Půjčka na investici do kryptoměn?

Publikováno: 27.02.2018
Půjčka na investici do kryptoměn?

Banky po celém světě v posledních měsících zvažují zákaz půjček těm žadatelům, kteří by je chtěli využít pro nákup kryptoměn. Některé banky k tomuto zákazu už zcela reálně přikročily. Odůvodnění je jasné: kryptoměny jsou natolik nestabilní, že riziko neschopnosti splácet půjčku, která byla použita na investici do nich, je příliš vysoké. A banky jej samozřejmě nést nechtějí. Podobně se jistě brzy zachovají i banky působící v Česku.

Ukázková nestabilita

Kryptoměny v poslední době udělaly několik kotrmelců a Bitcoin například během velmi krátké doby dokázal ztratit polovinu své hodnoty. To je nestabilita, která ve světě reálných měn nemá obdoby. Například Bitcoin dokáže během jednoho dne změnit svou hodnotu o 30 procent. Nahoru i dolů.

Na finančních trzích se přitom stanovuje tzv. kritérium únosné nestability. Hlavním kritériem pro rozhodování o ještě únosné nestabilitě je interval mezi maximální a minimální hodnotou za určité období. Ten dokáže dokonale popsat míru nestability dané měny. A kryptoměny se do žádného z nastavených kritérií opravdu nevejdou.

Půjčky na investice do kryptoměn odmítají už v několika zemích

Začali s tím Halifax, MBNA a Bank of Scotland. Pozadu nezůstala ale například ani společnost Lloyds Banking Group. Všechny z těchto finančních institucí se rozhodly, že již nechtějí nést riziko velké nestability kryptoměn. Strach z nezaplacených dluhů už je prostě příliš velký a založený na příliš reálném a mnohokráte ověřeném základě.

Ani v Americe už nejsou investicím do kryptoměn nakloněni. Teda alespoň ne těm, na které si musíte vzít půjčku od banky. Prostě si tu na kryptoměny příliš nepůjčíte. Zde mezi banky bojující proti kryptoměnám patří třeba JP Morgan Chase & Co (JPM.N) a Citigroup (C.N), které již také podnikly určité kroky.

I tyto zákazy byly vyvolány strachem z toho, že klient si zapůjčí na koupi Bitcoinu či jiné kryptoměny, jenže následný a nečekaný a velký propad kurzu přinese pouze velké dluhy. A splácení bankovního úvěru nadále nebude možné.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Regulaci potkáte i v jiných ekonomicky významných zemích

Na investici do kryptoměn formou bankovní půjčky už byly učiněny nebo jsou zvažovány regulační kroky například v Číně, Jižní Koreji, Indii či Rusku, dále v Německu nebo ve Francii. S prohlášením, že dokud nebudou kryptoměny celosvětově regulovány, budou jejich uživatelé v moci těch, kdo dokáží způsobit ony ohromné výkyvy na trhu kryptoměn.

Kryptoměny jsou totiž měnami, které nemají žádný pevný základ. Ani zlato ani žádný jiný drahý kov. A ani výkon ekonomicky, ve které by se používaly. Proto je změna jejich hodnoty záležitostí několika okamžiků. A změna to může být opravdu ohromná. Průšvih je v tom, že na nákup kryptoměny musíte vydat reálné peníze.

Komentáře