Pracujete na DPČ? Zdravotní a sociální budete platit až z vyššího výdělku

Čtení na 5 minutPublikováno: 20.11.2018
Pracujete na DPČ? Zdravotní a sociální budete platit až z vyššího výdělku

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) je dlouhodobější pracovní dohodou nejčastěji používanou pro různé formy pravidelných nebo dlouhotrvajících brigád. Lze ji s jedním zaměstnavatelem uzavřít na maximálně 20 hodin týdně.  Počet zaměstnavatelů však není omezen. Navíc se oněch 20 hodin týdně se počítá pouze jako průměr. Nejdelším obdobím pro výpočet průměru je 52 týdnů, tedy celý jeden rok. Kdo má šikovného zaměstnavatele, může díky DPČ získat opravdu flexibilní brigádu, navíc s odvody až od 2 500 Kč měsíčně. Od ledna 2019 dokonce až od 3 000 měsíčně!

Proč se bude hranice posouvat?

Hranice, od které je již nutné platit odvody na zdravotní a sociální pojištění, je stanovena pomocí takzvaného všeobecného vyměřovacího základu a ještě pomocí přepočítávacího koeficientu. Oba údaje jsou vždy v září vyhlašovány vládou. A opírají se o data Ministerstva práce a sociálních věcí.

Pro rok 2019 vychází všeobecný vyměřovací základ vyšší. Proto ono posunutí hranice z 2 500 Kč na 3 000 Kč. Pro odvod zdravotního pojištění se jako vždy použije skutečně dosažený výdělek. A pro odvod pojistné částky na sociální pojištění je důležitým prvkem částka uvedená v samotné DPČ. Teprve koncem roku se dělá zúčtování.

Daní se to netýká!

Platba daně z příjmů není tímto navýšením nijak dotčena. Pro ni zůstává hranice i nadále na 2 500 Kč. V tomto případě láme hranice způsob zdanění a případného uplatnění daňových slev. Vyhnout se platbě daní z DPČ rozhodně nelze.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Posun u DPP? Zatím ne

Když se posouvá hranice u DPČ, logicky by se dalo očekávat, že lidé pracující na DPP by také mohli mít posunutou hranici odvodu zdravotního a sociálního pojištění ze současných deseti tisíc o kousek výše. Tahle změna však zatím nenastane.

Možná se lidem s DPP blýská na lepší časy v tom smyslu, že tlak na navýšení hranice přichází od samotných zástupců vlády. Ti chtějí projednat navýšení limitu odvodu plateb na zdravotní a sociální pojištění z 10 tisíc na 11 500 Kč měsíčně.

Co vedlo k tomuto návrhu? V podstatě inflace. Od doby, co byla přijata hranice 10 tisíc korun, uteklo již mnoho let. A průměrná míra inflace byla vypočtena na 1,43 procenta ročně. Proto je podle autorů návrhu nutné navýšit tuto hranici, a tím jednak lépe reflektovat současný stav pracovního trhu, jednak přinést, vzhledem k proběhnuté inflaci, i férovější hranici. Tak snad se brzy dočkáme.