Státní půjčky na bydlení by brzy mohly být lepší

Publikováno: 13.02.2018
Státní půjčky na bydlení by brzy mohly být lepší

Co myslíme tím lepší? Konkrétně jde o to, že půjčky budou, pokud to vláda schválí, dostupné i pro bezdětné novomanžele nebo registrované partnery do 36 let. A budou poskytovány v mnohem vyšších částkách, protože současné stropy byly dost nevyužitelné. Současný návrh, který již leží na vládě, je reakcí ministerstva na stávající nefunkční systém podpory bydlení.

Ministerstvo pro místní rozvoj podrobilo podporu bydlení konstruktivní kritice

A snad se to i docela povedlo. Posuďte sami. Původní (a zatím stále platná) podoba programů podpory bydlení, která je určena jednak na výstavbu či koupi nemovitosti, jednak na modernizaci bytu, vypadá následovně:

 • v současnosti mohou o půjčku žádat jen lidé s dítětem, a ještě ke všemu to musí být dítě do 6 let věku;
 • nyní si mohou na stavbu nebo koupi rodinného domu půjčit lidé nejvýše 600 tisíc korun;
 • pořízení bytu je podpořeno také maximálně 600 tisíci korun;
 • půjčka na úrok byl stanoven na 2 procenta mohla dosáhnout pouze do 150 tisíc korun
 • půjčky mohly činit maximálně 50 procent celkových nákladů
 • úrok byl stanoven na 2 procenta.

A co je výsledkem analýzy a snahy o změnu těchto programů podpory bydlení? Návrh nedávno podaný Ministerstvem pro místní rozvoj vypadá následovně:

 • o půjčku budou moci žádat všechny mladé páry do 36 let věku, včetně registrovaných partnerů. Podmínka péče o dítě do věku 6 let zůstane platná pouze u samoživitelů;
 • na stavbu nebo koupi rodinného domu si budou žadatelé moci půjčit nejvýše 2 miliony korun;
 • na pořízení bytu by šlo nově žádat až o 1,2 milionu korun;
 • půjčka na modernizaci by mohla dosáhnout na dvojnásobek, tedy 300 tisíc korun;
 • půjčky nadále budou moci činit maximálně 50 procent celkových nákladů;
 • úrok bude stanoven na minimálně jedno procento.
HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Propopulační opatření si našlo své místo i v podpoře bydlení

Do podmínek půjčky je zakomponováno i nové propopulační opatření, které v případě narození nebo osvojení dítěte snižuje zbývající dlužnou částku o 30 tisíc korun. A ve výjimečných případech bude též možné přerušit splácení. Mezi výjimečné případy se počítají případy ztráty zaměstnání, dlouhodobé nemoci, úmrtí člena domácnosti nebo narození dítěte.

Úvěr na pořízení domu nebo bytu by rodina musela splatit do 25 let, do této doby je zahrnuto i případné přerušení splácení, které může trvat až pět let. U úvěrů na modernizaci by doba splatnosti nesměla ani s přerušováním splácení překročit 12 let.

Úrokovou sazbu nastaví podle EU

Úroková sazba v tomto státním úvěru by se vázala na základní referenční sazbu EU, tedy sazbu vztahující se k veřejné podpoře. Ta se nyní pohybuje na úrovni 0,75 procenta. A podmínkou úvěru bude fakt, že úrok nebude nižší než jedno procento.

Současná dvě procenta nejsou totiž schopná konkurence. I proto byly do konce roku 2017 uzavřeny smlouvy pouze za necelých 27 milionů korun. Přitom se předpokládalo, že jen za rok 2016 se vyčerpá 100 milionů korun.

Komentáře