Stavební spořitelny už zase ztrácejí klienty

Čtení na 5 minut Publikováno: 23.07.2019
Stavební spořitelny už zase ztrácejí klienty

Zatímco v posledních dvou letech, kdy se lidé snažili dofinancovat chybějící částky hypotéky úvěrem ze stavebního spoření, kvetla stavebním spořitelnám snadno získaná pšenka, nyní opět zažívají krušnější časy. Klesají jim totiž počty nových úvěrů, ale dokonce i jejich objemy, což je přímo v rozporu se současným vývojem na celkovém úvěrovém trhu. Stavební spořitelny reagovaly snížením úrokové sazby na úvěry a naopak zvýšením sazby na stavební spoření, ale evidentně to zatím nestačí.

Pokles o více než třetinu

Pokles v objemu nových úvěrů ze stavebního spoření je více než třetinový. Hovoříme o období prvních čtyř měsíců roku 2019 a jeho srovnání se stejným obdobím roku 2018. První čtvrtletí, tedy od ledna do března 2019, se pokles přisuzoval předzásobení úvěry, ke kterému došlo v důsledku zpřísnění pravidel ze strany České národní banky, a to v poskytování hypoték (ukazatele DST a DSTI).

Dubnové trvání poklesu však už je pro stavební spořitelny důvodem k nervozitě, protože předzásobení bylo tou dobou již v podstatě pasé. Objem nových úvěrů klesl o 33,7 procenta, počet nových úvěrů o 27,8 procenta. Ještě donedávna objemy úvěrů rostly. A v oblasti hypoték nebo běžných spotřebitelských půjček stále rostou.

Nejhůře na tom byla Buřinka

Největší propad zaznamenala Buřinka, tedy Stavební spořitelna České spořitelny. Ten činil dokonce 45,5 procenta. Hned za ní byla s největším propadem Modr pyramida, a to na 41,5 procentu. Třetí největší propad má Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS) s 38 procenty.

Na opačné straně spektra je Wüstenrot stavební spořitelna, které se propad dotkl nejméně, pouze 13 procenty. Pravděpodobně je za částečným úspěchem zejména fakt, že Wüstenrot se loni zaměřila na poskytování nezajištěných úvěrů. Ty evidentně lákaly více než úvěry se zástavou.

Stavební spořitelny snižují sazby na úvěrech

Stavební spořitelny mohou také nechat úvěr zajistit zástavou nemovitosti. U těchto úvěrů snižovaly úrokovou sazbu dokonce pod úroveň současných hypoték. Proč? A jak si to mohou stavební spořitelny dovolit?

Stavební spořitelny se financují výhradně z klientských vkladů, proto jsou už více než rok levnější než hypoteční banky. Právě levnější zdroje nám umožňují snížit úrokové sazby našich úvěrů“. Takto snížení komentoval člen představenstva ČMSS Jochen Maier.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Úvěr ze stavebního spoření s fixací? I to je možné!

Konkrétní úrokové sazby začínají na 2,3 procenta. A to je ve srovnání s tříprocentními sazbami za hypotéku příjemný rozdíl. Stavební spořitelna může nabízet i úvěry s fixací. Zde je v případě tříleté fixace k vidění i úroková míra okolo 2,14 procenta. 

Jedinou nevýhodou je skutečnost, že k získání takového úvěru je nutno splnit spoustu podmínek, ke kterým patří i více než dvouleté spoření u stavební spořitelny a získání odpovídajícího hodnotícího čísla, tedy naspoření poměrně vysoké částky.

Stavební spoření výkyv nezaznamenalo

Nové smlouvy o stavebním spoření se vyvíjely v první třetině tohoto roku celkem stabilně. Nové smlouvy, kterých stavební spořitelny uzavřely celkem 163 630, narostly ve svém počtu o 1,7 procenta (oproti stejnému období loňského roku). 

Klesla ale jejich celková cílová částka, a to o 3,3 procenta na současných 64,5 miliardy korun. Nejlépe si v oblasti nových smluv vedli ve Wüstenrotu, kde přibyly nové smlouvy v množství o více než 43 procent vyšším, než kolik jich bylo loni touto dobou. Důvodem je předchozí pokles smluv, takže nižší základna pro srovnávání, ale také vyšší úroková sazba na samotném spoření.

Wüstenrot stavební spořitelna totiž až do začátku dubna tohoto roku nabízela nejvyšší zhodnocení stavebního spoření na trhu, a to 1,2 procenta. V dubnu ji pak napodobila Raiffeisen stavební spořitelna. Nižší úrokové sazby stavebního spoření pak stály za poklesem počtu nových smluv u Lišky a Modré pyramidy, které v podstatě neměly Wüstenrotu a později Raiffeisen čím konkurovat.

Komentáře