Tipy odborníků pro výhodné pojištění auta

Čtení na 5 minut Publikováno: 08.11.2018
Tipy odborníků pro výhodné pojištění auta

Pojistit si auto tak, abychom nakonec neprohloupili, není tak snadné, jak by se podle reklamních sloganů pojišťoven mohlo zdát. Je nutné se v pojištění trochu vyznat, starat se o průběh pojistky a mít aktuální informace. Na kterých sedm věcí se vyplatí se při pojištění auta zaměřit?

Limity vás nesmějí limitovat

V první řadě je nutné dát si pozor na limity pojistného plnění. Zákon sice u povinného ručení stanovuje minimum ve výši 35 milionů korun, ale to je jen minimum. Nový občanský zákoník zrušil posuzování následků nehod podle tabulek, do popředí se tedy dostává posouzení podle jiných parametrů, jehož výsledky nezřídka ono minimum 35 milionů přesahují.

Týká se to samozřejmě vážných nehod. Ale pokud byste ji zavinili, ale povinné ručení měli nastaveno pouze na minimální krytí, platby nad 35 milionů půjdou za vámi, ne za pojišťovnou. A nikoho nebude zajímat, zda na to máte. Jistější je mít limit posunutý alespoň na 50 milionů.

Havarijko zastarává

Pojištění, ať bylo na začátku při sjednávání jakkoliv výhodné, stárne spolu s vaším autem. Vyplatí se jeho pravidelný „audit“ a postupné snížení pojistné částky, protože váš vůz už zdaleka nemá takovou hodnotu, kterou měl v době, kdy jste si jej z autosalonu vezli domů.

Solidní pojišťovna snižuje pojistné částky havarijního pojištění každoročně a automaticky za vás, u těch horších musíte situaci sledovat sami. V případě poškození vozu pak pojišťovna vypočítává pojistné plnění z aktuální hodnoty vozu, ne z toho, co si vysokými pojistnými částkami, které se od počátku pojištění nezměnily, pojišťujete. Ano, na aktualizaci pojistných částek havarijního pojištění se ptejte předem. I podle toho poznáte, v jakých rukou byste se při sjednání pojištění ocitli.

Pojišťovny so hodně konkurují – sledujte akce

Na trhu s pojištěním vozidel je opravdu silná konkurence. Proto se pojišťovny snaží zaujmout maximum klientů. Jdou na to i pomocí různých akcí, které se nám klientům ve výsledku dost vyplatí. Proto je sledujme, než se pro konkrétní pojištění rozhodneme. A sledujme je pak i nadále, spousta pojistek se totiž dá několik týdnů před výročím zdarma vypovědět.

A co bývá součástí akcí? Třeba zajímavé slevy či připojištění v ceně základního balíčku. Aby byla výpověď například povinného ručení možná, je nutné dodržet termín, který máte uvedený na své zelené kartě. A nová smlouva musí na tu ukončenou termínově navazovat.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Cenu dělají i bonusy

Když budete jezdit bez nehod, porostou vám u povinného ručení i u havarijních pojistek bonusy. Proto cenu pojištění porovnávejte i budoucími bonusy. Ano, nikdo dopředu neví, zda bude bourat nebo ne. Ale ve vlastním zájmu počítejme vždy s tím lepším.

Výměna skla a spoluúčast

Nejčastější pojistnou událostí je rozbití některého ze skel na autě. Odlítnutý kamínek toho dokáže se sklem udělat hodně. I proto pojišťovny sice nabízejí pojištění čelního a ostatních skel, ale často se spoluúčastí. No, a když ji špatně odhadnete, můžete na tomhle připojištění výrazně prodělat.

Spoluúčast nejen na sklech

Pojišťovny umějí nalákat na nízké ceny pojistného. Ale už tak nahlas nekřičí do světa výši spoluúčasti majitele vozu na pojistném plnění. A nejednou to je pro klienty velmi nepříjemné překvapení. Takže vždy pozor na nastavení pojistné smlouvy a stanovenou spoluúčast.

K nastavení smlouvy je nutné ještě přidat správně vyplněnou výbavu vozidla, třeba tempomat, vyhřívaná sedadla, parkovací asistent. Také výše pojistného krytí hraje důležitou roli, ale o tom jsme mluvili už na začátku.

Hrozí střety se zvěří?

Pokud jezdíte oblastmi, kde se po silnici může pohybovat zvěř, jistě popřemýšlejte i o nastavení pojištění speciálně pro případ střetu se zvěří. Pokud ho totiž nemáte, pojišťovna nezaplatí nic a škody na autě platíte ze svého. A střet třeba s dobytkem? V tomto případě jde úhrada škody většinou za majitelem dobytka, protože nezajistil, aby se jeho zvířata pohybovala pouze na jim vyhrazených místech.

Rada odborníka bývá k nezaplacení. Online srovnání nabídek pojištění také!

Že je těžké se v pojištění vozidel vyznat, to je bez pochyb. Každá pojišťovna se snaží na jedné straně nalákat klienty na příznivé ceny, na druhé straně si vždy přidá něco, na čem v rámci pojištění dost vydělá. A tak je dobré se při rozhodování se o pojištění nejen auta svěřit do rukou lidem, kteří mají o pojistném trhu přehled.

Anebo si ten přehled udělat sami, pomocí online srovnávače. V něm najdete vše podstatné na jednom místě.