Půjčka i na vybavení domácnosti? Poptejte se u stavební spořitelny!

Datum publikování: 12.12.2016
Půjčka i na vybavení domácnosti? Poptejte se u stavební spořitelny!

Pokud jste se pustili do stavby či rekonstrukce bydlení, vězte, že u stavební spořitelny můžete uspět také s financováním nákupu nábytku či těch spotřebičů, které nejsou vestavěné. Čím je to způsobeno? Samozřejmě, že poklesem zájmu klientů o úvěry ze stavebního spoření, které bývaly jedním z velkých zdrojů příjmů stavebních spořitelen.

Konkurence narostla

Stavební spořitelny čelí velké konkurenci nejen ze strany bank v podobě hypotečních úvěrů, ale v dnešní době jim konkurují už i nebankovní finanční domy, které na vybavení bytu půjčují bez zajištění nemovitostí, na první nákup dokonce některé z nich půjčí nižší částky zdarma (za předem daných podmínek).

Proto se stavební spořitelny mnohdy uvolí půjčit na věci, které ještě před několika lety byly pro financování ze stavebního spoření absolutním tabu. Cílem je větší otevření se pro nové i stávající klienty a vyšší podíl úvěrů na celkovém počtu smluv o stavebním spoření.

Financování bytových potřeb

Zákon č. 96/1993 Sb., o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření, definuje, že stavební spoření je účelové spoření, jehož účastník „má právo na poskytnutí úvěru ze stavebního spoření na financování bytových potřeb po splnění podmínek tohoto zákona a podmínek stanovených stavební spořitelnou ve všeobecných obchodních podmínkách, zejména po splnění předpokladů zajištění jeho návratnosti“.

Bytové potřeby jsou v zákoně definovány obecně jako výstavba, koupě, přestavba bytového či rodinného domu, splacení vkladu, koupě pozemku, kde se bude stavět pro bydlení, pak také jako forma vypořádání se v případě rozvodu či úmrtí atd. 

Pojmy výstavba a přestavba nejsou přesně definovány, jsou ponechány zákonodárcem jako zcela otevřené. O tom, co se do výstavby a přestavby dá zahrnout, rozhoduje tedy stavební spořitelna. Proto rozhodnutí o tom, zda je koupě pračky součástí rekonstrukce domácnosti, zůstává díky obecněji nastavenému zákonu na stavební spořitelně a dává jí možnosti pružnější reakce na trh v oblasti bytových úvěrů.

Konečné slovo má však vždycky Ministerstvo financí, které vykonává mimo jiné dozor nad stavebním spořením. Dohlíží na to, aby se úvěry používaly výhradně k účelu stanovenému zákonem, při kontrolách prověřuje zejména úvěrové smlouvy a dokumentaci předloženou klientem spořitelny. 

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Stavební spořitelny rozšířily svou nabídku

Konkrétně nabídku toho, na co jsou ochotny svým klientům v rámci úvěru ze stavebního spoření nebo překlenovacího úvěru půjčit. Před pár lety nikoho ani nenapadlo začlenit do rekonstrukce bytu i nákup nového koberce nebo postele pro tak rychle rostoucího potomka. Dnes už se to stává běžnou praxí. A je to výsledkem velkého konkurenčního tlaku ze strany jiných poskytovatelů půjček. 

Vždy však platí, že půjčka na koupi sedačky nebo třeba pračky musí být součástí úvěru na výstavbu či přestavbu domu nebo bytu. Nelze si od stavební spořitelny půjčit pouze na sedačku a pračku. 

„Z jedné vody na čisto“

Ovšem i tak jde o nabídku výhodnou. Pokud totiž budeme během rekonstrukce kupovat i nové elektrospotřebiče či nábytek, vyjde nás úvěr ze stavebního spoření jistě levněji než běžný spotřebitelský úvěr v bance či nebankovce. Překlenovací úvěr už o tolik výhodnější není, vždy však záleží na konkrétních podmínkách nastavených stavební spořitelnou.

V každém případě to zvládneme z jednoho úvěru, za jedny poplatky a ještě s nižšími úroky. Takže kdo chystáte výstavbu či rekonstrukci, poptejte se i na mobilní vybavení bytu. Možná budete příjemně překvapeni.