Splátkové prázdniny kvůli koronaviru

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 18.03.2020
Splátkové prázdniny kvůli koronaviru

Banky jsou kvůli koronaviru překvapivě vstřícné – tedy až na výjimky. Česká bankovní asociace se usnesla, že by banky měly vyjít vstříc těm spotřebitelům i podnikatelům, kteří u nich mají hypotéku či běžný spotřebitelský nebo podnikatelský úvěr, a odložit jim splátky až o tři měsíce – samozřejmě v případě, že se jejich klienti dostali do splátkových problémů. Banky na tento návrh ochotně přistoupily, tedy až na Moneta Money Bank, ta se podvolila až po zesíleném tlaku veřejnosti.

Odklad na tři měsíce

Zasedání prezidia České bankovní asociace vedlo k rozhodnutí, že je tříměsíční odklad splátek vhodným nástrojem pro přečkání krizové doby. Že budou se splátkami problémy, to je předem jasné. Již jen při představě spousty rodičů, kteří museli zůstat doma s dětmi a maximálně za 60 % běžného platu. Množí se i informace o velkém propouštění z firem, kde již dlouhodobě scházejí tržby, protože výroba nemá z čeho produkovat, když se zastavily dodávky materiálů, dílů apod.

Vzhledem k tomu, že české banky mají podle dlouhodobě prováděných zátěžových testů dostatečnou schopnost přečkat tříměsíční splátkové prázdniny bez velké újmy, jde o celkem bezrizikový krok, který má sílu pomoci mnoha domácnostem. Jen doufejme, že si české úspory nevyžádají matky bank v zahraničí.

Prezidium asociace si je vědomo možných tíživých dopadů epidemie COVID-19 na klienty a potvrzuje, že banky za svými klienty stojí a budou připraveny konkrétně pomoci těm klientům, na které ekonomické důsledky epidemie dopadly. Primárně se banky zaměří na klienty z řad zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných, protože lze předpokládat, že právě na ně dopadne epidemie nejtíživěji,“ sdělil v tiskové zprávě Pavel Štěpánek, výkonný ředitel České bankovní asociace.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Výkon dohledu České národní banky by měl doznat změn

Spolu s opatřením v oblasti splátkových prázdnin požádala Česká bankovní asociace Českou národní banku, aby odklady splátek zohlednila i ve výkonu svého dohledu. Na první pohled totiž odporují základním pravidlům bankovnictví. My jsme však v situaci, kdy první pohled rozhodně nestačí.

Co dělat, když potřebujete odložit splátky?

Banky nebudou odkládat splátky všem a automaticky.

Takže pokud jste se dostali do situace, kdy potřebujete splátkové prázdniny kvůli sníženému příjmu v důsledku zavlečení koronaviru do České republiky, musíte o ně svou banku co nejdříve sami požádat.

Zkusit to můžete i u nebankovní společnosti, pokud některé dlužíte. Předpokládá se, že půjdou cestou bank, tedy alespoň ty větší. U ostatních je pak na zvážení refinancování ke vstřícnější společnosti, když to bude technicky proveditelné.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více