Půjčujeme si čím dál víc, ale čím dál bezpečněji

Publikováno: 28.12.2017
Půjčujeme si čím dál víc, ale čím dál bezpečněji

Bankovní a Nebankovní registr klientských informací vydávají pravidelně každé čtvrtletí zprávy o tom, jak se vyvíjí v České republice situace na úvěrovém trhu, a to jak s úvěry dlouhodobými, tedy investičními, tak s úvěry krátkodobými, které jsou určeny většinou na běžnou spotřebu. Za posledních několik čtvrtletí nosí dobré zprávy: zadlužujeme se se sice čím dál víc, ale také čím dál bezpečněji a zodpovědněji.

Kolik nyní dlužíme?

Sektor domácností dluží v posledním čtvrtletí roku 2017 už 2,09 bilionu korun. Meziroční nárůst dluhu byl o 172,9 miliardy. Velmi dobrou zprávou je skutečnost, že většinu z tohoto ohromného dluhu tvoří hypotéky. Celkem je to 1,66 bilionu korun. A jen během loňského roku vzrostl celkový objem aktivních hypoték o deset procent.

Takže celkem logicky využíváme doposud nízkých úrokových sazeb jak na hypotékách účelových, tak na neúčelových. Také počet klientů s dlouhodobým dluhem se za poslední rok mírně zvýšil. Konkrétně o tři tisíce, na celkových 1,12 milionu.

I ve spotřebních úvěrech došlo k nárůstu

Spotřební úvěry, tedy ty krátkodobé, které jsou určeny pro běžnou spotřebu, jsme v České republice za poslední rok navýšili o šest procent. Ale počet klientů, kteří jsou zatíženi krátkodobým dluhem, klesl meziročně o 1,1 % na celkových 2,42 milionu lidí. To značí, že lidé si berou vyšší krátkodobé úvěry a také že si jich berou víc – tedy více úvěrů na jednoho klienta.

Je evidováno i několik dlouhodobých úvěrů na osobu

Celková částka dlouhodobého dluhu od loňska narostla, to už víme. Narostl také počet klientů, kteří dlouhodobý úvěr mají. Nárůst byl okolo 3.000 osob. Ovšem nárůst počtu smluv na dlouhodobý úvěr byl mnohem vyšší – o celých 25 tisíc. Řada lidí tedy maximálně využila nízkých úrokových měr a prostě si pořídili další hypotéku. Anebo doplnili hypotéku i o úvěr ze stavebního spoření. Zatím to ještě jde.

Půjčování je, i přes současný nárůst, čím dál bezpečnější

A to zejména díky současné velmi dobré situaci na pracovním trhu, kdy nezaměstnanost klesá na historická minima a trhá rekordy. Od loňska kleslo množství ohrožených dluhů nejrychleji v naší novodobé historii. O celých 14 %. Jen připomeňme, že ohrožené dluhy jsou úvěry, kde jsou problémy se splácením – jde o minimálně 3 měsíce zpoždění.

Celkově se dluhy ohrožené nesplácením dostaly pod 41 mld. Kč. Pokud bychom sáhli po procentním vyjádření, jde o cirka 1,9 % z celkového dluhu.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Ohrožení nesplácením klesá rychleji u hypoték

Když nahlédneme na úvěry z hypoték a také ze stavebního spoření, tak uvidíme, že množství ohrožených dluhů tady kleslo o 12 procent. Investujeme tedy čím dál bezpečněji a opatření ze strany ČNB jistě mají viditelný efekt. Celkově je z dlouhodobých dluhů ohroženo nesplácením 0,8 %.

U krátkodobých úvěrů není vývoj až tak markantně pozitivní, ale dobrý směr tu byl zaznamenán také. Počet klientů, kteří krátkodobý spotřebitelský úvěr nezvládají splácet, poklesl meziročně o 3800, tedy o 1,2 procenta. Jejich celkový počet je nyní 299 000. Takže nesplácením je v současnosti ohroženo 6,3 % celkového krátkodobého dluhu.

Výjimku ale stále tvoří Vánoce a vánoční úvěry

Ano, Vánoce jsou časem, kdy ztrácíme ostražitost, pozastavujeme racionální myšlení a dáváme přednost emocím. Mnoho z nás se totiž v rámci předvánoční euforie dokáže upsat k velkým půjčkám na zbytečně drahé a honosné dárky. Jenže si tím zaděláváme na velké šetření na splátky. Případně i na problémy s nesplácením, když nemáme dlouhodobější finanční rezervy.

Největším problémem bývá fakt, že si neuvědomujeme, že náš příjem může kdykoliv vypadnout. A tak se upíšeme k dalšímu úvěru, jen abychom mohli dětem nebo partnerovi udělat radost. Jenomže partnerský vztah se může záhy rozpadnout, anebo přijdou zdravotní problémy.

Možné výpadky příjmů jsou to poslední, na co před Vánoci myslíme

Obojí je spojeno s výpadkem příjmů, se kterými jsme pro splácení počítali. A pokud jsme náš rozpočet našponovali na maximum, odrazí se to v podstatě okamžitě. Nejhorší věc, kterou můžeme udělat, je vytloukat půjčku půjčkou. Každá následná je pak totiž dražší a dražší.

Řešením je jít se poradit do Poradny při finanční tísni. Mají tu značné zkušenosti, takže dokáží vidět řešení i tam, kam vy už nedohlédnete. Pomoci může jak konsolidace půjček, tak třeba prodej části movitého majetku. Často ale stačí třeba najít výhodnější smlouvy na energie a na mobilní tarif, díky kterým ušetříte velké peníze.

Komentáře