Přemýšlíte o založení účtu pro vaše děti?

Čtení na 5 minut Publikováno: 31.10.2019
Přemýšlíte o založení účtu pro vaše děti?

Dětské účty jsou skvělým nástrojem pro praktickou přípravu vašeho dítěte v oblasti finanční gramotnosti, bez které se, jak jsme již zjistili, nikdo neobejde. Kdo není ve financích alespoň trochu informovaný a není naučený hlavním pravidlům správného hospodaření, toho tržní systém dříve nebo později krutě semele. 

Svým dětem tohle jistě nepřejete, a tak byste jim měli co nejdříve po šestém roce věku založit jejich vlastní účty a naučit je zacházet s vlastními penězi. 

Některé banky lákají k založení dětských účtů například příspěvkem ke kapesnému, jiné vyšším úročením běžného účtu. Někde dostane dítě aktivní platební kartu již v šesti letech, jinde až v osmi. Od 15 let věku dítěte se u většiny bank začne dětský účet chovat téměř jako plnohodnotný běžný účet pro dospěláka.

Na co se při zakládání dětského účtu zaměřit

Pokud jste se rozhodli, že svým dětem poskytnete možnost začít se učit hospodařit s penězi samostatně, ale stále ještě pod vaším dohledem, zajdete do banky nebo do online prostředí vybrané banky a účet s dítětem založíte. Potřebovat budete rodný list a samozřejmě vaše osobní doklady.

Vždycky byste si hned na začátku výběru banky, kde účet založíte, měli dát pozor na následující zdánlivé drobnosti:

  • účtuje si banka poplatek za vedení účtu a za platební operace? (například Komerční banka stále zachovává poplatek za ochozí transakci ve výši neuvěřitelných 6 Kč)
  • dává banka možnost nastavení denních nebo týdenních limitů pro platby a výběry? (někde je maximum až 2 000 korun, takže nezapomenout nastavit nižší limit včas!)
  • dává banka možnost platit kartou u obchodníka, na internetu?
  • dává banka možnost vybírat peníze z českých (případně i zahraničních) bankomatů a za jaký poplatek? (někde je i 39 Kč!)
  • dává banka možnost vkládat hotovost na přepážce banky nebo do vkladomatů? (děti většinou mohou vkládat zdarma, ale třetí osoby za poplatek – příbuzným tedy včas vysvětlit, že peníze pro dítě by měli darovat osobně nebo poslat převodem – nikdy je nevkládat na přepážce banky, zde je poplatek i 90 Kč!)
  • dává banka možnost manipulovat s penězi v online bankovnictví? (často se do dětského účtu dá jen nahlédnout, s penězi se dá manipulovat ale pouze přes bankomat nebo přes platby na pokladně obchodu, případně přes online bankovnictví rodičů)
  • jaké je úročení na běžném účtu nebo je možnost zřídit i dětský účet spořicí, jaké je jejich vzájemné propojení a jaká je možnost manipulovat s penězi na spořicím účtu?
  • jsou nějaké příspěvky banky v podobě kapesného coby odměna za založení účtu apod.?
HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Děti se s penězi teprve učí, a tak je musíte vést

Jakmile dítěti založíte jeho účet a předáte mu i platební kartu k jeho vlastnímu účtu (kterou si často může nechat nadesignovat podle sebe), otevřete mu dveře do nového a neznámého světa, ve kterém se teprve musí naučit pohybovat. 

Z vlastních zkušeností víte, že to není snadné. Proto se snažte dítěti vysvětlit maximum ohledně správného hospodaření s financemi. A z limitů neslevujte (až na výjimečné případy). Uzdu povolujte jen pomalu.

