Půjčka na dovolenou? Již se nechalo zlákat 11 procent Čechů

Čtení na 6 minut Publikováno: 16.08.2018
Půjčka na dovolenou? Již se nechalo zlákat 11 procent Čechů

Exotická dovolená, adrenalinové zážitky, luxusní ubytování v mnoha hvězdičkách, all inclusive pobyty. To vše si Češi rok od roku dopřávají více a více. A přestože dovolená neposkytne žádné trvalé hodnoty, jako je tomu u bydlení nebo vybavení bytu, více než desetina Čechů je ochotná náklady na dovolenou doplácet z cizích zdrojů – formou půjčky. Udělali tak alespoň jednou v životě. K tomuto závěru došla agentura Ipsos po provedení průzkumu zadaného společností KRUK, která se zabývá správou pohledávek.

Průměrně dvacet na jednoho

Průměrná cena zájezdů, které si Češi u cestovních kanceláří pořizují, se šplhá ke dvaceti tisícům korun na osobu. A to není zrovna málo, když částku vynásobíme počtem členů rodiny. I přes to si Češi půjčují na dovolenou spíše menší částky – na pokrytí nákladů spojených se samotným pobytem. Anebo na doplacení ceny zájezdu, na kterou aktuálně v rozpočtu nemají.

Většinou do deseti tisíc

Podle výsledků průzkumu agentury Ipsos si více než 60 procent dotázaných Čechů půjčilo na dovolenou jen částku do deseti tisíc korun. Není přitom rozdílu mezi muži a ženami – všichni si na dovolenou půjčují v průměru stejně.

Překvapením je spíše fakt, že na dovolenou si nejčastěji půjčují lidé ve věku od 45 do 53 let. Konkrétně 15 % lidí z této věkové kategorie. Ale jde o skupinu lidí středního věku, kde se předpokládá, že za dobu své ekonomické aktivity již mají našetřen dostatek finančních prostředků.

Zcela očekávaným výsledkem je, že přes 14 procent lidí si na dovolenou půjčuje ve věkové skupině mezi 18 a 26 lety. Jde o mladé lidi, většinou bez závazků a často ještě i studující, kteří mají ekonomický život před sebou, a tak je velmi pravděpodobné, že půjčku hravě splatí.

Nejméně si na dovolenou půjčují lidé před důchodem

Na lidi ve věku od 54 do 65 let pravděpodobně již doléhá tíha problémů s budoucím nízkým příjmem v důchodu, a tak raději spoří, na dovolené si půjčují pouze v 7 procentech. Další skupinou, která si na dovolenou půjčuje poměrně málo, jsou lidé s odrůstajícími dětmi, tedy lidé ve věku od 36 do 44 let.

Velká města nahrávají půjčkám na dovolenou

Život ve velkých městech je plný lákadel a také reklamních sdělení. Život se tu točí kolem pohodlí a luxusu, konzumu. Není proto divu, že nejvíce si na dovolené půjčují lidé žijící ve velkých městech, s počtem obyvatel nad 100 tisíc lidí. Konkrétně téměř 14 procent obyvatel žijících ve velkém městě si někdy vzalo půjčku na dovolenou.

Dost si však půjčují i lidé z malých vesniček

Opačná strana statistiky, tedy nejméně lidí půjčujících si na dovolenou, je pak v obcích s počtem obyvatel od jednoho do pěti tisíc. Přes sedm procent lidí si zde někdy vzalo půjčku na dovolenou. Možná překvapujícím je fakt, že lidé žijící v obcích o velikosti do 1000 obyvatel, si vzali půjčky na dovolenou vícekrát.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Na dovolenou si totiž již někdy v životě půjčilo více než 9 procentech lidí žijících v tak malých obcích. Faktorem četnosti půjček na dovolenou v těchto obcích může být fakt, že takto malé obce často bývají v blízkosti větších měst, a tak se tu lidé chovají spotřebitelsky podobně jako lidé ze sídel mnohem větších.

Z pohledu krajů si nejvíce půjčují Hradečáci

Největší četnost půjček na dovolenou přiznali lidé z Královéhradeckého kraje. Již si tu na dovolenou půjčilo více než 18 procent lidí. Ale s nimi sousedící Pardubičtí si naopak půjčují mnohem méně, půjčku na dovolenou mělo jen 7 procent obyvatel tohoto kraje.

Zcela nejméně se na dovolenou zadlužují Plzeňáci, pouze necelá 4 % obyvatel tu měla někdy půjčku na letní odpočinek. Podobně je na tom Olomoucký kraj, kde si na dovolenou půjčilo zatím jen necelých 5 procent obyvatel.

Hradečtí v půjčování na letní relax v 18 případech ze sta zcela vedou. Na druhém místě jsou lidé z kraje Ústeckého se 14 procenty a pak teprve Pražáci, s 13,6 procenty obyvatel, kteří kdy měli půjčku na dovolenou. Středočeský kraj je pak v těsném závěsu se 12,6 %.

Odborníci varují před půjčkami na dovolenou

Půjčka na dovolenou není zrovna dobrou půjčkou. Dovolenou lze stejně dobře trávit v tuzemsku jako v zahraničí, přičemž doma je většinou levněji. Lidé sice mohou na dovolené za půjčené peníze prožít příjemných 7 – 14 dní, ale pak mají velmi nepříjemný následující půlrok, kdy musejí odvádět splátky.

Vzhledem k tomu, že poměrně brzy po dovolených přicházejí Vánoce, může být finanční rozpočet rodiny opět napjatý a opět se rodina dostává do dluhů. Ještě horším případem půjčky je pak půjčka na splacení první půjčky. Oba případy totiž mohou roztočit nepříjemnou dluhovou spirálu.

Komentáře