Rodičovská se nakonec navýší pro všechny rodiče dětí do čtyř let věku

Čtení na 5 minut Publikováno: 25.06.2019
Rodičovská se nakonec navýší pro všechny rodiče dětí do čtyř let věku

Jak jsme vás informovali už v prosinci loňského roku, stát naplánoval navýšení rodičovského příspěvku. Nejprve se mělo navyšovat o čtyřicet tisíc od července 2019, nakonec to bude osmdesát tisíc od ledna 2020. Ale zato pro všechny rodiče dětí do čtyř let věku, kteří ještě budou rodičovský příspěvek pobírat. Odborníci očekávají v reakci na toto opatření umělé prodlužování rodičovské dovolené, což je při navýšení o osmdesát tisíc dost logickým krokem.

Na celé navýšení dosáhnou rodiče dětí do dvou let věku

Přestože se navýšení týká všech rodičů dětí, co nedosáhnou čtyř let věku před lednem 2020, nedostanou všichni plnou částku. Na celé navýšení dosáhnou rodiče dětí do dvou až tří let věku, a to podle jejich příjmu před čerpáním mateřské a rodičovské. Od tří let už bude v průměru možné získat jen cirka čtyřicet tisíc a částka se bude se zvyšujícím se věkem dítěte k 1. 1. 2020 postupně snižovat. Proč?

Důvod je jediný: rodičovský příspěvek má stanovenou maximální měsíční dávku, která nesmí překročit 70 % předchozího příjmu rodiče, co rodičovský příspěvek pobírá. Takže rodiče dětí starších dvou let si sice mohou nechat rodičovský příspěvek navýšit, ale z časových důvodů a důvodů omezení maximální měsíční dávky podle předchozího příjmu ho prostě nestihnou vyčerpat celý.

Ti, kdo před odchodem na rodičovskou dovolenou měli nižší příjmy, vyčerpají mnohem méně než avizovaných 80 000 korun. Obecně lze říci, že je nastaveno, že čím nižší předchozí příjmy rodina měla, tím menší „přídavek“ od státu od ledna 2020 dostane.

Nový rodičovský příspěvek má 300 000 korun

Rodiče nově narozených dětí a dětí, které do ledna 2020 budou mít okolo jednoho roku věku, dosáhnou na celé navýšení o 80 tisíc korun, do kupy tedy na rodičovský příspěvek ve výši 300 tisíc korun.

Výdaje na rodičovskou, jejíž zvýšení má podle slov Andreje Babiše vláda v programovém prohlášení, dosáhnou v příštím roce téměř 33 miliard korun. Loni to bylo celkově 24,5 miliardy. Meziroční navýšení bude o cirka 8,5 miliardy. Finance pro toto navýšení byly nalezeny napříč celým rozpočtem.

Kdy a kde změnit čerpání rodičovského příspěvku?

Změnit čerpání rodičovského příspěvku můžete každé tři měsíce. A pokud již nyní víte, že současné nastavení by vás okradlo o část nevýšení, co nejrychleji byste měli jít na úřad práce, kde se o prodloužení rodičovské dovolené a čerpání rodičovského příspěvku žádá.

Nastavte si maximální možnou dobu čerpání příspěvku, abyste po lednu 2020 dostali maximální počet měsíčních příspěvků. Tím si zajistíte, že po lednu 2020 budete moci vyčerpat více peněz určených právě pro dávky rodičovského příspěvku.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Vyplatí se rodičovská nebo práce?

Samozřejmě je nutné zvážit, zda se setrvání na rodičovské dovolené vyplatí. Jestliže jste měli v původní práci nižší příjmy, nyní máte pro dítě školku a pro sebe brigádu, je rodičovská dovolená nejvýhodnější jako čtyřletá, protože peníze z rodičovské se nepovažují za příjem.

A tak můžete při příjmu do 68 tisíc korun ročně požádat o vrácení všech daní, což dělá 10 200 korun. A ještě si vás může partner nebo partnerka odečíst ze svých daní, tedy dalších téměř 25 tisíc zpět do rodinného rozpočtu. To odpovídá výdělku okolo sedmi tisíc korun měsíčně, k tomu připočtěte rodičovskou.

Když školka nefunguje, rodičovská přijde vhod

V takovém případě, který jsme popsali výše, se dlouhodobý pobyt na rodičovské dovolené vyplatí. Stejné je to při potížích s umístěním dítěte do mateřské školy nebo s dítětem s vyšším sklonem k nemocnosti, kde byste pobytem doma na ošetřování člena rodiny brzy ztratili velkou část příjmu nebo dokonce rovnou celé zaměstnání.

Jestliže si vyděláváte v původním zaměstnání mnohem více a máte štěstí, že můžete dítě umístit do školky, navýšení rodičovského příspěvku vás jistě nezaujme a nezabrzdí vás v návratu do zaměstnání, jak se většina odborníků, stavějících se proti navýšení rodičovské, nyní obává.

V plánu jsou i další prorodinná opatření

Vláda plánuje i další prorodinná opatření. Chystá se předložit návrhy na podporu zvýšení počtu jeslí a školek, dále na podporu tvorby částečných úvazků a též dlouhodobě chybějících startovacích bytů pro mladé rodiny s dětmi.

Komentáře