Spořit za dvě procenta? To tu od roku 2013 nebylo

Čtení na 5 minut Publikováno: 27.08.2019
Spořit za dvě procenta? To tu od roku 2013 nebylo

Jaro 2013 bylo na dlouho posledním obdobím, kdy bylo možné u banky nechat zhodnotit peníze na spořicím účtu dvěma a více procenty. Od té doby se ekonomický cyklus jednou otočil a přichází nová fáze spoření se zhodnocením dvě procenta a možná i víc. Ovšem ani tak se zhodnocení vůbec nepřiblíží k inflaci.

Dvě procenta bez podmínek nyní u dvou bank

Pokud se budeme bavit o účtech bez poplatků a dalších složitých podmínek v podobě založení běžného účtu a jeho využívání, máme spoření na dvě procenta umožněno u dvou bank, kterými jsou Banka Creditas a Moneta money Bank. Dobré úročení nabídne i ING bank, ale na omezenou dobu. A Raiffeisen Bank dokonce i tři procenta, ovšem s mnoha doplňujícími podmínkami a též omezenou dobou platnosti. 

Banka Creditas zchladila původní nadšení

V původní marketingové akci z poloviny července tvrdila Banka Creditas, že nový Spořicí účet + bude s úrokovou sazbou 2 % ročně pro vklady do 0,5 milionu korun a že nabídka platí pro nové i stávající klienty od pondělí 22. 7. 2019. 

Teprve později vyšla banka s oznámením podrobných obchodních podmínek, kde stojí, že jde o složené úročení, konkrétně 1,1 procenta jako základ a 0,9 procenta jako bonus do konce září, a to na vklady do 1,5 milionu korun. Jak se bude úročení vyvíjet od října, zatím veřejnost neví. 

Ale pokud zůstanou původně oznámené podmínky, klesne na 1,1 procenta, tedy na velmi nevýhodnou sazbu. A kdo si nepohlídá konec akce, bude tratit na nižším úročení, než je průměr na trhu. Banka k tomuto však vydala prohlášení:

Našim cílem je klientům poskytovat nejlepší sazbu na trhu. Abychom mohli pružně reagovat na vývoj situace na trhu (tj. konkurenci, včetně úprav úrokových sazeb ze strany ČNB), rozhodli jsme se nabízet akce s kratší dobou platnosti. Můžeme vás ubezpečit, že i po 30. září bude nabídka úrokové sazby na Spořicím účtu+ patřit mezi nejlepší na trhu.

Creditas chce být i za dva měsíce mezi nejlepšími spořicími účty. Je to naše politika od vstupu na bankovní trh. Počítáme s tím, že i po 30. září bude sazba na spořicím účtu patřit k nejvyšším na trhu.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Spořicí účet+ nepřijde automaticky

Pokud jste klienty Banky Creditas a máte u ní spořicí účet a na něm peníze, tak nepočítejte s tím, že by automaticky přešly na variantu výše úročeného Spořicíh účtu +. Musíte si jej vy sami aktivně založit v internetovém bankovnictví nebo jiným způsobem (aplikace, pobočka). Jde totiž formálně o nový produkt. Důrazně však doporučujeme hlídat konec marketingové akce s bonusem 0,9 procenta k úročení 1,1 procenta!

Moneta money Bank má jednu podmínku

I Moneta money Bank nabízí dvouprocentní úročení na svém spořicím účtu. Časové omezení nevydala, takže zatím můžeme počítat s vyšším úročením alespoň na dva až tři měsíce. Obchodní podmínky se během kratší doby mění málokdy, spíše ve výjimečných situacích. 

Podmínkou u tohoto účtu však je, že až do úplného zrušení na něm musí zůstat minimálně 200 Kč. To u Banky Creditas není. Ovšem najdeme i jiné banky, které si vynucují základní zůstatek na účtu, což se v případě úrokového turismu, který Češi rádi provozují, může ve výsledku celkem prodražit.

I u Monety platí, že pokud jste stávající klienti, musíte si spořicí účet s vyšším úročením založit, banka vám stávající spořicí účet sama na ten lepší nepřevede, formálně jde totiž o jiný produkt (jak překvapivé…). 

Expobank věří v jednoduchost

Nejjednodušší podmínky na trhu s účty teď nabízí Expobank. Ta totiž nerozlišuje mezi běžným a spořicím účtem, vše zhodnocuje sazbou 1,6 procenta. Takže klientům odpadá nutnost myslet na převod peněz navíc na samostatně vedené spoření, vše je v jedné kupičce. 

Na druhou stranu to však dělá všechny peníze ihned dostupnými a nejde o motivaci ke spoření. Je na povaze každého z nás, zda nám více vyhovuje jeden účet, který se úročí jako spořicí, nebo zda chceme jeden běžný účet na utrácení a druhý spořicí, kam víme, že nechceme sahat zbytečně.

Komentáře