Státní půjčky pro mladé nově: tentokrát opravdu zaujaly

Čtení na 5 minut Publikováno: 13.09.2018
Státní půjčky pro mladé nově: tentokrát opravdu zaujaly

Jak už jsme vás dvakrát informovali, stát podrobil program půjček na bydlení pro mladé lidi revizi. Na základě této revize stanovil nové podmínky programu, které jsou mnohem využitelnější, a pro mladé rodiny i páry přínosnější. To se potvrdilo hned 15. srpna, kdy se spustilo přijímání prvních žádostí o půjčku. Zájem byl nade všechna očekávání, za první den lidé požádali o téměř polovinu sumy vyhrazené pro letošní rok.

Připomeňme si podstatu letošních změn

Původní státní půjčky pro mladé lidi byly nastaveny tak, že úspěch se rozhodně nekonal. Vyčerpaná částka byla nízká a program naprosto neplnil svůj účel. Program byl původně připraven pro mladé rodiny s dětmi. Navíc se na pořízení domu za účelem bydlení mohl čerpat maximálně milion korun, na pořízení bytu 600 tisíc a na modernizaci bytu to bylo pouze 150 tisíc.

Pak vzal stát rozum do hrsti a podmínky upravil. Půjčky už jsou dostupné nejen mladým rodinám s dětmi, ale všem sezdaným párům ve věku do 36 let. Mohou být i registrovanými partnery. Samoživitelé mohou mít děti do 15 let věku.

Další změna byla nastavena v maximu čerpaných částek, které se zdvojnásobily. Na pořízení domu za účelem bydlení se nyní mohou čerpat dva miliony korun, na pořízení bytu milion a 200 tisíc. A na modernizaci bytu je nynější maximum 300 tisíc.

Bezkonkurenční úroková míra, fixovaná na celou dobu trvání půjčky

Hlavní výhodou státní půjčky pro mladé lidi jsou nízké úroky z půjčených peněz. Stát nastavil úrokovou míru ve výši 1,12 %. A tomu nemůže žádný soukromý subjekt konkurovat. Navíc je fixovaná na celé období trvání půjčky, které může být 20, ve výjimečných případech i 25 let. Naproti tomu hypotéky lze zafixovat maximálně na deset let, a to jen někdy a někde. A samozřejmě s několikanásobně vyššími úroky.

Těmi výjimečnými případy, které jsme zmínili v předchozím odstavci, jsou příchod dítěte nebo negativní životní událost, například nemoc, úraz, invalidita, úmrtí partnera apod. V těchto případech jsou povoleny splátkové prázdniny nebo snížení splátek. Také sleva z úroků z půjčky, a to 30 tisíc korun – když přijde dítě. V tomto ohledu myslel stát téměř na všechno.

První den se vyčerpala polovina

Již měsíc před spuštěním nové půjčky jsme vás informovali o tom, že zájem o státní půjčku pro mladé v podstatě den ode dne roste. Úředníci Státního fondu rozvoje bydlení byli pravidelně zasypávání mnoha písemnými, telefonickými i emailovými dotazy ohledně podrobností o půjčce. Zájem o ni se čekal velký. Ale skutečnost předčila veškerá očekávání.

První den podávání žádostí, tedy 15 srpna tohoto roku, přišlo na pobočky Státního fondu rozvoje bydlení podat žádost o půjčku tolik lidí, že do kupy i s žádostmi, co přišly poštou a datovou schránkou, vyčerpali najednou více než polovinu vyhrazené částky.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Stát měl připraveno 650 milionů korun pro tento rok. A hned první den požádali lidé o téměř 300 milionů. Dohromady bylo první den podáno 256 žádostí – a to jak osobně, tak i doporučenou poštou nebo prostřednictvím již zmíněné datové schránky.

Noční dobrodružství

Lidé, kteří chtěli podat žádost o státní půjčku osobně, se dokonce rozhodli pro noční čekání ve frontě. Takže pořadí bylo rozděleno již mnoho hodin před otevřením poboček Státního fondu rozvoje bydlení. Šarvátky prý však naštěstí zaznamenány nebyly.

Stát možná přihodí 350 milionů

Ministryně pro místní rozvoj, pod kterou Státní fond rozvoje bydlení spadá, se nechala slyšet, že může v rámci resortu přesunout do fondu dalších 350 milionů korun. Tím by se částka vyhrazená pro letošní rok navýšila na rovnou miliardu korun.

Stejnou částku má stát předem vyhrazenu i pro příští rok. Takže pokud nestihnete podat žádost do konce prvního období jejich přijímání (třeba nestihnete sňatek), nemusíte podléhat panice. I příští rok se můžete stát dlužníkem České republiky, a to za stále velmi výhodných podmínek.

Komentáře