedná o vyšší položky, na které je nutné dlouho šetřit. Jenže život je krátký, a tak mnoho z nás dá přednost dražšímu financování formou půjčky, a tedy možnosti užívat si auto či vybavenou domácnost o několik let dříve.

Odborníci z finanční oblasti tento postup chválí. Půjčka na důležitou osobní věc nebo na investici do nemovitosti či domácnosti je zcela v pořádku. Přinese spotřebiteli užitek o mnoho let dříve. A díky inflaci má spotřebitel zajištěno, že nakonec přece jen přeplatí o něco méně, než to na začátku dlouhodobější půjčky vypadalo. Pokud by nejdříve šetřil, musel by vlivem inflace našetřit více, a proto i šetřit déle.

Odborníci naopak varují před půjčkami na zbytečnosti, kterými jsou zbytečně drahé vánoční dárky, nákladná dovolená nebo třeba poslední hity z oblasti chytré elektroniky. Bez těchto drobností se v pohodě obejdeme, a tak nemá smysl se kvůli nim zatěžovat půjčkou.

Komentáře