Rostoucí sazby hypoték Čechům zatím stále nevadí

Publikováno: 10.05.2018
Rostoucí sazby hypoték Čechům zatím stále nevadí

Alespoň tak to vypadá podle informací Hypoindexu Fincentra za měsíc březen. Podle něj vzrostla v březnu průměrná úroková sazba na 2,46 procenta. A ani přes tento nárůst neklesá zájem o další hypotéky. Počty uzavřených hypoték jsou zatím nejvyšší od začátku roku. A tak Česká národní banka samozřejmě opět bije na poplach a opět chystá zpřísnění podmínek k poskytnutí hypotéky. Co to přinese začínajícím mladým rodinám, se teprve ukáže.

Březnový růst byl jak v objemech, tak v počtu

Během měsíce března si novou hypotéku sjednalo 9.087 klientů. A to je nárůst o 1.641 smluv. Takže o tři dny kratší měsíc únor v tom nehraje až takovou roli. Tak stále se zvyšující cena hypoték zatím ještě nemá odrazující efekt.

Na druhou stranu, pokud se podíváme na měsíc březen roku 2017, klesl počet sjednaných hypoték o 1300. Takže jakési zklidnění můžeme na hypotečním trhu přece jen z dlouhodobého hlediska sledovat. Loni v březnu se sjednaly hypotéky za 21,131 miliardy korun, letošní březen přinesl bankám hypotéky za celkem 19,247 miliardy korun. A letos v únoru byly sjednány hypotéky za 15,96 miliardy korun.

Měnová politika nebude zpřísňovat, hypotéky mohou dále kvést na stejných sazbách

Jak to vypadá, Česká národní banka nebude přiškrcovat měnovou politiku tak rychle, jak se ještě loni v zimě zdálo. V únoru sice došlo k navýšení repo sazby, a tento krok se projevoval ještě i v březnovém růstu úrokových měr na hypotékách, ale další zvýšení sazeb se v nejbližším měsíci asi čekat nedá.

Proto je vysoká pravděpodobnost, že sazby na úrovni 2,5 procenta ještě nějakou dobu setrvají. A to je vynikající příležitost pro spuštění jarních kampaní. Jaro vždy znamená nový start, u hypoték tomu není jinak. Další prosperování hypoték je tedy nadmíru očekávatelné. Jenže ČNB z toho nijak upřímnou radost nemá. Proč?

Banky v České republice se nedrží doporučení ohledně LTV. Opravdu?

Začátkem dubna konstatovala agentura Moody´s Investors Service, že se  banky v České republice nedrží doporučení ČNB ohledně limitů pro poměr mezi výškou hypotečního úvěru a hodnotou nemovitosti. A to je samozřejmě risk pro ekonomiku země. Nemusí to však nutně znamenat hrozbu.

Tedy, pokud nepřijde zádrhel třeba na straně trhu práce. Jenže, všichni víme, že ekonomické krize se neptají, jestli už mohou přijít nebo ještě ne. Nutno poznamenat, že Česká bankovní asociace se proti tomuto prohlášení o nerespektování doporučení ČNB ohradila.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Ohrazení podpořila i Česká národní banka, která konstatovala, že v první polovině roku 2017 se banky začaly postupně přizpůsobovat požadavkům na snížení LTV. A že toto snižování v dalším průběhu roku 2017 nadále pokračovalo. Znamená to, že „doporučení ČNB zabírá, byť trh potřeboval čas se mu přizpůsobit“.

I přes klesající LTV bude ČNB nadále zpřísňovat

Ale nepůjde o zpřísňování konkrétních podmínek, nýbrž postojů a procesů bank, tedy těch postojů a procesů, které jsou s hypotékami přímo spojené. Jedná se hlavně o dokončování implementace makroobezřetnostních opatření vydaných ČNB, o zvýšení nákladů financování bank a také o snížení marží, které za první čtvrtletí roku 2018 podle ČNB klesaly u 27 procent bankovního trhu.

Hypotéky ale v březnu i zlevňovaly

Například UniCredit Bank přistoupila ke zlevnění hypoték. Všechny tři fixace (1, 3 a 5letá fixace) teď nabízí za 2,19 procenta. Nejvíce zlevnila pětiletou fixaci (o 0,2 procentního bodu), u ostatních, tedy kratších fixací bylo snížení sazeb poloviční (o 0,1 procentního bodu). 

Komentáře