Průměrná mzda nestačí v Praze ani na minimální důstojný život

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 04.02.2020
Průměrná mzda nestačí v Praze ani na minimální důstojný život

Velký humbuk okolo růstu mezd za poslední dva roky dokonce přehlušil i zpravodajství o růstu cen v posledních dvou letech. Inflace se dokonce vyhoupla nad tři procenta, a to jen ta sledovaná v rámci spotřebitelského koše. Skutečné výdaje domácností na bydlení, energie a potraviny rostly ještě mnohem rychleji. Výsledkem toho všeho je, průměrný plat stále ještě nepokryje ani minimální důstojný život v Praze. Mimo Prahu již ano. Jenže kolik lidí dosáhne na průměrnou mzdu?

Minimální důstojný život

Pod pojmem minimální důstojný život rozumějme život jedince pečujícího o jednu osobu bez příjmu (tedy život rodiče a dítěte), který je mu zajištěn díky takzvané minimální důstojné mzdě. Nejde o samoúčelné názvy, samozřejmě.

Minimální důstojná mzda byla stanovena skupinou odborníků z různých institucí, ale i z odborů a neziskových organizací. Je výsledkem tříletého výzkumu běžného života a nákladů na něj napříč celou republikou.

Důstojná mzda

Zopakujme, že v případě minimální důstojné mzdy jde o příjem, který vystačí na důstojný život jedné osoby pečující o jinou osobu bez příjmu (o dítě). Pro Českou republiku byla stanovena ve výši 31 463 Kč hrubého, pro Prahu se kvůli dražšímu bydlení navýšila na 36 850 Kč hrubého. Dodejme, že ve velkých městech se bude pohybovat okolo 34 tisíc, právě z důvodu vyšších nájmů či větších hypoték.

Náklady na minimální důstojný život byly stanoveny v osmi kategoriích, a to následovně: potraviny: 5 550 korun měsíčně, bydlení 8 216 Kč (v Praze 11 929 Kč), oblečení a obuv: 1 144 Kč, doprava: 1 711 Kč, poplatky za telefon a internet: 1 353 Kč, zdraví a hygiena: 1 007 Kč, volný čas: 2 818 Kč, úspory 3 226 Kč.

Průměrný příjem a jeho medián

Výdaje nutné pro zajištění minimálního důstojného života bychom znali. Teď se podívejme na průměrný příjem v České republice. A na příjem mediánový, tedy přesně ve středu všech hodnot, které u nás výplaty nabývají.

Průměrná mzda dosáhla ve třetím čtvrtletí roku 2019 na médii oslavovaných a zaměstnavateli zatracovaných 33 697 Kč. Jenže na průměrnou mzdu nedosáhnou dvě třetiny pracujících Čechů. To je dlouhodobě známý fakt.

Mzdový medián je více vypovídající hodnotou, protože je přesně v polovině výplat. Polovina lidí brala méně a polovina brala více než 29 549 korun, a to ve třetím čtvrtletí roku 2019. Když obě čísla vztáhneme k částce minimální důstojné mzdy, je výsledek spíše děsivý.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Na minimální důstojný život nemá ani třetina lidí

Minimální důstojný život vedený v Praze s sebou nese mnohem vyšší náklady, než které pokryje průměrná mzda vyplácená v České republice. Jenže na průměrnou mzdu nedosáhnou dvě třetiny pracujících lidí.

Pravdou je, že v Praze jsou výplaty spíš vyšší, ovšem na minimální důstojný život kdekoliv jinde v České republice nestačí ani mzda mediánová, kterou polovina má jen polovina Čechů. Z toho plyne, že více než polovina lidí pracujících v České republice nedosáhne na minimální důstojný život. A to je více než smutné, když vidíme zaměstnavatele, jak pláčou nad tím, že se zvýšila minimální mzda o strašně velké číslo, totiž o dvanáct stovek…

Chcete se stát vysokoškolským profesorem nebo třeba kuchařem, pečovatelem? Nebudete mít ani na minimální důstojný život!

Je to smutné, ale právě profese, jako jsou kuchaři, zdravotníci, vysokoškolští vyučující, pečovatelé, dělníci, divadelníci nebo třeba i úředníci jsou těmi, kdo si minimální důstojný život nezařídí – tedy za předpokladu, že mají děti. U bezdětných je nutná částka minimální důstojné mzdy samozřejmě nižší.

Až zase budeme sledovat průměrné či mediánové hodnoty čehokoliv, nezapomínejme si je zasadit do kontextu. A kontext minimální důstojné mzdy vypovídá o výši našich příjmů mnohem víc než jakékoliv jiné srovnání. I mezinárodní srovnávání mezd totiž zahrnuje jiné podmínky, než jsou ty naše.

Důstojná mzda se nepočítá jen v Česku

Výpočet minimální důstojné mzdy se provádí i v jiných zemích, nejde o český vynález. Vychází ze zahraničních konceptů tzv. living wage. Nutno ale dodat, že ve spoustě zemí se do minimálního důstojného života vejde mnohem vyšší procento pracujících, než je tomu u nás. Někde dokonce i minimální mzda přesáhne minimální náklady na důstojný život rodiny.

My stále ještě trpíme zavedením takzvané pracující chudoby, která ta byla cíleně nastavena ihned po sametové revoluci. Kdežto například v Německu je podle informací webu Tradingeconomics.com průměrná mzda na úrovni 3 997 eur, kdežto minimální důstojná mzda nutná pro důstojný život jedince s dítětem je tu jen ve výši 1 990 eur. Minimální mzda v Německu je stanovena jako 9,19 eur na hodinu, což dělá při 8,5 pracovních hodinách a 22 pracovních dnech 1718,53 eur měsíčně. Kousek pod hranicí minimální důstojné mzdy, že?

Když nahlédneme do Itálie, je tu průměrná mzda 2 467 eur a minimální důstojná mzda 1 440 eur. Holandsko zajišťuje minimální mzdu 1 636 eur, minimální důstojná mzda je tu potřebná ve výši 1 560 eur. Dokonce tedy méně než minimum. A co třeba Francie? Minimální mzda 1 521 eur, průměrná mzda 2 988 eur a minimální důstojná mzda jen 1 790 eur. Obrázek o ceně naší práce jsme si snad udělali již dostatečný.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více

Komentáře