Stát podpoří investování jako další formu spoření na důchod

Publikováno 11.09.2020

Životní pojištění nebo penzijní spoření, to jsou dvě základní státem podporované formy investování s účelem naspořit si do penze. Stát je podporuje jak daňovým zvýhodněním, tak příspěvky. Jenže ani jeden z produktů nenabízí efektivní zhodnocení úspor - a zejména životní pojištění se coby investice rozhodně nevyplatí, patří totiž k těm absolutně nejdražším. Brzy bychom však měli dostat možnost čerpat státní podporu i v jiných a ziskovějších formách dlouhodobých investic.

Stát podpoří investování jako další formu spoření na důchod

Nic nového pod sluncem, právě naopak

Odborná veřejnost již dlouho tlačí na vládu, aby vytvořila a spustila podporu dlouhodobých investic v alternativních způsobech investování a i s dynamičtějším průběhem tak, jak ji známe v jiných zemích, kde je vícezdrojové financování penzí zakořeněno již desítky let.

Výsledkem je návrh takzvaného osobního účtu dlouhodobých investic, kde se budou každému obyvateli České republiky vést informace o jeho dlouhodobých investicích určených jako doplňkový zdroj pro jejich penze, a na které se bude vztahovat státní podpora formou odpočtu z daní. Konkrétní návrh ministerstva financí už byl předložen vládě.

"Účet tohoto typu je široce využíván v zemích s rozvinutými trhy a napomáhá k aktivnějšímu přístupu občanů o správu jejich úspor na stáří," vysvětlila pro média náměstkyně ministryně financí pro mezinárodní vztahy Lenka Dupáková. O plánech ministerstva financí v této oblasti jsme vás již informovali.

Širší portfolio investic se státní podporou

Lidé díky této změně dostanou možnost investovat se státní podporou i jinak než v drahých (a při konzervativní strategii extrémně nevýhodných) penzijních fondech, nebo v ještě dražším životním pojištění.

Za dlouhodobou investici bude považována každá investice uzavřená alespoň na 5 let. Zda bude omezena i délkou trvání do 60 let, na to si musíme počkat až do představení konkrétního zákona. Zatím se s tímto omezením počítá.

Díky tomu budeme moci se státní podporou investovat například do produktů, jakými jsou podílové investiční fondy, nemovitostní fondy, jednotlivé akcie či dluhopisy a státní dluhopisy, ale také dlouhodobé termínované vklady v bankách. Přispívat budou moci i zaměstnavatelé, a i oni budou v tomto kroku daňově zvýhodněni. Ve výsledku budeme mít do penze našetřeno mnohem více, než mají současní čeští šedesátníci, srovnáme tím krok s ostatními zeměmi Evropy.

Chceme rozhýbat kapitálový trh

Plány ministerstva financí jsou součástí strategie k odstranění překážek rozvoje českého kapitálového trhu. Podle koncepce zpracované ministerstvem financí jsou u nás hlavními překážkami rozvoje trhu kapitálu zejména: „konzervativní rozložení aktiv domácností, malé úspory na stáří, nízké povědomí podnikatelů o možnostech financování podnikání a výzkumu prostřednictvím kapitálového trhu a malá nabídka domácích investičních nástrojů dostupných drobným investorům ve srovnání se západní Evropou“.

Jak dodala Dupáková: „Naši občané jsou tradičně ve spoření velmi opatrní a sázejí zejména na finanční produkty, které jim nedávají moc možností efektivně zhodnocovat jejich úspory. Bohatství našich domácností tak zaostává za našimi západními sousedy, i když je míra jejich úspor v rámci EU jednou z nejvyšších. Zatraktivnění kapitálového trhu by mělo domácnosti přirozenou cestou motivovat ke změně složení jejich úspor.“

Odvážnější penzijko nebo konzervativní termínovaný vklad

Na výběr bude jak možnost zvolit ještě dynamičtější strategii v penzijním spoření, které stát plánuje dovolit, dále podílový fond, nemovitosti, nebo se svěřit klidně do rukou banky s jejími termínovanými (a pojištěnými) vklady – i zde bude zvýhodnění platit. Záleží na naturelu každého člověka, co mu lépe vyhovuje. A také na tom, kolik let může investici věnovat. Ta nejdynamičtější strategie se totiž dokáže vyplatit zejména v dlouhém horizontu.

Odvážnější penzijko ponese označení alternativní účastnický fond. Ministerstvo financí plánuje, že v tomto případě budou poplatky i investiční strategie volnější, aby mohly penzijní společnosti investovat odvážněji a nabídnout možné vyšší zhodnocení – ovšem za cenu vyššího rizika. A právě riziko je vždy snižováno vlivem času.

Jednodušší přechod mezi transformovanými fondy a fondy účastnickými

Ministerstvo financí také navrhuje jednodušší přechod mezi transformovanými fondy a fondy účastnickými. Jen připomeňme, že v současnosti je možné zdarma přejít z transformovaného (staršího) penzijního fondu do fondu účastnického pouze v rámci jedné penzijní společnosti.

Přechod k jiné penzijní společnosti je možný zdarma až po pěti letech setrvání v účastnickém penzijním fondu. Ministerstvo financí však navrhlo, aby byly přechody nově jednodušší a lidé se tak mohli pružněji pohybovat mezi konkurenčními penzijními společnostmi, což povede i k navýšení jejich výkonu – by měly čím zaujmout, čím přesvědčit klienty, že investovat na penzi právě u nich se vyplatí.

Zdroje: ČTK / Patria.cz / Investujeme.cz

Autor:

Lenka Rutteová

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.

Zobrazit profil

Další články, které by vás mohly zajímat:

Investování

09.12.2020

Investovat můžete také malé částky. Stačí platit kartou

Investovat či spořit může opravdu každý. Díky službě drobného investování při platbě kartou lze každý měsíc jednoduše investovat již od stokorun měsíčně.

Investování

26.11.2020

Konzervativní vs. dynamická – jak investice poznat a které vybrat?

Uvažujete o investování, čtete návody, ale není vám jasné, co autoři textů rozumí pod pojmy konzervativní a dynamická investice? Tady se to dozvíte!

Investování

03.11.2020

Investovat? Bez znalosti těchto 5 pravidel to raději nezkoušejte!

Přemýšlíte nad investováním? Bez znalosti základních pravidel to nikdy nezkoušejte! V tomhle článku najdete všechna pravidla, kterých se v investování držet.