Stát podpoří investování jako další formu spoření na důchod

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 11.09.2020
Stát podpoří investování jako další formu spoření na důchod

Životní pojištění nebo penzijní spoření, to jsou dvě základní státem podporované formy investování s účelem naspořit si do penze. Stát je podporuje jak daňovým zvýhodněním, tak příspěvky. Jenže ani jeden z produktů nenabízí efektivní zhodnocení úspor - a zejména životní pojištění se coby investice rozhodně nevyplatí, patří totiž k těm absolutně nejdražším. Brzy bychom však měli dostat možnost čerpat státní podporu i v jiných a ziskovějších formách dlouhodobých investic.

Nic nového pod sluncem, právě naopak

Odborná veřejnost již dlouho tlačí na vládu, aby vytvořila a spustila podporu dlouhodobých investic v alternativních způsobech investování a i s dynamičtějším průběhem tak, jak ji známe v jiných zemích, kde je vícezdrojové financování penzí zakořeněno již desítky let.

Výsledkem je návrh takzvaného osobního účtu dlouhodobých investic, kde se budou každému obyvateli České republiky vést informace o jeho dlouhodobých investicích určených jako doplňkový zdroj pro jejich penze, a na které se bude vztahovat státní podpora formou odpočtu z daní. Konkrétní návrh ministerstva financí už byl předložen vládě.

"Účet tohoto typu je široce využíván v zemích s rozvinutými trhy a napomáhá k aktivnějšímu přístupu občanů o správu jejich úspor na stáří," vysvětlila pro média náměstkyně ministryně financí pro mezinárodní vztahy Lenka Dupáková. O plánech ministerstva financí v této oblasti jsme vás již informovali.

Širší portfolio investic se státní podporou

Lidé díky této změně dostanou možnost investovat se státní podporou i jinak než v drahých (a při konzervativní strategii extrémně nevýhodných) penzijních fondech, nebo v ještě dražším životním pojištění.

Za dlouhodobou investici bude považována každá investice uzavřená alespoň na 5 let. Zda bude omezena i délkou trvání do 60 let, na to si musíme počkat až do představení konkrétního zákona. Zatím se s tímto omezením počítá.

Díky tomu budeme moci se státní podporou investovat například do produktů, jakými jsou podílové investiční fondy, nemovitostní fondy, jednotlivé akcie či dluhopisy a státní dluhopisy, ale také dlouhodobé termínované vklady v bankách. Přispívat budou moci i zaměstnavatelé, a i oni budou v tomto kroku daňově zvýhodněni. Ve výsledku budeme mít do penze našetřeno mnohem více, než mají současní čeští šedesátníci, srovnáme tím krok s ostatními zeměmi Evropy.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Chceme rozhýbat kapitálový trh

Plány ministerstva financí jsou součástí strategie k odstranění překážek rozvoje českého kapitálového trhu. Podle koncepce zpracované ministerstvem financí jsou u nás hlavními překážkami rozvoje trhu kapitálu zejména: „konzervativní rozložení aktiv domácností, malé úspory na stáří, nízké povědomí podnikatelů o možnostech financování podnikání a výzkumu prostřednictvím kapitálového trhu a malá nabídka domácích investičních nástrojů dostupných drobným investorům ve srovnání se západní Evropou“.

Jak dodala Dupáková: „Naši občané jsou tradičně ve spoření velmi opatrní a sázejí zejména na finanční produkty, které jim nedávají moc možností efektivně zhodnocovat jejich úspory. Bohatství našich domácností tak zaostává za našimi západními sousedy, i když je míra jejich úspor v rámci EU jednou z nejvyšších. Zatraktivnění kapitálového trhu by mělo domácnosti přirozenou cestou motivovat ke změně složení jejich úspor.“

Odvážnější penzijko nebo konzervativní termínovaný vklad

Na výběr bude jak možnost zvolit ještě dynamičtější strategii v penzijním spoření, které stát plánuje dovolit, dále podílový fond, nemovitosti, nebo se svěřit klidně do rukou banky s jejími termínovanými (a pojištěnými) vklady – i zde bude zvýhodnění platit. Záleží na naturelu každého člověka, co mu lépe vyhovuje. A také na tom, kolik let může investici věnovat. Ta nejdynamičtější strategie se totiž dokáže vyplatit zejména v dlouhém horizontu.

Odvážnější penzijko ponese označení alternativní účastnický fond. Ministerstvo financí plánuje, že v tomto případě budou poplatky i investiční strategie volnější, aby mohly penzijní společnosti investovat odvážněji a nabídnout možné vyšší zhodnocení – ovšem za cenu vyššího rizika. A právě riziko je vždy snižováno vlivem času.

Jednodušší přechod mezi transformovanými fondy a fondy účastnickými

Ministerstvo financí také navrhuje jednodušší přechod mezi transformovanými fondy a fondy účastnickými. Jen připomeňme, že v současnosti je možné zdarma přejít z transformovaného (staršího) penzijního fondu do fondu účastnického pouze v rámci jedné penzijní společnosti.

Přechod k jiné penzijní společnosti je možný zdarma až po pěti letech setrvání v účastnickém penzijním fondu. Ministerstvo financí však navrhlo, aby byly přechody nově jednodušší a lidé se tak mohli pružněji pohybovat mezi konkurenčními penzijními společnostmi, což povede i k navýšení jejich výkonu – by měly čím zaujmout, čím přesvědčit klienty, že investovat na penzi právě u nich se vyplatí.

Zdroje: ČTK / Patria.cz / Investujeme.cz

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více

Komentáře