Přísnější hypotéky nahrávají stavebním spořitelnám

Čtení na 7 minut Publikováno: 14.08.2018
Přísnější hypotéky nahrávají stavebním spořitelnám

Česká národní banka omezila poskytování hypoték, již podruhé.  Tím ve velké míře zlepšila pozici stavebních spořitelen, protože přiměla obyvatele, aby si opět začali pravidelně spořit na stavebním spoření se státní podporou, s cílem mít naspořenu základní částku, díky které pak dostanou hypotéku. Bez naspořených peněz se u nás totiž hypotéka v podstatě pořídit už nedá. A od října budou platit další omezení.

Stavební spořitelny hlásí růst nových smluv

Za první pololetí roku 2018 bylo, ve srovnání s předchozím rokem, u stavebních spořitelen uzavřeno mnohem více smluv na stavební spoření, s mnohem větším celkovým objemem cílových částek. Růst je nezanedbatelný.

V případě počtu smluv jde o celkový počet 234 tisíc nových smluv, což je nárůst o 23 % oproti loňskému roku. Co se týká celkového objemu cílových částek, na které byly nové smlouvy uzavřeny, je nárůst ještě vyšší, konkrétně o 37,4 % ve srovnání s rokem 2017. Cílové částky dělaly v prvn polovině roku 2018 celkově 99,8 miliardy korun.

Rostl i objem úvěrů ze stavebního spoření

Úspěch však stavební spořitelny slaví i na poli nových úvěrů ze stavebního spoření a tzv. překlenovacích úvěrů. V případě počtu nových úvěrů sice přišel pokles o 1,2 %, kdy bylo uzavřeno 38 tisíc nových úvěrů, ovšem celkový objem nových úvěrů narostl na 36,6 miliardy korun, což je o 20 % více než loni touto dobou.

Růst je u stavebního spoření letos stabilní

Pro stavební spořitelny je příznivou zprávou i fakt, že růst v oblasti stavebního spoření se konal v každém měsíci letošního roku. Sice ne u každé ze stavebních spořitelen, ale celkové výsledky za obor byly vždy růstové.

Nejlépe si v nových smlouvách vedla Raiffeisen stavební spořitelna

Raiffeisen stavební spořitelna má za sebou snad rekordní pololetí. Během první poloviny roku 2018 si totiž polepšila o téměř neuvěřitelných 89 %. Podle odborníků v oblasti stavebního spoření za tímto úspěchem pravděpodobně zvýhodněná nabídka se sazbou 1,5 % pro mladé klienty.

Právě oni totiž potřebují stavební spoření nejvíce. A když se sečte zhodnocení 1,5 %, k tomu se přidají dva tisíce státní podpory, je výsledek spoření opravdu lákavý. Klienti na úrokové sazby prostě slyší. To dokládá i úspěch stavební spořitelny Wüstenrot.

Wüstenrot rostla až po navýšení úrokové sazby

Stavební spořitelna Wüstenrot po navýšení úrokových sazeb na 1,2 % (platící od konce května) uzavřela o 39 % více smluv než loni. Jde logicky o výsledky za červen. Předchozí měsíce pro ni byly slabší. Za prvních pět měsíců letošního roku totiž uzavřela 24 % méně smluv než před rokem. Ale navýšení úrokové sazby evidentně zabralo.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Úvěry rostou stabilně již delší období

Stavební spořitelny zdražují své úvěry mnohem pomaleji než konkurenční banky své hypotéky. A na tom stavební spořitelny nyní profitují. V oblasti úvěrů se jim daří růst dokonce dlouhodobě. Raiffeisen stavební spořitelna je nejúspěšnější také na poli úvěrů.

V prvním pololetí letošního roku rostla o rekordních 63 %, což je růst, kterého ostatní spořitelny ani zdaleka nedosáhly. Druhou nejrychleji rostoucí stavební spořitelnou na poli úvěrů je Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka), která navýšila objem nových úvěrů o 31 %.

Naopak pokles zaznamenala stavební spořitelna Wüstenrot (-12 %) a také Modrá pyramida (- 1%). Zajímavý výsledek je pozorovatelný u Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS, Liška). Ta totiž v pololetí rostla celkově o 12 %, ale měla velmi silný měsíc červen, ve kterém navýšila objem nových úvěrů o 62 %.

Už jsme to pochopili

To vypovídá o uvědomění Čechů, o tom, že jsme konečně pochopili, k čemu stavební spoření podporované státem je. A že snad už víme, že bez předchozího šetření se k hypotéce a k vlastnímu bydlení nejspíše nedostaneme.

A měl by to být také impuls pro rodiče malých dětí, aby svým potomkům začali spořit na bydlení včas. Velmi jim pak usnadní pozici při vyjednávání s bankou stran hypotéky.  Není potřeba spořit horentní sumy. Stačí po trochách. Za dlouhé roky se i trošky nasčítají do slušné sumičky.

Komentáře