Rodičovský příspěvek sedm let stagnoval

Čtení na 5 minut Publikováno: 18.12.2018
Rodičovský příspěvek sedm let stagnoval

Jestliže plánujete rodinu nebo jste již v očekávání, budete od státu po skončení mateřské dovolené lépe finančně zajištěni. Tedy sice až v lednu 2020, ale budete. Za celou dobu trvání rodičovské dovolené totiž dostanete o osmdesát tisíc víc.

Původně čtyřicet od července, nakonec osmdesát od přespříštího ledna

Původní plán byl sice navýšit rodičovskou o 40 tisíc od poloviny roku 2019, kdy měla ze současných 220 tisíc korun vzrůst na 260 tisíc korun, ale nakonec se vláda dohodla, že navýšení o půl roku odloží, ovšem aplikuje dvojnásobné zvýšení rodičovského příspěvku – na výsledných 300 tisíc.

U vícerčat měl být nárůst z 330 na 390 tisíc korun. Nyní to vypadá, že by dávka měla stoupnout na 450 tisíc. Konkrétní suma však ještě dohodnutá není. Datum však ano – také leden roku 2020.

Současná realita je 6 – 8 tisíc měsíčně

Většina rodičů, kteří mají nárok na rodičovský příspěvek, si volí tříletou variantu, při níž pobírají 6 – 8 tisíc korun měsíčně – podle konkrétního počtu let strávených na rodičovské dovolené. Nový rodičovský příspěvek, který se nejčastěji bere od pěti měsíců věku dítěte, by pak měl v tříleté variantě vyjít cirka na 9 700 korun.

Dvouletá varianta nabídne téměř 16 tisíc korun měsíčně. A ta čtyřletá pak necelých 7 tisíc korun měsíčně. Jiná situace bude u nezaměstnaných a studentů, kteří nemají nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Ti dostávají rodičovský příspěvek ihned po narození dítěte, proto se jim měsíční dávky v tomto poměru sníží. Ale celek ve výši 300 tisíc zůstane.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Automatické navýšení

Jestliže jste na rodičovské nebo mateřské dovolení již nyní, navýší se vám rodičovský příspěvek od 1. 1. 2020 naprosto automaticky. Pokud půjdete o tuto dávku žádat až po prvním lednu 2020, bude vypočítávána z již navýšeného základu.

Dobrá zpráva je tu pro rodiče, kteří čerpají kratší dobu rodičovské dovolené, do 1. 1. 2020 budou mít celou dávku vyčerpánu, ale dítěti tou dobou ještě nebudou čtyři roky. Od ledna 2020 až do dovršení 4 let věku dítěte budou mít rodiče nárok na doplatek do vyšší dávky rodičovského příspěvku.

Stát se plánuje takto rozhodnout (ještě nejde o stoprocentně platnou variantu) proto, aby netrestal rodiče, kteří se po rodičovské dovolené chtějí vrátit do práce dříve, a tedy i dříve zase platit daně a dávky ze svého výdělku.

Přivýdělek zůstává bez omezení

Stejně jako v současnosti si bude moci rodič na rodičovské dovolené přivydělat, může dokonce vykonávat i předchozí zaměstnání a bude moci i od ledna 2020. Nově se zruší omezení pobytu dětí v jeslích nebo v mateřských školách do dvou let věku dítěte.

Doteď totiž mohou být takto malé děti ve školce či v jeslích jen 46 hodin měsíčně – a pak rodiči zůstává zachována dávka rodičovského příspěvku. Když rodič toto pravidlo poruší, může o rodičovský příspěvek přijít. Nově se má pravidlo zrušit (u dětí starších dvou let bylo zrušeno již před několika lety).

Komentáře