Přišli jste o peníze, platební kartu i všechny doklady. Jak se teď dostat k penězům?

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 07.01.2020
Přišli jste o peníze, platební kartu i všechny doklady. Jak se teď dostat k penězům?

Někdo nosí peníze, kartu i platební doklady na jednom místě. V peněžence nebo v kabelce. Jiný má tyto věci rozmístěné po kapsách, čímž diverzifikuje riziko, že by mu nenechavec sebral všechno najednou nebo že vše najednou někde zapomene, ztratí. Zejména u žen se nošení po kapsách většinou konat nedá. Co tedy dělat, když najednou přijdete o peníze, platební kartu i všechny doklady?

Máte kartu v mobilu a mobil vám zůstal? To jsou první dva kroky k úspěchu!

Jestliže jste přišli o peníze, platební kartu i všechny doklady, ale mobil máte stále v kapse, je to v podstatě výhra. Jednak můžete ihned blokovat ztracenou platební kartu a objednat si kartu novou, jednak můžete běžně platit na platebních terminálech, tedy za předpokladu, že máte kartu spojenou s telefonem a s ním jste v obchodech platili již dříve.

Za jak dlouho bude karta nová?

Banky se k vydání nové karty nestaví nijak akčně, ovšem až na výjimku Hello bank nebo UniCredit. Hello bank zvládne vydat novou platební kartu do 2 pracovních dnů, pokud znáte PIN, do 3 dnů, pokud jej neznáte (PIN totiž přijde o den později). Sberbank vydává kartu do tří dnů. Pracovních, samozřejmě.

Ostatní banky se ve lhůtách vydání nové karty pohybují od 5 do 7 dní, ale v obchodních podmínkách mívají i dva týdny. UniCredit Bank vydává kartu Expres obratem. Rozdíly jsou i v cenách, které se s vydáním nové platební karty pojí.

Na kolik vyjde nová platební karta?

Jen málokdy vám projde ztráta platební karty penalizace. Většinou si banky žádají pokutu ve výši okolo 100 korun, některé 200 korun. A když chcete mít kartu hotovou expresně, protože se bez ní prostě neobejdete, tak můžete zaplatit i tisíce korun. Některé banky vám ale pomohou zcela zdarma. 

Většinou banky pošlou kartu obyčejným dopisem, protože karta je neaktivní a zaktivujete si ji až v bankomatu nebo v internetovém bankovnictví. Jiné ji vydají na pobočce (pokud si to budete přát). Jestliže je v jednom dopise karta i PIN, vždy dojde jako doporučené psaní

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Jak pro doporučené psaní bez dokladů?

Problém nastane u doporučeného psaní, pokud jste s kartou přišli i o doklady. Na poště si totiž bez dokladů nevyzvednete nic. Jak již mnohokrát Česká pošta upozorňovala, postupuje podle legislativy, konkrétně podle zákona č. 29/2000 Sb., o poštovních službách

Zde je jasně stanoveno, že „lze použít k prokazování jména a příjmení fyzické osoby pouze občanský průkaz, řidičský průkaz vydaný v ČR nebo cestovní pas vydaný v ČR (v případě cizince slouží k prokazování osobní doklad, který umožňuje pobyt v České republice).“

A tak bez dokladů nic nesvedete. Jediné, co můžete udělat, je požádat o prodloužení doby úložky, a to na 30 dní. Tou dobou už byste měli mít doklady nové. Jestliže přijde zásilka doporučená, ale zároveň je určena do vlastních rukou, může ji pošta předat také vašemu zmocněnci. S tím se musí počítat předem a pořídit tzv. průkaz příjemce od České pošty, lze použít i jednorázovou plnou moc nebo dlouhodobou plnou moc.

Teď jedna vychytávka: Jestliže je doporučená zásilka doručována domů, na vaší adrese, pošta nevyžaduje předložení osobního dokladu. Jen ji musí převzít osoba starší 15 let, která to potvrzuje převzetí svým podpisem.

Vybrat si peníze na pobočce? Někde stačí správný podpis

Většina bank vám na pobočce peníze také nevydá, pokud jste přišli o kartu i všechny doklady. Chtějí totiž doklad totožnosti s fotkou. Výjimky se ale najdou, protože jsou banky, kde k prokázání totožnosti stačí náhradní doklad a správný podpis podle podpisového vzoru. Vydají samozřejmě jen omezenou částku, většinou do 5 000 Kč. 

Například Komerční banka, ČSOB, Poštovní spořitelna nebo UniCredit bank se nad vámi slitují, když předložíte potvrzení od policie o nahlášení ztráty nebo odcizení dokladů. Ale zároveň se musíte prokázat pomocnými způsoby, tedy již zmíněným podpisovým vzorem nebo třeba znalostí transakční historie na vašem účtu.

Dočasná občanka

Zajímavým, ovšem zpoplatněním řešením je dočasný občanský průkaz. Jde o průkaz s fotografií, který platí jeden měsíc a většinou jej úřad vydává na počkání. Stojí sto korun. Banky na pobočkách jej budou akceptovat, protože jde o průkaz s fotkou. Ale pozor, pošta jej spíše nevezme. 

AirBank to vyřešila jinak

Zajímavá je možnost, kterou nabídne AirBank. Ve svém internetovém bankovnictví si vygenerujete tzv. jednorázový výběrový kód. A pak už jen jdete na pobočku Sazky, kde na jeden kód vyberete maximálně tři tisíce korun. Poplatek je s Malým tarifem jen 10 korun, s Velkým tarifem nic.

Věříte rodině nebo přátelům?

Jestliže důvěřujete rodině či přátelům, převedete na jejich účet své peníze a necháte si je vybrat jejich kartou. Díky tomu budete mít hotovost i po nepříjemné ztrátě karty a dokladů. Jde o pohodlné řešení, ale přístupné pouze těm, kdo mají své blízké opravdu blízko.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více

Komentáře