Půjčky lidé lidem jsou velmi oblíbené

Datum publikování: 28.09.2016
Půjčky lidé lidem jsou velmi oblíbené

Základním principem, jak již název půjček napovídá, je půjčování peněz mezi lidmi. Poskytovatelem půjčky tedy není banka a ani nebankovní společnost. Peníze vám půjčí skuteční lidé, kteří to považují za dobrou cestu k vlastním ziskům. Vedle příjemců a poskytovatelů půjček je nutné počítat ještě se zprostředkovatelem. Tím je obvykle internetový portál, jehož prostřednictvím vše probíhá. Celý systém se také nazývá jako „peer to peer“, zkráceně P2P.

Postup u půjček lidé lidem

1. Nejprve přichází poptávka po půjčce

Prvním impulsem k úspěšné transakci ve formě půjčky lidé lidem je poptávka žadatele po půjčce. K tomu je nutné se zaregistrovat na webové stránce, která tento druh půjček zprostředkovává. Vždy je potřeba pamatovat na to, že informace o žadateli musí být uvedeny pravdivě.

Následně podáte poptávku po půjčce. Uvedete její výši, očekávanou dobu splatnosti a důvod, proč o ni žádáte.

Součástí této fáze je i ověření vámi uvedených údajů, což zajišťuje zprostředkovatel (webový portál).

2. Reakce na žádost o půjčku

Stejně jako je registrovaný zájemce o půjčku, jsou zaregistrováni potenciální investoři – věřitelé, tedy poskytovatelé půjček. Tito lidé samozřejmě nepůjčí každému, ale pouze člověku, kterého považují za důvěryhodného. Navíc každý věřitel může půjčit celou nebo jenom část požadované půjčky. Z toho také vyplývá, že se na jednu půjčku může složit více věřitelů, čímž se pro ně snižuje riziko jejich investice.

3. Uzavření půjčky

Jakmile zájemce o půjčku obdrží reakce od věřitelů, může dojít k dohodě o půjčce. Pokud se sejde více nabídek, může si z nich žadatel samozřejmě vybrat.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

S čím je potřeba počítat

Na straně dlužníka

Zájemci o půjčku si nemůžou myslet, že u půjček lidé lidem dochází k podcenění hodnocení bonity žadatele. I zde dochází k vyhodnocování toho, jak je zájemce důvěryhodný a jaká je jeho schopnost dluhy splácet. Je proto rozdíl mezi žadatelem s trvalými příjmy, bez jakýchkoliv jiných dluhů a člověkem s mnoha dluhy nebo dokonce pod hrozbou exekuce.

Přesto horší bonita nemusí znamenat, že půjčku nezískáte. Vždy záleží na tom, jaký druh věřitelů je u zprostředkovatele registrováno. Někdy je poskytnuta i velmi riziková půjčka, ale za méně výhodných podmínek, tedy vyšších úroků.

Plusem nepochybně je, že lze získat výhodnější úrokovou sazbu, než u klasických poskytovatelů půjček. Ovšem nemusí to být vždy pravidlem, je proto vhodná obezřetnost.

Na straně věřitele

Nikdy nelze úplně vyloučit riziko, že dlužník, kterého si věřitel vybral, nebude splácet. Proto je výhodné rozložit investované peníze do půjček mezi větší počet žadatelů. Jedná se o „zlaté pravidlo investování“ i pro tento obor.

Výhodou půjček lidé lidem je nepochybně vyšší zisk, než při uložení peněz do termínovaných vkladů nebo spořících účtů. To ovšem platí pouze v případě, že je půjčka splácena a dluh vrácen.

Na čem vydělává zprostředkovatel půjček lidé lidem

Bylo by bláhové si myslet, že zprostředkovatel P2P půjček to dělá z dobré vůle. Jedná se o podnikatelskou činnost, tedy poskytování služeb za účelem dosažení zisku.

Hlavními zdroji příjmů jsou různé druhy poplatků. Obvykle jde o správu úvěrových účtů, administrační činnosti nebo procentuální poplatky z půjček, které můžou platit obě strany – dlužník i věřitel.

Mezi nejznámější zprostředkovatele tuzemských půjček lidé lidem patří společnost Zonky. Úroková sazba u nich začíná již od 3,99 %. Půjčit si můžete 20 000 Kč až 300 000 Kč.