Průzkum ukazuje, že na Vánoce jsme ochotní riskovat jakýkoliv dluh

Čtení na 5 minutPublikováno: 11.12.2018
Průzkum ukazuje, že na Vánoce jsme ochotní riskovat jakýkoliv dluh

Komerční stránka Vánoc, podle průzkumu provedeného agenturou Kantar a zadaného Poradnou při finanční tísni a Sdružením českých spotřebitelů, už dosáhla tak daleko, že jsme ochotní riskovat i nevýhodné, a hlavně rizikové zadlužení – jen abychom pořídili co nejvíce dárků a „výhodně“ nakoupili na Černý pátek nebo během Kybernetického pondělí Cyber Monday (Cyber days). Rizikový dluh podle výsledků průzkumu riskuje každý druhý (dotázaný) Čech, který již má zkušenosti s vánočními půjčkami. Nejvíce se necháváme nalákat na půjčku přímo u prodejce.

Nejrychlejší tempo půjčování? Na přelomu listopadu a prosince

Přelom listopadu a prosince znamená velký vítr v našich peněženkách a na účtech. Kdo předem nepočítal s vyššími výdaji a nenašetřil si, ten se musí zadlužit, aby dostál komerčnosti Vánoc a naskládal pod stromeček maximum nových věcí. Jinak by to přece nebyly Vánoce, no ne?

Černý pátek a Kybernetické pondělí vycházejí na konec listopadu, kdy už máme po výplatě zaplacené účty, ale do prosincové výplaty je ještě daleko. Jenže obchodníci nabízejí zajímavé slevy, lákají na příjemné akce a dárky k nákupům, tak my ochotně jdeme do dluhů.

Pětina Čechů už někdy za Vánoce dlužila

Podle provedeného průzkumu má s vánoční půjčkou zkušenost 17 procent oslovených Čechů, tedy téměř pětina z nich. A z toho v podstatě polovina (47 %) si vzala i rizikový úvěr – jen proto, aby dostála závazku mít pod stromečkem plno. Pro srovnání: v průběhu roku si na rizikovou půjčku sáhne jen asi čtvrtina (27 %) zadlužujících se lidí.

Viktor Vodička, ředitel Sdružení českých spotřebitelů, které bylo jedním ze zadavatelů průzkumu, řekl, že: „Předvánoční období je z hlediska půjček a úvěrů tradičně velmi rizikové. V období vrcholících předvánočních nákupů mají spotřebitelé daleko více tendenci chovat se impulzivně a pro pořízení dárku využít nabízeného úvěru, aniž by se důkladně seznámili s jeho podmínkami. S nevýhodnými úvěry od neprověřených institucí jim tak hrozí upadnutí do dluhové pasti.“

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Vede spotřební elektronika a dárky pro děti

Nejvíce si podle průzkumu půjčujeme na spotřební elektroniku (45 %) a na pořízení dárků pro děti (26 %). Z toho je jasně vidět, že komerčnost Vánoc nevnímají ani tolik děti, jako spíš my. My dospělí si více uspokojujeme touhu po vánočním daru.

S Vánocemi jsou však spjaty i dárky v podobě modernizace bydlení (rekonstrukce nebo vybavení bytu), na které si touto dobou půjčí 21 procent dlužníků. A bílé domácí spotřebiče si na Vánoce nakoupí 15 procent vánočních dlužníků.

Půjčují si hlavně mladší lidé

To, že mladší lidé vyrůstali v prostředí, kde Vánoce jsou o materiálních darech, potvrzuje i výsledek průzkumu, podle kterého se na vánoční dárek zadlužují právě hlavně mladší lidé. A jak probíhá zadlužování nejčastěji?

Nejvíce formou nákupu na splátky, v menší míře následuje spotřebitelský úvěr, ještě méně často si lidé vyzvednou peníze z kontokorentního účtu (jdou do mínusu) či z kreditní karty (také čerpání do mínusu). Anebo si na dárky půjčujeme od vlastní rodiny.  

Poradna při finanční tísni doporučuje

David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni, doporučuje spotřebitelům následující: „Spotřebitelé by měli vždy, a v předvánočním období to platí dvojnásob, velmi obezřetně přistupovat k tomu, jakým způsobem se rozhodnou financovat nákupy spojené s Vánoci a dárky obecně. Pokud se z důvodu např. i krátkodobého nedostatku financí rozhodnou pro půjčku, měli by jít jednoznačně k zavedené úvěrové či bankovní instituci, která je detailně seznámí se všemi podmínkami čerpání úvěru.“

Vyplatí se spolehnout se například na online srovnání půjček, kam jsou zařazeny vždy právě jenom ti poskytovatelé, kteří jsou zavedení, ověření a ke klientům přistupují vstřícně a zodpovědně - zejména je detailně seznámí se všemi podmínkami čerpání úvěru.