Průměrná mzda překonala třicet tisíc korun

Publikováno: 03.04.2018
Průměrná mzda překonala třicet tisíc korun

Stalo se to již koncem roku 2017. A bohužel jen velmi malé části českých pracujících. Ale statisticky sledovaný ukazatel průměrné mzdy je tedy nad 30 tisíci korunami. Během roku 2017 narostla průměrná mzda o osm procent, na částku 31 646 korun. To je nárůst o 2337 korun za jeden rok. A mezi třetím a čtvrtým čtvrtletím roku 2017 narostla průměrná mzda o 2, 1 %. Předpoklad je, že růst se zatím nezastaví.

Ceny rostou také

Na první pohled by to mohlo vypadat, že se už konečně začneme mít trochu lépe. Ale s tím nelze až tolik počítat, protože roste celá ekonomika, nejen výplaty. Takže rostou i ceny, a to docela rapidně. Průměrný růst cen napříč spotřebitelským košem je asi 2,6 %. Jenže nejvyšší nárůst pozorujeme v oblastech, které kupujeme nejčastěji. Tedy hlavně potraviny. Tam jsou to třicetiprocentní skoky.

Reálný růst mezd je tedy statisticky někde na 5,3 %. Pokud bychom ale vzali výdaje a příjmy konkrétní domácnosti, která kupuje zejména potraviny a věci denní potřeby, tak optimistického výsledku bychom se jistě nedočkali. Důvodem je právě onen cenový nárůst zejména v potravinách.

Historický výsledek

Statistikové a analytici ohlásili historický výsledek. Například z Raiffeisenbank přišlo prohlášení, že „Mzdy ve čtvrtém čtvrtletí rostly nejrychleji od roku 2008 a jsou tlačeny nahoru nejen výbornou kondicí tuzemské ekonomiky a eurozóny, ale i navýšením platů ve veřejném sektoru, opakovaným zvýšením minimální mzdy a historicky nejnapjatějším trhem práce,“.

Celkově se loni vyplatilo o desetinu více na mzdách, tedy objem vyplacených mezd stoupl na 110 % v porovnání s rokem 2016. Přitom ale počet zaměstnanců stoupl o necelá dvě procenta. Za celý rok 2017 byla průměrná mzda 29 504 korun. Oproti roku 2016 to je o 1929 korun (sedm procent) více.

O více než deset procent se rostlo v kultuře a zábavě

Kultura a zábava byly opravdu na vzestupu, byl tu zaznamenán desetiprocentní růst mezd. Ale také činnosti rekreační, zdravotnictví a sociální péče rostly deseti procenty. I veřejná správa si polepšila o deset procent. Hned za nimi byl zpracovatelský průmysl, kde platy narostly průměrně o 7,5 procenta.

Karlovy Vary a Zlín doháněly republiku

Nejvíce vzrostly průměrné mzdy právě v Karlovarském a Zlínském kraji, tedy v krajích s nejnižší mzdovou úrovní. Průměrně rostly mzdy v krajích o 7,6 %, v Praze jen o něco méně, konkrétně o 6,6 %. Ale v Praze přibylo největší množství zaměstnanců.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Medián mezd ale už není tak nízký

Rostly nejen průměrné mzdy, ale i jejich medián, což je mnohem více vypovídající ukazatel, který se lépe hodí do reálného života. Medián je přesný prostředek (ne průměr). Když se seřadí všechny sledované platy podle velikosti, tak mediánový je ten, který je přesně uprostřed, z pohledu počtu platů.

Medián vzrostl v loňském roce o 8,9 %. A mediánový muž bral 29 639 korun, kdežto mediánová žena pouze 24 790 korun. A přitom osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 12 tisíci a 50 tisíci korunami.

Mzdy porostou i nadále, inflace mírně zpomalila

Podle údajů, které analytikové berou v úvahu, vyplývá predikce, kdy mzdy porostou i nadále, možná budou lámat další rekordy. Ale inflace se bude možná chviličku houpat. V únoru totiž inflace mírně zpomalila, z předpokládaných 2,2 % na skutečných 1,8 %. Ale pokud bychom se podívali jen na inflaci v nejběžněji kupovaném zboží, byla by mnohem vyšší.

Vzhledem k situaci na trhu práce podniky budou nuceny mzdy stále navyšovat a zaměstnanci se můžou těšit na zlepšování své životní úrovně. Otázkou je, jak dlouho situace vydrží, protože i ze strany podniků už přicházejí první kroky, které tuto predikci moc nepotvrzují. Na další vývoj si prostě musíme počkat.

Komentáře