Stavební spořitelny získávají díky ČNB spousty nových klientů

Čtení na 5 minut Publikováno: 19.03.2019
Stavební spořitelny získávají díky ČNB spousty nových klientů

Rok 2018 byl pro stavební spořitelny téměř znovuzrozením. Díky regulacím ČNB, která chce, aby lidé měli před vzetím hypotéky dost našetřeno, se začínáme ve stále větší míře obracet právě na stavební spořitelny, kde si chceme, s podporou státu, našetřit na budoucí hypotéku. Počet nově uzavřených smluv o stavebním spoření vzrostl v roce 2018 o 14 % a objem nových úvěrů, které často doplnily nedostatečně velkou hypotéku, narostl dokonce o 22 %.

Půl milionu nových smluv

Rok 2018 znamenal pro stavební spořitelny téměř půl milionu nových smluv, přičemž jsou do této cifry zahrnuta i ujednání o navýšení cílové částky. Půl milionu nových smluv znamená 14% nárůst oproti roku 2017. Objem nově uzavřených smluv, respektive jejich celkové cílové částky, narostl o téměř 40 procent. Celkově totiž měly stavební spořitelny za rok 2018 nově uzavřeny smlouvy o stavební spoření na téměř 221 miliard korun.

Objem úvěrů ze stavebního spoření, které stavební spořitelny v roce 2017 poskytly, dosáhl na téměř 73 miliard korun, což znamená nárůst o 22 procenta. I přes tento nárůst se však počet nových úvěru příliš nezměnil, narostl pouze o 0,3 procenta. Z toho plyne, že za nárůstem celkového objemu úvěrů ze stavebního spoření stojí zejména navýšení průměrné výše úvěru na jednoho klienta.

Stavební spořitelny si mohou dovolit pozitivní očekávání

Vzhledem k tomu že regulace ze strany České národní banky budou trvat i nadále, mohou stavební spořitelny vyhlížet do budoucnosti s pozitivními náladami. Je totiž pravděpodobné, že růst zájmu o stavební spoření a také o úvěry ze stavebního spoření bude pokračovat i letos.

Nejvyšší zájem o své produkty zaznamenala Raiffeisen stavební spořitelna, která loni uzavřela o 34% více nových smluv než v roce 2017. Na opačném konci žebříčku skončila Modrá pyramida, jí zájem o nové smlouvy dokonce klesl, a to o 4,4 procenta. Nutno však dodat že Modrá pyramida dost rostla v roce 2017, a tak byl loňský pokles ovlivněn silnou základnou roku 2017.

I úvěry ze stavebního spoření získávají na popularitě

V oblasti úvěrů se stavebním spořitelnám se spořitelnám začalo dařit již v roce 2015, kdy se odrazily ode dna. V roce 2014 si lidé vzali úvěry v objemu 40 miliard, ale v roce 2018 už to bylo téměř 73 miliard korun. Pokud zůstane trend růstu zachován i nadále, zaznamenáme v roce 2019 absolutní rekord v objemu úvěrů ze stavebního spoření. Doposud nejvyšší číslo vykázaly stavební spořitelny v roce 2008, a to 75 miliard korun.

Na růstu obliby úvěru ze stavebního spoření se dost podepisuje i růst úrokových sazeb. Stavební spořitelny totiž díky stabilním zdrojům nemusejí zdražovat úvěry tak rychle jako hypoteční banky. Rostou sice úrokové sazby překlenovacích úvěrů, ale dnes jsou podle stavebních spořitelen nižší než sazby klasických hypoték.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Omezení ze strany ČNB dopadne víc na hypotéky než na úvěry ze stavebního spoření

Odborníci předpokládají, že nové regulace, tedy limity LTV (procentuální poměr výše hypotéky k hodnotě nemovitosti), DTI (výše hypotéky vyjádřená jako počet násobků čistého ročního příjmu žadatele) i DSTI (výše měsíční splátky vyjádřená jako procento čistého měsíčního příjmu žadatele), postihnou okolo 20% zájemců o hypotéky.

A odborníci také předpokládají, že toto omezení postihne spíš běžné hypotéky než stavební spořitelny, které systémově podporují spoření klientů již před čerpáním úvěru. Navíc stavební spořitelny poskytují i takové úvěry na bydlení, které nejsou zajištěny zástavním právem. Těch se regulace ČNB totiž nedotkne.

Průměrně jsme na milionu

Průměrná výše úvěru ze stavebního spoření i nadále rostla. Zatímco v roce 2010 jsme si v průměru brali okolo půl milionu korun, v roce 2018 jsme si půjčili průměrně téměř 1 milion korun. Mezi nejvyšší a nejnižší částkou je stále markantnější rozptyl.

Nižší úvěry bývají poskytovány bez zástavy, ty vyšší samozřejmě se zajištěním zástavním právem k nemovitosti. Nižších úvěrů ze stavebního spoření se nejčastěji využívá pro běžnou rekonstrukci bydlení, ty vyšší slouží k jeho pořízení nebo k rekonstrukci náročnější.

Úvěry šly na dračku a hlavně u Raiffeisen stavební spořitelny

I v oblasti úvěru byla nejúspěšnější Raiffeisen stavební spořitelna, která v roce 2018 poskytla o 45% více nových úvěrů než o rok dříve. Méně se dařilo Modré pyramidě a Wüstenrot, kde byl dokonce zaznamenán pokles v objemu nových úvěrů. Nutno dodat, že Modrá pyramida měla velmi silný rok 2017. A Wüstenrot pro změnu cílil v roce 2017 hlavně na úvěry s nižším objemem.

Komentáře