Průměrná splátka českého spotřebitele dělá 7 565 korun

Čtení na 5 minut Publikováno: 30.04.2019
Průměrná splátka českého spotřebitele dělá 7 565 korun

Během roku 2018 vzrostl celkový dluh obyvatel České republiky o 177 miliard korun, což je nárůst o 8,3 procenta, alespoň podle tiskové zprávy Czech Banking Credit Bureau, která spravuje Bankovní registr klientských informací a vydává Úvěrový barometr, což je čtvrtletník, kde jsou sloučena data z Bankovního i Nebankovního registru klientských informací (registry dlužníků). Celkově se dluhy spotřebitelů vyvíjely během roku 2018 dobře.

Ke konci roku 2018 jsme dlužili 2,32 biliony korun

České domácnosti mají rozpůjčováno více, než činí celý rozpočet jejich státu. 2,32 bilionu korun je částka, kterou jsme ke konci roku 2018 dlužili na dlouhodobých i krátkodobých úvěrech. Ta za první čtvrtletí roku 2019 jistě ještě narostla. Na zveřejnění nových dat si však ještě musíme počkat.

Měsíční splátka činí 7 565 Kč

Průměrný český spotřebitel splácí v průměru 7 565 korun měsíčně. To je v podstatě necelá čtvrtina průměrné mzdy, ale hrubé. Navýšení průměrně splácené měsíční částky je zapříčiněno zejména velkým nárůstem počtu a velikosti úvěrů na bydlení, který byl spojen s negativními očekáváními v souvislosti se zaváděním omezujících limitů ČNB pro poskytnutí nové hypotéky.

Dlouhodobý dluh narostl o 150 miliard korun

Na bydlení si loni vypůjčila spousta domácností, a tak výše dlouhodobého dluhu se za rok 2018 zvětšila o 150 miliard korun. Podíl na tom mají hlavně hypotéky a úvěry ze stavebního spoření. Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací tuto skutečnost potvrzuje:

V posledních měsících se hodně hovoří o poklesu zájmu obyvatel o hypoteční úvěry, který mohla způsobit přísnější regulace ze strany České národní banky nebo rostoucí ceny nemovitostí. Pokud se však podíváme na všechny typy úvěrů určených na bydlení, zjistíme, že tato regulace trh jako celek ovlivnila prozatím méně, než bylo původně očekáváno. Počet lidí s dlouhodobým dluhem rostl i v posledním čtvrtletí roku 2018 a nedošlo ani ke zpomalení růstu celkové výše dlouhodobého dluhu.“

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

I přes vyšší splátky splácíme procentuálně méně

Díky nárůstu průměrné mzdy v posledních měsících i letech se daří snižovat procentuální podíl splátek na celkovém příjmu domácností. Jak uvedl ředitel Nebankovního registru klientských informací Jiří Rajl, do roku 2015 jsme v průměru spláceli 27,5 procenta z celé hrubé průměrné mzdy.

Za poslední tři roky ale tento údaj klesl o téměř 4 procentní body, což je však zapříčiněno rostoucí průměrnou mzdou, nikoliv klesajícími splátkami a dluhy. Dalším příznivým faktorem poklesu však byly i historicky nejnižší úrokové sazby, takže díky refinancování si spoustu lidí mohlo své měsíční splátky snížit. U úvěrů na bydlení to byly i tisíce korun měsíčně.

Dluhy už nejsou tak ohrožené

Díky ekonomickému růstu i nízkým úrokovým mírám se nám daří zodpovědněji splácet, takže objem ohroženého dluhu, jak u půjček dlouhodobých, tak u půjček krátkodobých, se snižuje. Ohrožený je oficiálně ten dluh, kde nebyly zaplaceny tři po sobě jdoucí splátky.

Celkový ohrožený dluh domácností České republiky činil ke konci roku 2018 přes 34 miliardy korun. Meziročně poklesl o nebývalých 14,8 procenta v případě dluhů dlouhodobých (na bydlení), a o 1,3 procenta v případě půjček krátkodobých.

Komentáře