Stavební spořitelny a hypoteční banky - jak si povedou v roce 2018?

Publikováno: 20.03.2018
Stavební spořitelny a hypoteční banky - jak si povedou v roce 2018?

V lednu odstartovaly stavební spořitelny do nového roku poměrně slušným tempem. Banky poskytující hypotéky sice už o něco pomaleji, ale stále si vedou nad očekávání dobře. Na účely bydlení si lidé v lednu půjčili necelých 22 mld. Kč. A jak se budou obchody s dlouhodobými spotřebitelskými úvěry vyvíjet nadále?

Hypoteční úvěry mírně brzdí

Server Hypoindex.cz dlouhodobě sleduje statistiky v oblasti úvěrů, ty určené na bydlení nevyjímaje. Podle informací tohoto serveru bylo v lednu 2018 poskytnuto 7783 hypotečních úvěrů, což je o 10,2 % méně než v lednu 2017.

Dobrou zprávou pro banky však je fakt, že stále roste objem úvěrů, které si domácnosti berou. V lednu byla hypotéka poskytnuta na průměrných 2,122 milionu Kč. A díky tomu nebyl pokles objemu vypůjčených peněz tolik výrazný jako pokles počtu úvěrů.

Ale průměrná výše hypotečních úvěrů stále roste

Konkrétní čísla jsou taková, že v lednu 2018 byly sjednány hypotéky na celkem 16,503 mld. Kč. Oproti lednu 2017, kdy banky rozpůjčovaly 17,5 miliardy korun, jde o pokles o 5,9 %. Takže pokles byl, ve srovnání s poklesem počtu nových hypotečních úvěr, vlastně jen asi poloviční.

Rekord přitom drží listopad roku 2016, kdy si lidé nasmlouvali hypotéky za 29,7 miliardy korun. Tou dobou se připravoval nový zákon o spotřebitelských úvěrech a nikdo neměl dost informací na to, aby dokázal odhadnout, zda hypoteční banky opravdu navýší své úrokové sazby o tolik, kolik zveřejňovaly. Přitom nárůst omlouvaly novou a vyšší administrativní zátěží, což je uvěřitelný a hlavně omluvitelný důvod ke zdražení.

V růstu nezaostávají ani úrokové sazby

Úrokové sazby sice nakonec rostou, ale ze zcela jiných důvodů. Česká národní banka od ledna 2017 totiž už třikrát navýšila základní repo sazbu. V lednu 2018 tedy jen dvakrát, a tak průměrná úroková sazba nově sjednaných hypoték vzrostla meziměsíčně o 10 bps. na 2,29 %, ale meziročně jde o nárůst o 39 bps.

Počátkem února proběhlo třetí navýšení základní repo sazby, a tak i únorový nárůst byl poměrně velký, konkrétně o dalších 6 setin procentního bodu. V tomto případě jde o konkrétní údaj o hypotékách ve výši 70 % hodnoty nemovitosti.

Stavební spoření je stále v kurzu

Zatímco hypotečním bankám poklesl počet nových úvěrů o více než 10 %, stavební spořitelny jsou na tom o hodně lépe. V lednu totiž sjednaly 5 417 úvěrů, což je o 1,3 % méně než v lednu 2017. Ale pozor, i u stavebního spoření roste objem částek schválených v rámci jednoho úvěr, proto celkový objem vypůjčených peněz na úvěry ze stavebního spoření v lednu 2018 narostl o 11,5 %.

Konkrétně byly v lednu 2018 vypůjčeny ze stavebního spoření téměř 5,3 mld. Kč. Průměrná výše úvěru tedy opět stoupala, konkrétně na v současnosti rekordních 976 924 Kč na jeden úvěr ze stavebního spoření. To je meziroční nárůst o téměř 112 tisíc na jeden úvěr.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

I stavební spoření dostalo zelenou

Stavební spořitelny zaznamenala úspěch nejen v oblasti úvěrů ze stavebního spoření, ale při sjednávání nových smluv o stavebním spoření. Tady jsou údaje o meziročním vývoji až neuvěřitelně vysoké, ale vzhledem k opatřením České národní banky z roku 2017, kterými chtěla regulovat trh s hypotékami, je nárůst v oblasti stavebního spoření očekávatelný.

I když možná předběhl všechna očekávání, posuďte sami: v lednu sjednaly stavební spořitelny 42 460 nových smluv, což dělá meziroční nárůst o celých 48 %. A cílová částka na tom byla ještě lépe, ta v lednu 2018 činila 16,7 mld. Kč, což je oproti lednu 2017 nárůst o více než 50 %!

Dostáváme se k předpokládanému vývoji

Jak se podle odhadů analytiků bude letos dařit bankám a stavebním spořitelnám? Podle optimistických odhadů serveru Finance.cz může být překročena dvousetmiliardová hranice objemu poskytnutých hypoték. A v oblasti úvěrů ze stavebního spoření by mohl jejich celkový objem dosáhnout stejné výše jako v roce předchozím, tedy okolo 60 miliard korun.

Na čem je odhad založen? Na několika klíčových faktorech, které vypíchli například v Golem finance, které se specializují na poradenství v oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Klíčovými faktory podle nich jsou zejména stabilita příjmů českých domácností, respektive spíše jejich růst. To vede i k optimistickým očekáváním v oblasti vývoje příjmu domácností, které jsou pak více ochotné se zadlužit.

Dalšími faktory jsou cena a dostatek nemovitostí vhodných k pořízení, vývoj úrokových sazeb. Ty totiž rostou pozvolna, což má poměrně motivační efekt – lidé totiž urychlují svá rozhodnutí, aby stihli nižší sazbu. V neposlední řadě jsou faktorem vývoje i další očekávané zásahy České národní banky do vývoje na hypotečním trhu, které by měly dostupnost hypoték snížit. A tak si je lidé chtějí vyřídit, dokud to prostě jde.

Komentáře