Splátkové prázdniny končí. Jsou jiné možnosti odkladu splátek?

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 14.11.2020
Splátkové prázdniny končí. Jsou jiné možnosti odkladu splátek?

Koncem října se ukončí historicky první zákonem dané splátkové prázdniny v novodobých dějinách našeho státu. Co k nim vedlo, všichni víme. Nikdo však netuší, jak se bude vyvíjet situace nadále. Zvládneme přechod na klasické tempo splácení bez větších problémů? A pokud přece jen nastanou, jsou někde k mání jiné možnosti odkladu splátek?

Míra nezaměstnanosti vypadá na první pohled skvěle

Nezaměstnanost neroste nijak závratným tempem, dokonce v září klesl počet nezaměstnaných lidí, což vypadá ve statistikách opravdu skvěle. Jenže problém je jinde. V Česku je teď mnoho lidí s výrazně sníženými příjmy, než měli například v období leden až březen 2020, jenže jsou stále zaměstnaní, takže ve statistikách nahlíženi coby lidé bez problému s financemi.

Jak k tomu došlo? Například formou kurzarbeitu, karanténou (i opakovanou, s dětmi nebo v podniku), odejmutím nenárokových složek platu a dalšími kroky vedoucími ke snížení částky na výplatní pásce. O klesajících ziscích některých podnikatelů ani nemluvě, ti se na míře nezaměstnanosti ale také nepodílejí.

Co nastane po skončení splátkových prázdnin? Nebankovky jsou spíše optimistické

Podle serveru Peníze.cz se poskytovatelé nebojí, že by lidé ve větší míře nezvládali splácet dluhy. A to jak bankovní, tak ty nebankovní. Za zástupce nebankovních společností citujme Českou leasingovou a finanční asociaci (ČLFA):

V tuto chvíli nepovažujeme za potřebné přijímat další plošná opatření. Nepochybujeme o tom, že i po skončení moratoria budou naši členové přistupovat ke svým zákazníkům zodpovědně s cílem maximálně ulevit těm dlužníkům, kteří se vinou pandemie dostali do tíživé situace,“ uvedl pro média Jaroslav Krutilek, generální tajemník ČLFA.

Jak se ale dočtete níže, Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů (APNÚ) je jiného názoru - a ochranná opatření pro dlužníky, kteří návrat ke splácení nezvládnou, už raději připravují. Počítají totiž s výsledkem svého průzkumu, kde se našla zhruba dvouprocentní skupina dlužníků, co deklarují větší potíže s budoucím splácením a pravděpodobně budou žádat věřitele o další odklad splátek nebo alespoň o mírnou úpravu splátkového kalendáře.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Ani banky nevidí budoucí scénáře nijak černě

Ani banky neočekávají velké problémy se splácením. Za banky se vyjádřila Andrea Trudičová, mluvčí České bankovní asociace: „Z dostupných dat bank lze předpovědět, že naprostá většina klientů se začátkem listopadu vrátí ke svému splácení. Nicméně celou situaci banky nadále pečlivě sledují a vyhodnocují. Je jasné, že svoji roli může hrát další vlna koronaviru, ukončení programů vládní pomoci a vyšší nezaměstnanost. Ani tyto vlivy by však podle našeho názoru neměly mít na schopnost klientů bank splácet své závazky zásadní dopad“.

Například Česká spořitelna si pochvaluje, že i když většina klientů odložila splátky na to delší období (v nabídce bylo 3 a 6 měsíců), více než třetina jej ani celé nevyužila – splácet začali znovu ještě před skončením moratoria. I tak banky připravují individuální výpomoc lidem v odůvodněných problémech se splácením, zejména snížením výše splátek na určitou dobu.

Jsou jiné možnosti odkladu splátek?

Banky i nebankovní společnosti nabádají své klienty, aby veškeré problémy se splácením okamžitě řešili se svými věřiteli. Mají totiž připraveny individuální postupy, opatření, výjimky apod. Prostě již předem dávají najevo, že v současné výjimečné situaci budou ochotni udělat i výjimečné kroky.

Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů (APNÚ) už v předstihu přijala pravidla, která mají ochránit právě ty klienty, co využili splátkového moratoria, ale jejich finanční situace se od ukončení státní pomoci v první polovině roku 2020 ještě nezlepšila, či se s propuknutím druhé vlny naopak ještě zhoršila.

O situaci, která nastane za měsíc po skončení moratoria, mluvíme v předstihu proto, že ji chceme s dlužníky řešit, dokud není pozdě. Na trhu půjček chceme dlouhodobě seriózně podnikat, proto rozhodně nemáme zájem na tom, aby naši klienti rozšířili počty dlužníků a dostali se do exekucí,“ vysvětluje šéf APNÚ Aleš Janků.

Přečtěte si náš návod co dělat když zjistíte, že nebudete mít na splátky!

Splácíte najednou nad 5 000 Kč?

APNÚ, která sdružuje společnosti Zaplo Finance, Crediton Creamfinance Czech, CreditPortal a Fair Credit Czech (což je asi pětina nebankovního trhu s úvěry), nabízí u jednorázové splátky ve výši nad 5 000 Kč rozložení do nejméně pěti měsíčních splátek, a to bez navýšení. Podmínkou tu je zaplacení alespoň pětiny dlužné částky.

Splácíte úvěr ve více splátkách?

Významná úleva bude nabídnuta i těm, kdo mají větší nebankovní úvěr u některé ze společností APNÚ. „U půjček s pravidelnými splátkami nabídneme v odůvodněných případech, jako je například ztráta příjmů dlužníka nebo člena domácnosti, rozložení pravidelných splátek na delší období, opět bez navýšení. A v ostatních případech věřitel nabídne dlužníkovi individuální splátkový kalendář,“ sdělila asociace.

Pro některé nebankovky nejsou odklady splátek ničím novým

Společnost Homecredit se vyjádřila optimisticky, co se ukončení moratoria týká. Na případné problémy je připravena již dlouhodobě, neboť pro ni odklad splátek není žádnou novou praxí. Mluvčí Homecreditu Linda Bilal zveřejnila pohled společnosti Homecredit na problémy se splácením:

Ke svým klientům přistupujeme individuálně a dlouhodobě se zabýváme případy klientů, kteří žádají o odklad splátek v tíživé finanční situaci. Díky důsledné prověrce hned v počátku schvalování klienta a dlouhodobě vysoké úrovni prověřování klientů, neočekáváme vysoký podíl klientů v potížích, a to ani v oblasti mikropůjček.“

Jestli se i vás týká dlouhodobé omezení příjmů, přečtěte si jak vyjít s penězi v karanténě. Stejná pravidla totiž můžete uplatnit i nyní (snad s výjimkou úlev od bank a státu).

Zdroje: Peníze.cz / Seznamzprávy.cz / APNÚ.cz

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více