Reforma stravenek? Většina firem ji přivítá

Čtení na 5 minut Publikováno: 01.10.2019
Reforma stravenek? Většina firem ji přivítá

Ministerstvo financí uvažuje o zavedení takzvaného stravenkového paušálu, v rámci kterého by zaměstnanec dostával peníze na stravu přímo, tedy v podobě peněz, nikoliv stravenek. Tento návrh podporuje podle provedených průzkumů sedmdesát procent firem, jak informovala hospodářská komora ČR. A podpora zrušení stravenek je mezi firmami dokonce bez ohledu na jejich zaměření. Větší firmy se trochu obávají, jak by zaměstnanci s penězi na stravné naložili.

Jen sedm procent firem je se stravenkami spokojeno

Současný systém stravenek vyhovuje pouze sedmi procentům firem, které je využívají a které se průzkumu zúčastnily. Nejvíce vadí administrativa a samozřejmě vysoké provize, které firmy musejí platit provozovatelům poukázkových systémů.

Snížení administrativy je jedním z pozitivních přínosů plánované stravenkové reformy

Reforma systému podpory stravného pro zaměstnance by měla přinést minimálně jedno pozitivum, a tím je snížení administrativní zátěže pro firmy, které stravenky využívají a chtějí svým zaměstnancům poskytnout podporu v oblasti stravování v polední pauze, když samy neposkytují stravu (závodní jídelnu).

Druhým pozitivem je fakt, že po zrušení stravenek nebudou muset firmy platit provize stravenkovým společnostem. A nebudou muset ani dlouhodobě čekat na proplacení. Ministerstvo financí totiž navrhuje, že by peníze za stravenky mohly jít zaměstnancům přímo na účet, nikoliv ve formě voucherů.

Stravenky zůstanou zachovány

Kdo bude chtít i nadále využívat systém stravenek, bude moci. Tato možnost zůstane zachována a zaměstnanci budou i nadále získávat vouchery na potraviny, případně na teplé obědy v jídelnách a restauracích. Bude na zvážení zaměstnavatelem, zda stravenky ano nebo nikoliv. Pokud stravenky nevyužijí, mohou zaměstnancům vyplácet paušál na stravování.

Asociace hotelů a restaurací ČR je pro reformu

Například Asociace hotelů a restaurací ČR je pro to, aby se zavedla stravenková reforma. Restaurace jsou si totiž v podstatě jisté, že Češi budou i nadále chodit na „meníčka“, již si na tento systém zvykli a vyhovuje jim, navíc budou moci platit mnohem pružněji, než jim dovolují stravenky, které často mají zbytečně vysokou nominální hodnotu.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

"Výsledky tohoto šetření mezi firmami nasvědčují tomu, že návrh ministryně financí je legitimním pokusem o reformu stravenkového benefitu," sdělil médiím prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Asociace provozovatelů poukázkových systémů je samozřejmě proti

Asociace provozovatelů poukázkových systémů je logicky proti této reformě, protože její členové tím přijdou o mnoho obchodů. Jen sedm procent firem se vyjádřilo, že jim stravenky vyhovují, takže 93 % současných zákazníků provozovatelů poukázkových systémů by prostě odešlo – pokud by se scénář odvíjel podle výsledků průzkumu. 

A to je velmi krizový scénář. I proto vymyslela Asociace provozovatelů poukázkových systémů výpočet, v němž tvrdí, že by změna systému stála státní rozpočet přibližně sedm miliard korun. Ministerstvo financí je však na základě vlastních propočtů zcela jiného názoru. Dopad by byl mnohem nižší.

Riziko zneužívání hotových peněz?

Čtvrtina firem, které se zúčastnily průzkumu pro Hospodářskou komoru, považuje za reálné riziko, že zaměstnanci nový peněžní benefit nepoužijí na nákup teplého oběda nebo na nákup potravin. To se samozřejmě může stát. 

Nejvíce se tohoto efektu obávají velké a vcelku anonymně fungující firmy, kde nadřízení na vyšších postech příliš neznají své zaměstnance na postech základních. Pro tyto společnosti však bude možnost zůstat u stravenkového systému tak, aby zůstala zachována podpora stravování konkrétními vouchery, které se jinak než na jídlo použít nedají.

Komentáře