V praxi by to mělo vypadat tak, že dítěti řeknete, kolik mu na účet vkládáte (jednorázově) a na jak dlouhou dobu by mu tyto peníze měly vydržet. Případně mu sdělte, jak vysoké kapesné mu budete měsíčně, týdně nebo jednou za dva týdny posílat. V obou případech si dítě musí rozpočítat, kolik může kdy utratit. A podle toho si promyslet, co si koupí, a na co si raději nechá zajít chuť.

Během měsíce několikrát s dítětem navštivte jeho online bankovnictví, projeďte historii útraty a v klidu s dítětem prodiskutujte poslední historii na jeho účtu. Pochvalte za rozumný přístup, případně vysvětlete a zopakujte, co rozumné naopak vůbec nebylo a proč.

Vyvarujte se extrémů

V zacházení s penězi mohou u dítěte vzniknout dva extrémy, přičemž ani jeden není pro jeho budoucnost dobrý. 

Prvním extrémem může být nezdravé lpění na penězích, šetření a skutečnost, že si dítě nedopřeje nikdy nic, protože by tím ubyly prostředky na jeho účtu, snížila by se celková částka, kterou na účtu má. Spořivost je na jednu stranu sice dobrá vlastnost, ale extrémní míra spořivosti vede k velkému stresu při každém nákupu, při každém větším výdaji. A vy jistě chcete, aby vaše dítě zacházelo s penězi rozumně, nikoliv aby se jich nechtělo za žádnou cenu vzdávat a nezdravě na nich lpělo.

Druhým extrémem pak je přílišné utrácení, kdy dítě ihned utratí všechny peníze za zbytečnosti. Kupuje je jen proto, že může. Jen proto, že si užije ten zážitek z nákupu, ale koupenou věc pak vůbec nepoužívá, nepotřebovalo ji. U takového dítěte je nutné vyvinout velké úsilí k tomu, abyste mu vysvětlili, že peníze vždy musí mít v záloze a že peníze neslouží k požitku z nakupování, ale k požitku z vlastnění nové věci, kterou bylo potřeba koupit, nebo kterou chtělo mít a užívat ji (či sníst ji).

Pokud doma zažíváte jeden ze zmíněných extrémů, je čas na pomoc odborníka, který vám pomůže najít pro dítě správnou cestu. S penězi bude vaše dítě zacházet celoživotně, a tak čím dřív se povede extrémy zlikvidovat, tím lépe.

Zpočátku volte co nejkratší interval posílání kapesného

Děti se v čase ještě příliš neorientují, a tak například měsíc je pro ně neskutečně nepředstavitelná doba, se kterou nejsou schopné kalkulovat. Proto jim z počátku posílejte kapesné například každé pondělí nebo každý pátek. Rozplánovat si týden už umí většina šestiletých a starších dětí, protože jsou zvyklé na režim docházení do školky a do školy. 

Postupně přejděte na dvoutýdenní interval. A u středoškoláka už zaveďte interval měsíční, aby včas získal schopnost rozložit své plány na celý měsíc, protože i budoucí výplatu bude většinou dostávat jednou měsíčně. 

Chcete dětem spořit? Nikdy nemíchejte spoření s dětským běžným účtem!

Je to jako u dospělých. Pokud si my chceme spořit, ale necháme peníze na stejném účtu, jako je účet běžný určený k placení běžných provozních výdajů, nenaspoříme nikdy nic. Jednak se na běžném účtu naše finance většinou ani nezhodnocují, jednak na ně můžeme kdykoliv sáhnout bez sebemenšího omezení, což může vyústit právě v neschopnost spořit tolik, kolik opravdu potřebujeme. 

Proto ani na dětském běžném účtu nedržte peníze, které chcete dítěti naspořit do budoucna. Investujte je raději úplně jinam, kde je zhodnocení lepší než na běžném účtu. Uvažujte o termínovaných vkladech, podílových fondech nebo třeba fondech realitních, o stavebním spoření či penzijním připojištění, kde lze po 15 letech spoření vybrat velkou část naspořených financí třeba na studia nebo pro první bydlení.

Komentáře