Používáte „vkladomaty“?

Datum publikování: 15.08.2017
Používáte „vkladomaty“?

Kdo by v dnešní době neznal bankomat, že?  Přijdu, strčím do něj kartu, zadám PIN, naťukám částku, kterou chci vybrat, a také bankomat informuji, zda o transakci chci mít tištěný záznam nebo ne. Pak mašinka chvilku zjišťuje, zda mi má z čeho požadovanou částku vyplatit, tedy zda mám peníze na účtu a také jestli náhodou nemám v daném měsíci již překročen limit výběrů a plateb platební kartou.

Proces lze ale udělat i opačně – přijít k peněžnímu automatu, vložit kartu, vyťukat PIN a automat bankovkami nakrmit. Vloženou sumu nám mašinka pak připíše na účet.

Vkladomaty jedou!

Poslední dobou v Česku zájem o tzv. vkladomaty roste. Nejvíce je využívají lidé, kteří pracují s hotovostí ve firmách – většinou vkládají denní či týdenní tržbu. Je to totiž mnohem bezpečnější než nechávat peníze na prodejně, provozovně či v kanceláři. Trezory sice umějí být nedobytné, ale jen do určité míry.

Ve velkém začínají vkladomaty využívat i běžní lidé. Hlavně po Vánocích a narozeninách, kdy dostávají peníze na dárky. Případně například po prodeji nějaké větší věci, za kterou obdrželi hotovost.

Tip pro vás

Nevlastníte běžný účet a preferujete peníze v hotovosti?  I v takovém případě si můžete zažádat o úvěr. Hotovostní půjčku dostanete vyplacenu přímo na ruku.

Jak vlastně poznáme vkladomat?

Jednoduše podle dvou základních znaků. Jedním z nich je prostě nápis na bankomatu: „Vkládání hotovosti“. Dalším poznávacím znamením je i velká zdířka pro vkládání hotovosti. Ta je mnohem větší než u klasických bankomatů, které jsou určeny pouze pro výdej.

Jaké výhody vkladomat nabídne?

Výhod lze najít mnoho. I proto jsou teď tak oblíbené a například letos do nich bylo vloženo již o padesát procent více vkladů než loni ve stejnou dobu. Navíc banky rozšiřují jejich síť. Včetně bank, které neprovozují vlastní bankomaty.

A ty výhody? Například:

  • provoz 24 hodin denně;
  • vklad většinou zdarma;
  • minimální fronty (o čemž se na pobočkách doposud moc mluvit nedalo);
  • možnost vkládat velké sumy najednou – do vkladomatů se bankovky vkládají v paklíku, lze mít pomíchané bankovky různých hodnot, vkladomat si s tím poradí. Maximum vložené částky je někde i 350 tisíc, jinde se odvíjí od počtu bankovek, konkrétně 300 kusů v jakékoliv hodnotě.
  • peníze připsány v podstatě hned – vkladomaty fungují online.

Jak postupovat při vkládání peněz?

Stejně jako při výběru. Jen s tím rozdílem, že peníze automatu dáte, místo toho, abyste si je vzali. Obrovským plus je skutečnost, že peníze vkládáte najednou, v jedné kupičce. Ale pozor, bez obálky, bez gumičky a bez jakéhokoliv jiného sepnutí. A také bez mincí.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Vkladomat peníze přijme a bankovku jednu po druhé naskenuje (z obou stran – takže se nemusíte bát, že se bankovky slepí a vy přijdete o část peněz. Pokud budou slepené, budou vráceny jako něco, co nebylo rozpoznáno).

Jestliže jsou bankovky v pořádku, sečte vkladomat sumu a připíše ji na účet. V případě vkládání peněz je více než doporučeno, abyste si nechávali vytisknout stvrzenky o transakci. Pokud byste pak potřebovali transakci reklamovat (například její připsání trvá příliš dlouho), máte v ruce jasný doklad o vložení peněz. A také telefonní kontakt, kam v případě reklamací i jiných dotazů volat.

Co když je mezi bankovkami něco, co tam nepatří?

Pokud by se vám mezi bankovky přimotal papírek, vkladomat vám jej vrátí s komentářem, že bankovka nebyla rozeznána.

Pokud byste mezi bankovkami měli bankovku neplatnou, příliš poškozenou, případně zfalšovanou, bankomat ji označí jako podezřelou, vás o tom informuje a na účet připíše jen zbývající sumu bez podezřelé bankovky. Bankovku pak prohlédnou pracovníci dané banky, a pokud ji vyhodnotí jako neplatnou, odešlou ji na pobočku České národní banky, kde proces pokračuje dál podle platných zákonů a vyhlášek.

Pokud se mezi bankovkami objeví bankovka sice platná, ale cizí měny, vkladomat vám ji vrátí s komentářem, že bankovka nebyla rozeznána.

Jaká jsou tedy minima a maxima?

Minimálně lze vložit jednu bankovku, tedy v českém případě stokorunu. Maximum je u každé banky trochu jiné.

Například u UniCredit Bank můžete vložit maximálně 200 bankovek v celkové hodnotě 300 tisíc korun. U vkladomatů České pořitelny, Raiffeisenbank a ČSOB vložíte najednou až 350 tisíc korun. Komerční banka vám umožní vložit až 300 tisíc korun, do vkladomatu mBank vložíte maximálně 150 bankovek v celkové hodnotě 350 tisíc.

A třeba Sberbank a MONETA Money Bank nelimitují klienta horní hranicí hotovosti, ale počtem bankovek, kterých se do stroje vejde 200 – 300 kusů, podle stavu jejich opotřebení a podle způsobu, jak je naskládáte.

Tři čtvrtě milionu vkladů v roce 2016. A letos?

Jak už jsme zmínili, obliba vkladomatů roste. Loni bylo provedeno tři čtvrtě milionu vkladů za celý rok. Letos zájem o ně stoupá raketovou rychlostí, u některých bank až o polovinu.

Vzhledem k rostoucímu zájmu klientů a také k tomu, že se postupně rozšiřuje síť vkladomatů, lze letos čekat hrubě přes milion provedených vkladů do vkladomatů.

Jak je to se sítí vkladomatů?

Rostla loni, roste letos a poroste i příští rok. Nejširší síť vkladomatů má Komerční banka. Celkově jde o dvě stě mašinek, přičemž do konce roku jich má přibýt ještě šedesát.

Hned za Komerční bankou najdeme ČSOB s cca 160 vkladomaty nebo Českou spořitelnu s cirka 150 vkladomaty. Na přibližně stovce mašinek je teď UniCredit bank. Pak už následují banky pouze s nízkými pošty bankomatů, které jsou soustředěny ve velkých městech.

Konkrétně Airbank má vkladomatů přes šedesát, Raiffeisen Bank jich má dvacítku, plán je 50 ke konci tohoto roku. Svou síť chce výrazněji rozšířit i mBank, která je v současné době na 18 mašinkách, rozšíření do konce roku plánováno sice je, ale konkrétní číslo však zatím banka nezveřejnila. Celý jeden vkladomat zatím provozuje Sberbank.