Poštovní fondy od Poštovní spořitelny

Publikováno: 01.02.2018
Poštovní fondy od Poštovní spořitelny

Poštovní spořitelna chce jít s dobou a ukázat i starším lidem,  že investovat do fondů může dnes v podstatě každý.  V nabídce má dva Poštovní fondy, do kterých lze vkládat měsíčně 500 Kč. Zřídit si možnost vkládat peníze do některého ze dvou fondů mohou klienti v tzv. Finančních centrech a na vybraných přepážek České pošty.

Novinka od ledna

Poštovní fondy jsou horkou novinkou České pošty, kterou je možné si vyřídit od ledna roku 2018. Slovy zástupců České pošty vznikla nabídka Poštovních fondů proto, aby klienti měli „jednoduché a srozumitelné cesty, jak mohou získat atraktivní investiční řešení, díky kterému zhodnotí své úspory“. S pomocí poštovních fondů mohou mít klienti, dle slov České pošty, „možnost získat zajímavější zhodnocení svých peněz než je tomu dnes u běžného či spořicího účtu“.

Oba fondy, které jsou Českou poštou nabízeny, byly pro klienty pečlivě vybrány investičními experty z mateřské skupiny ČSOB. Cílem výběru bylo, aby „vyhověly potřebám jak prvoinvestora, tak i investora zkušenějšího, ale konzervativnějšího, který hledá vyváženou kombinaci jistoty a zisk.“.

Fondy patří pod ČSOB

Oba fondy, které Česká pošta svým klientům již několik dní nabízí, patří do portfolia běžné nabídky ČSOB – ČSOB Expertiza vyvážená a ČSOB Bohatství. Ovšem tímto krokem nabídka České pošty nekončí – zájemci mohou vstoupit i do jiných fondů z rozšířené nabídky fondů, které jsou k dispozici na všech Finančních centrech České pošty.

Česká pošta chce klientům ukázat, že dnes už není potřeba rozumět investování, abyste mohli investovat úspěšně a využít tím možnosti atraktivního zhodnocení, které investování nabízí. Jediný, kdo opravdu musí investování rozumět, jsou manažeři investičních fondů, kteří o ně pro své klienty pečují a zhodnocují je.

Ve fondech najdete profíky, ale také si je zaplatíte

Česká pošta proklamuje, že „v případě Poštovních fondů se jedná o špičkové profesionály v investičním oboru, proto není třeba se investování prostřednictvím Poštovních fondů obávat“. Díky kolektivnímu investování ve fondech není pro klienty nutné, aby se zabývali složením a strategií fondu, řešili tu nejlepší dobu pro zainvestování a obávali se možných rizik.

Tohle mají na svých bedrech manažeři fondů a s nimi i Česká pošta v roli prostředníka investování. Každému však musí být jasné, že nemůže jít o službu, která by byla zcela zdarma. Správce fondu si totiž podle smlouvy o investování vezme 2 – 3 procenta z částky, kterou má klient na účtu.

Ve výsledku se proto v horších letech může stát, že zhodnocení není téměř žádné. Na druhé straně je nutné brát v úvahu, že v současnosti se ekonomice daří a potenciál pro růst investičních fondů je zatím poměrně dobrý.

Zvýhodněné spoření pro klienty Poštovních fondů

Česká pošta se svou nabídkou nezůstává jen u možnosti investovat do Poštovních fondů. Pro ty z klientů, kteří do konce února zainvestují do Poštovních fondů, připravila i zvýhodněné spoření na spořicích účtech. A to ve výši 2 %, ovšem pouze na jeden rok. Jde akci cílenou přímo k příležitosti uvedení Poštovních fondů na trh.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Minimální vklad je 500 Kč měsíčně nebo jednorázově 5.000 Kč

Pokud byste chtěli zainvestovat do některého z Poštovních fondů, je potřeba si měsíčně odkládat minimálně 500 Kč pro jeden fond. Pokud byste chtěli investovat do obou, půjde tedy minimálně o tisícikorunu měsíčně.

Můžete ale zvolit i další investiční strategii, kdy do fondu vložíte najednou minimálně 5.000 korun. Pokud byste tedy chtěli využít nabídky obou fondů, jsme minimálně na deseti tisících korun.

Výběr zdarma a do několika dnů

A jak je to s dostupností investovaných peněz, pokud byste je potřebovali vybrat? Podle zástupců České pošty lze část investice anebo i celou investici zdarma vybrat. Peníze jsou velmi pohodlně dostupné během několika dnů. Stačí dát pokyn k jejímu výběru.

A jaké jsou tedy fondy, které Česká pošta nabízí? Pojďme se na ně podívat podrobněji:

ČSOB Expertiza vyvážená

První z fondů nabízených Českou poštou je fond pro začátečníky v oblasti investování, tzv. prvoinvestory. Pro začátečníky je tu vyhrazeno zejména zaměření na to, aby fond nepřicházel ani do krátkodobých ztrát, zkrátka zohledňuje vyšší citlivost nezkušených investorů na krátkodobé ztráty.

Jde tedy o fond, který je minimálně rizikový, ale na druhé straně má menší možnosti výdělku v lepších časech. Nejde o žádnou dravou strategii. Ve výsledku by se měl velmi podobat již zajetému fondu ČSOB Vyvážený, který je také nejprodávanějším fondem ve skupině ČSOB.

Fond v sobě kombinuje tři základní investiční strategie, takže klient je prostřednictvím manažerů fondu připraven na jakoukoliv událost, která může na trzích nastat. Riziko ztráty je minimální, ale pravděpodobnost vysokého výdělku tu také není. Z pohledu řízení jde spíše o pasivní fond.

ČSOB Bohatství

Druhý z nabízených fondů je také tradičním členem skupiny ČSOB. Součástí její nabídky je již patnáct let. Strategií fondu jsou investice do světově nejhodnotnějších a také nejznámějších značek, které mají v dlouhodobém horizontu dobrou perspektivu své hospodářské prosperity. Jejich vliv i tržby totiž neustále rostou.

Fond je řízen aktivně, takže složení portfolia se přizpůsobuje dění na finančních trzích. Klienti proto dopředu nemohou znát složení portfolia fondů. Pravděpodobnost krátkodobých ztrát ve fondu sice je, ale z dlouhodobého hlediska jde o fond s možností vyšších zisků.