Státní půjčky pro mladé nově: v polovině července už bude i formulář

Čtení na 5 minut Publikováno: 19.07.2018
Státní půjčky pro mladé nově: v polovině července už bude i formulář

Od poloviny července si budou mladí lidé do 36 let moci stáhnout žádost o státní půjčku na bydlení se zvýhodněným úrokem 1,12 procenta. Ale pozor, poštou musí být doručena nejdříve 15. srpna, jinak se vám vrátí zpět. Získat můžete až dva miliony na pořízení domu, až 1,2 milionu korun na pořízení bytu. Anebo 300 tisíc korun mna modernizaci bydlení. A to už k něčemu je.

Inovace byly avizovány již v únoru

Již v únoru jsme vás informovali o tom, že státní půjčky pro mladé lidi do 36 let věku, určené na pořízení nebo modernizaci bydlení pravděpodobně brzy doznají změn. A to čistě pozitivních, protože Ministerstvo pro místní rozvoj konečně podrobilo podporu bydlení konstruktivní kritice.

A zjistilo, že když půjčí mladým lidem s dětmi maximálně 600 tisíc korun na výstavbu nebo koupi bydlení, případně 150 tisíc korun na jeho modernizaci, rodinám tyhle peníze v podstatě nic neřeší. Proto byla tato půjčka dlouhodobě neúspěšná, tedy bez většího zájmu.

Pro koho je určena půjčka v novém kabátě?

Nově je půjčka, o niž se žádosti budou přijímat od poloviny srpna, určena mladým lidem do 36 let. Musejí samozřejmě splňovat základní podmínky pro přidělení půjčky, tedy:

  • pokud nemají děti, musejí být sezdaní anebo být registrovanými partnery
  • pokud jsou samoživiteli, musejí mít dítě do 15 let věku
  • pokud si chtějí pořídit bydlení, nesmějí vlastnit jinou nemovitost k bydlení určenou

Úřady zaznamenaly nárůst žádostí o tzv. rychlé sňatky, tedy situace, kdy se lidé chtějí nechat oddat co nejdříve a bez zdlouhavých příprav. Právě proto, aby stihli být manželi do poloviny srpna. Státní půjčka totiž může oproti komerčním hypotékám ušetřit více než 1500 korun měsíčně, ta rok tedy i přes 18 tisíc. A když si úsporu promítneme do dlouhodobě splácené půjčky, půjde díky ní ušetřit například i na nové auto.  

Příchod dítěte zmírní splácení půjčky

Ministerstvu pro místní rozvoj, respektive vládě, se do programu státních půjček na bydlení podařilo zakomponovat i propopulační opatření. Pokud se během trvání půjčky narodí první nebo i další dítě, přijdou následující úlevy:

  • půjčka se zlevní o třicet tisíc korun
  • bude možné odložit splátky, tedy čerpat tzv. splátkové prázdniny

Splátkové prázdniny jsou ale v záloze i pro lidi, kteří onemocní, ztratí zaměstnání, případně pro rodiny, kde zemřel člen domácnosti. Délka splátkových prázdnin bude individuálně nastavitelná na základě posouzení situace a dohody s poskytovatelem půjčky, tedy Státním fondem rozvoje bydlení.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Žádosti se přijímají od poloviny srpna, visí již od poloviny července

Státní fond rozvoje bydlení bude žádosti přijímat až od poloviny srpna. Ale formuláře se žádostmi vyvěsí již v polovině července. Odeslat je budete moci jak elektronicky, tak klasicky poštou. Jen pozor na datum odeslání: pokud přijdou na jednu ze dvou poboček Státního fondu rozvoje bydlení před 15. srpnem, ten je obratem vrátí zpět, protože nebude splněna formální podmínka podání žádosti ve správném čase.

Letos si můžeme sáhnout na 650 milionů, později i na miliardu

Žádosti o státní půjčku budou dle zástupců fondu vyřizovány v pořadí, v jakém přijdou. Přitom letos fond rozdělí minimálně 650 milionů korun. A v příštích letech stát počítá s miliardou korun na rok. Podle dosavadních ohlasů veřejnosti a mnoha dotazů směřovaných právě Státnímu fondu rozvoje bydlení to vypadá, že o levné peníze bude zájem i přes to, že výše půjčky není až tak závratná.

I proto se víceméně počítá s tím, že do konce roku se k oněm schváleným 650 milionům korun přece jen ještě něco přidá, aby se pokryla poptávka po státních penězích za velmi výhodný 1,12 procentní úrok. Ten je stanoven v souladu se základní referenční sazbou EU, tedy sazbou vztahující se k veřejné podpoře. Ta nesmí být nižší než jedno procento.

Komentáře