Téměř polovina Čechů si chce letos na něco půjčit

Publikováno: 01.03.2018
Téměř polovina Čechů si chce letos na něco půjčit

Společnost IPSOS provedla průzkum zadaný finanční společností ESSOX. Cílem průzkumu bylo zjistit, jaké jsou finanční plány dotazované skupiny náhodně vybraných obyvatel ČR v oblasti půjček. Tedy zda mají v plánu si letos na něco vypůjčit. A pokud ano, tak na co. Výsledky jsou poměrně zajímavé, i když samozřejmě nereprezentují názor a plány celé společnosti.

Zadlužit se chce 45 procent dotázaných

Tohle opravdu velké číslo z průzkumu vyšlo. Ze všech dotázaných se pro půjčku vyslovila téměř polovina. Předmětem průzkumu také bylo zjistit, na co si lidé plánují půjčit. A výsledek je opravdu potěšující. Plány se týkají bydlení – jeho pořízení nebo rekonstrukce, případně modernizace. A pak se týkají také koupě automobilu, jak nového, tak třeba i mírně ojetého.

Co je na tom potěšujícího? Zjištění, že české domácnosti už trochu vnímají zákonitosti finančního trhu, že už si nepůjčují na každou drobnost, která se jim líbí za výlohou. A hlavně že se nebojí si půjčit na investici do věcí, které jim v životě pomohou buď bydlet anebo se třeba dopravovat do práce.

Elektronika už nevede

Ještě před pár lety si velká část lidí (účastnících se takových průzkumů) plánovala nákup elektroniky formou půjčky. Tento trend se již výrazně zbrzdil a plány půjčovat si na nákup domácích spotřebičů nebo elektroniky už tak často slyšet nejsou.

Důvodem není ani tak ústup českých domácností z nákupu zmiňované elektroniky, kterou jsou například mobily, tablety či televize. Ale skutečnost, že českým domácnostem se daří lépe a tyto výdaje většinou už zvládáme financovat z běžných příjmů.

Velkou měrou se na tom podílí i postupné zlevňování a finanční zpřístupňování těchto technologií běžným zákazníkům. No a v poslední době i rostoucí schopnost českých spotřebitelů nakoupit si toto zboží přímo v Číně, kde lze stejné zboží pořídit v podstatě za polovinu české ceny. Jen bez české lokace. Angličtina je totiž v této elektronice vždy. S češtinou se také často potkáte.

Plánované půjčky budou výhodné

Čeští spotřebitelé si také mohou naplno „užívat“ toho, že legislativní podmínky půjček u nás byly před více než rokem dost upraveny a zpřísněny pro jejich poskytovatele. Díky online srovnávačům, kde jsou na jednom místě vidět všichni významnější a ověření poskytovatelé půjček a jejich nabídky, se naplno rozvinula konkurence.

A právě pozitivní výsledky konkurence mohou čeští spotřebitelé nyní využívat. Jak říká i generální ředitelka společnosti ESSOX Jana Hanušová, je současná „chuť spotřebitelů půjčovat si daná i stávající situací na trhu finančních služeb, kdy je v České republice vysoká konkurence poskytovatelů úvěrů, která udržuje dosud nejlepší podmínky úvěrů pro spotřebitele“.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Formou půjček budou v českých domácnostech i nadále hrazeny některé běžné výdaje

Na běžné výdaje si v letošním roce plánuje půjčit zhruba 11 procent dotázaných lidí. Půjde přitom o většinou výhodné půjčky formou kreditní karty či o méně výhodné půjčky formou kontokorentního úvěru. V případě kreditní karty jde o půjčování na určitou dobu zdarma a ještě o návrat asi půl až jednoho procenta z každého nákupu zpět na účet kupujícího. Někdy bývá bonus i vyšší.

V případě kontokorentu už o tak výhodnou situaci nejde, kontokorentní úvěry jsou totiž úročené vždy. A v českých bankách i poměrně vysokou úrokovou mírou.

Dluh českých domácností už by pokryl výdaje státu na více než rok

České domácnosti jsou zadluženy celkovou částkou, která již přesahuje 2 biliony korun. A rozpočet České republiky na letošní rok je 1,365 bilionu korun. Ze zmiňovaných více než dvou bilionů korun bankám dlužíme podle údajů ČNB 1,535 bilionu korun. A z toho jsou tři čtvrtiny finančních prostředků určeny na bydlení – jeho koupi, rekonstrukci nebo modernizaci.

České domácnosti si i nadále plánují brát hypotéky či úvěry ze stavebního spoření. A to i přes skutečnost, že se jejich úroková míra stále zvyšuje. Dosahuje již téměř tří procent a ke konci roku půjde ještě více nahoru. ČNB totiž plánuje další navyšování REPO sazby, pravděpodobně opět v srpnu.

Komentáře