Topná sezona už jede. Umíte na ní ušetřit?

Publikováno: 07.12.2017
Topná sezona už jede. Umíte na ní ušetřit?

Vytápění je v zimě asi to nejdražší, co pro naše bydlení potřebujeme. Tedy, pokud bydlíme v klasickém domě bez rekuperace a bez opatření k nízké energetické náročnosti stavby. Pojďme se podívat, co dělat, abychom při příštím vyúčtování energie nemuseli v zoufalství sprásknout ruce. Stačí se chovat úsporněji a také se vyvarovat zbytečně drahých chyb.

Teplo musí volně do prostoru

Všechna topná tělesa, která k vyhřívání domu či bytu používáte, musejí být volně přístupná cirkulujícímu vzduchu, který se o ně ohřeje - a výsledkem je pak teplo. Takže rozhodně nemějte přes radiátory přetáhnuté záclony či závěsy, nenechávejte na nich věci k schnutí déle, než potřebujete a nestavějte před ně nábytek, a to ani stůl. A také je vysajte, protože i vrstva prachu brání účinnému topení. Odvzdušnění radiátorů je samozřejmostí.

Nepodceňujte funkci termostatů

Termostaty toho zvládnou hodně. Regulace topení s jejich pomocí je totiž velmi úsporná. Přes den si nastavte vyšší teplotu, okolo 20 – 22 stupňů, na noc bude stačit 16 - 18. Topení na termostatu naprogramujte tak, aby se sepnulo chvíli před vaším vstáváním, ať máte rána příjemnější. Víkendové vstávání musíte nějak odhadnout.

Termostaty jsou vyrobeny tak, aby optimalizovaly topení. Jakmile klesne teplota na určitou úroveň pod teplotu požadovanou, topení se spustí. Ale vypne se hned, jak teplota stoupne kousek nad onu požadovanou úroveň. Výsledkem je občasné topení a vždy jen na chvíli.

Pokud berete teplo z tepláren, pořiďte si na radiátory termostatické hlavice. Obojí je sice investice, ale vrátí se vám hned během první zimy.

Využijte sílu slunce

Přes den mějte žaluzie i závěsy, a pokud to jde, tak i záclony roztažené. Zejména ve dnech, kdy svítí slunce. Ne že by to byl v zimě tak častý jev, ale sluníčko vám může i při malém vykouknutí ušetřit třeba hodinu topení. Na noc naopak pozatahujte vše, co můžete, aby teplo z místnosti neunikalo ven.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Větrejte krátce a intenzivně

Způsob větrání také dělá hodně. Pokud máte rekuperaci, není co řešit. Ale v běžných domech a bytech se musí větrat ručně. Pokud to jde, otevřete všechna okna naráz a naplno. Během několika minut je zase zavřete. Tím dosáhnete kýženého efektu: vymění se vzduch, ale neochladíte nábytek, ani stěny a podlahu.
 
Takže čerstvý vzduch se o pevné části domu hned zase ohřeje. A vy ztratíte minimum tepla. Pokud větráte například větračkou a dlouze, přicházíte o velké množství tepla. A nevyměníte téměř žádný vzduch.

Zadělejte netěsnosti

Tam, kudy vám do domu či bytu táhne, udělejte těsnící opatření. Pokud okna již netěsní, pořešte to těsnící páskou. Ke dveřím balkonu nebo ke vstupním dveřím přilepte spodní kartáčky. Anebo před ně položte podlouhlé polštářky, které pořídíte v marketech. Ty stejné můžete položit i k oknům.

Rozlišujte místnosti a jejich využití

Zatímco v koupelně je potřeba si zatopit, v ložnici stačí oněch 18 stupňů po celý den. A samozřejmě zavřené dveře v obou místnostech. Ostatní místnosti vyhřívejte na pobytových 20 – 22 stupňů. Navíc můžete v koupelně intenzivněji topit až na dobu, kdy běžně chodíte do sprchy. A je jedno, zda se jedná o ráno nebo o večer. Termostat si prostě naprogramujte podle sebe.

Máte chytrou domácnost? Pomohou vytápěcí aplikace

Jestli postupně přecházíte na chytrou domácnost, jistě se zajímejte o aplikace k vytápění. V nich totiž také můžete nastavit vše potřebné. Většinou jsou k dispozici právě ke koupeným chytrým termostatům. A zdarma.
 
A dokonce je lze ovládat přes internet, takže odkudkoliv. Pokud například odjíždíte na dovolenou, stáhněte topení na cca 15 stupňů (ne méně) a před cestou zpět zase topení aktivujte na běžný režim.

Nenechte dům či byt zcela vychladnout

I pokud odjíždíte na několik dní, nenechte teplotu klesnout třeba na deset stupňů. Následné vyhřátí domu do provozní teploty by vás totiž vyšlo na více peněz než udržování teploty okolo 15 stupňů a pak klasické topení. Fyzika prostě funguje i tady.

Komentáře