Proč nesouhlasit s podnikatelskou půjčkou, když jste chtěli běžnou spotřebitelskou?

Čtení na 5 minut Publikováno: 03.01.2019
Proč nesouhlasit s podnikatelskou půjčkou, když jste chtěli běžnou spotřebitelskou?

Chtěli jste si půjčit, oslovili jste prvního poskytovatele, co na vás na internetu vykoukl, a ten vám nabídl, že když si vyřídíte IČO, tak vám bude moci půjčit mnohem více peněz za stávajících cenových podmínek. Vás nabídka zaujala a už, už se chystáte jít na živnostenský úřad pro ono nutné IČO. Proč byste se měli zastavit, otočit a ve vší slušnosti poslat takového poskytovatele strašně daleko?

Protože podnikatelská půjčka je úplně jiná půjčka!

Ano, je to tak. Nejde jen o malou změnu v názvu, jde o zcela jinou půjčku s naprosto jinými parametry a podmínkami. A až se s nimi seznámíte, bude vám jasné, proč byste se měli podnikatelským půjčkám vyhnout, když nejste podnikatelé a nechcete peníze z půjčky použít ve vašem podnikání.

Podnikatelská půjčka totiž vůbec nepodléhá novému zákonu o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelské úvěry (běžné půjčky, i rychlé půjčky nebo hypotéky, jak je všichni známe) jsou určeny běžným občanům na pokrytí běžných výdajů, včetně výdajů na pořízení bydlení.

Ale podnikatelské půjčky jsou speciálním typem úvěrů určeným pro podnikatele, kteří potřebují zafinancovat rozjezd nebo rozšíření svého podnikání, a to z cizích prostředků. Podnikatelská půjčka spadá pod zcela jiné zákony, řídí se jinými pravidly, přičemž pravidla sankcí za opoždění se se splácením, jsou krutá.

Nesplácíš? Skončíš na ulici! A stále ještě budeš dlužit!

I takto může skončit podnikatelská půjčka, kterou si neuváženě vezme běžný spotřebitel. Jakmile se totiž dostane do problémů se splácením (stačí malé opoždění s jednou splátkou), je půjčka okamžitě celá zesplatněná.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

To znamená, že věřitel může po dlužníkovi chtít, aby okamžitě doplatil zbytek půjčky. A když to neudělá, velmi rychle nastoupí exekuce na movitý i nemovitý majetek. A jestliže cena domu nepokryje zbytek dluhu i s poplatky a úroky, sankcemi a exekučními náklady, dluh stále zůstává, i když dlužník už ztratil střechu nad hlavou.

Spotřebitelské úvěry jsou regulovány ve prospěch spotřebitele

Zákon o spotřebitelském úvěru poměrně dost zreguloval svět spotřebitelských úvěrů, zejména půjček nebankovních. Pokud spotřebitele potkají problémy se splácením, je běžné, že se hledá náhradní řešení. Splátky se rozkládají, čerpají se splátkové prázdniny. Také je na druhou stranu umožněno předčasné splacení, o čemž si u podnikatelské půjčky můžete nechat jen zdát.

Podnikatel proti podnikateli

Podnikatelská půjčka je postavena na tom, že spolu jednají dvě stejně silné strany: podnikatel na straně jedné, který peníze půjčuje. A podnikatel na straně druhé, který si peníze bere na své podnikání. Stát proto nemá potřebu výrazněji regulovat podnikatelské půjčky, jde o vztah, kde není slabšího.

Do nepříjemné pozice slabšího se dostávají lidé sami, když souhlasí s tím, že místo spotřebitelské půjčky si vezmou půjčku podnikatelkou, pro kterou si zařídí IČO (= stanou se podnikatelem). Takže až někde uvidíte nabídku úvěr, který dostanete jedině na IČO, ale vy budete chtít jen úvěr spotřebitelský, třeba půjčku před výplatou na nákup nové lednice, rychle nabídku na podnikatelskou půjčku s IČO zavřete! Teď už víte proč.

Komentáře