Půjčka na auto nebo jak zafinancovat nový vůz?

Datum publikování: 10.08.2017
Půjčka na auto nebo jak zafinancovat nový vůz?

Potřebujete nebo chcete si koupit nové auto, případně auto ojeté, a přemýšlíte, jak ho zaplatíte? Možností je poměrně hodně, ale všechny závisejí na jednom základním ukazateli: na vašich finančních rezervách. V závislosti na tom, jak jsou velké, si pak můžete volit z pěti základních možností, jak auto zafinancujete. Nabízí se jednorázová platba za auto v momentě, kdy na něj máte ušetřeno.

Dále půjčka od rodiny nebo od známých. Pak pokračujme dalšími formami financování, kterými jsou klasický spotřebitelský úvěr, nákup na splátky (leasing) a nakonec i v poslední době velmi populární operativní leasing, který sice není koupí jako takovou, ale jde o další možnost financování auta pro vlastní potřebu.

1. Nákup za hotové

První a nejméně komplikovaná (z pohledu rozhodování) je možnost koupit si auto za vlastní ušetřené peníze. Je to možnost pohodlná, ale časově může být velmi náročná, kdy na nový vůz šetříme i několik let.

Pokud však auto potřebujeme akutně, finanční prostředky ale nejsou momentálně dostatečné, užitečnější pro nás bude možnost některé z půjček. Sice auto mírně přeplatíme, ale užitek z vlastnictví vozu v tomto případě převýší náklady na jeho splácení.

2. Půjčka od rodiny či přátel

Druhá, většinou také nejlevnější možnost, je půjčka od lidí z našeho okolí, ať už se jedná o rodinu nebo naše dobré přátele. I v tomto případě zůstávejte obezřetní. Jednak si zodpovědně rozmyslete, zda budete svým věřitelům opravdu schopní splácet, ale také si zjistěte, jestli to ten, kdo vám peníze nabízí, dělá s dobrým úmyslem. Jak to poznáte?

Hlavně tak, že bude ochoten sepsat s vámi smlouvu o půjčce. Ano, i v rodině je nutno dát půjčku na papír. A to vždy, zejména pokud jde o větší obnosy. V rámci rodiny a mezi přáteli totiž ztrácíme běžnou obezřetnost, kterou bychom automaticky zachovali při vyřizování půjčky od úvěrové společnosti. Ale v rodině nás to nenapadne.

Případů, kdy i v rodinách došlo k úvěrovým podrazům, je poměrně dost, a je potřeba se z nich poučit. Pokud totiž nemáte půjčku „hozenou na papír“, nemáte jistotu, že příbuzný či přítel, který vám půjčil, nebude chtít peníze zpět mnohem dříve, než jste se původně dohodli. Takže: splátkový kalendář vždy písemně!

Ale i vy se zodpovědně rozmyslete, jak je to s vašimi možnostmi půjčky a jejího splácení. Je potřeba pamatovat na to, že s vaším věřitelem se budete chtít i nadále přátelsky a v dobré náladě stýkat. Jistě nechcete narušit rodinné nebo kamarádské vztahy. A pokud byste se opožďovali se splátkami, těžko si dobré vztahy zachováte. Jednou či dvakrát to projde, vícekrát jistě už ne.

Pokud si nejste jistí, jestli splácení svému příbuznému či kamarádovi zvládnete, můžete se nechat prověřit na zkoušku. O co jde? O to, že v současné době online půjček je velmi jednoduché vyplnit nezávazný formulář se žádostí o půjčku. Pak vás kontaktuje operátor společnosti, kterou jste oslovili, a společnost na základě vašich informací spočítá, zda na takovou půjčku máte. Tedy jestli budete schopní ji bez potíží splatit.

Ale tu půjčku si v konečné fázi od této společnosti brát nemusíte. A za nezávaznou žádost nic neplatíte. Jestliže nevíte, kterou úvěrovou společnost oslovit, využijte služeb online srovnávačů půjček. Tam najdete pestrou nabídku, ale i recenze těch, co si půjčili. A hlavně srovnání nabídek daných společností podle podmínek, které si u půjčky přejete mít.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

3. Spotřebitelský úvěr

Ten si můžete vzít od banky nebo od nebankovní společnosti. V případě nebankovek se vždy vyplatí kontaktovat ty prověřené – najdete je v již zmíněném online srovnávači. Jakmile za nabídkou půjčky nestojí společnost, ale jen jednotlivec, o kterém je těžké si najít informace, jakmile na webu toho, kdo půjčku nabízí, nejsou pořádně uvedeny všechny údaje a nelze ho dohledat v obchodním rejstříku či v registru ČNB, nebo jakmile nedostanete vše písemně, včetně splátkového kalendáře, rychle pryč.

Pokud si budete chtít vzít spotřebitelský úvěr, je nutno si jej také zodpovědně rozmyslet. Vždy myslete na desatero zodpovědného zadlužování, abyste se časem kvůli autu nedostali do dluhové pasti. Vždy je potřeba ponechat finanční rezervy i na další nenadálé výdaje – takže na půjčku nikdy nepoužívejte poslední volné peníze, které vám z výplaty zůstanou. Vždy si ponechte ještě nějaké rezervy.

Pokud by vám po splácení půjčky nezůstávaly volné finanční prostředky, auto si prostě nekupujte. Anebo najděte levnější variantu – jak půjčky, tak třeba kupovaného vozu. Stačí se pořádně porozhlédnout kolem sebe.

4. Finanční leasing

Leasing je jednoduchou variantou půjčky na auto a dá se také jednodušeji získat, protože po celou dobu trvání půjčky patří auto jeho prodejci, nikoliv vám. Jakmile přestanete splácet (protože s tím máte potíže), auto si vezmou zpět a je vymalováno. Prodejce nenese téměř žádné riziko, vy naopak velké. Automobil bude váš až po zaplacení poslední splátky.

Ale i leasing je akceptovatelnou formou financování vozu. Ovšem jen tehdy, pokud si nejdříve proklepnete dost nabídek. Liší se totiž ve výsledku i o desetitisíce.

Prodejce (například autobazar) vám totiž nabídne nejdříve ten leasing, ze kterého on má nejvyšší provizi. Pokud se ale ptáte dál, můžete být překvapeni, že vám nakonec přijde i nabídka mnohem výhodnější. Takže nikdy nespoléhejte na první nabídku finančního leasingu a vždy si prověřte i jiné možnosti od jiných společností.

5. Operativní leasing

Výsledkem operativního leasingu sice není vlastnictví auta, ale v podstatě jej máte v nájmu. A to vždy na dobu určitou, po jejímž skončení můžete auto buď za předem dohodnutou cenu odkoupit, nebo si pak najmout auto další.

V ceně operativního leasingu není jen pronájem samotný, ale také amortizace vozu, pojištění (včetně havarijního) a servisování vozu. Takže se o vůz nijak starat nemusíte, jen ho krmíte pohonnými hmotami, případně elektřinou.

Nevýhodou jsou jistá omezení jednak doby trvání operativního leasingu, jednak možných za rok najetých kilometrů a několika dalších podmínek, které se u poskytovatelů operativního leasingu mírně odlišují. 

Komentáře