Porostou vůbec příští rok penze, kde se stát letos tak zadlužuje?

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 02.07.2020
Porostou vůbec příští rok penze, kde se stát letos tak zadlužuje?

Rok 2020 je pro seniory ve znamení razantního navyšování penzí již druhým rokem po sobě, ale i původního slibu, že rok 2021 se ponese ve stejném duchu. Jenže COVID-19 nám udělal tlustou čáru přes naše plány, čáru v podobě enormního zadlužení státu, které se využívá a ještě využije na podporu české ekonomiky, aby nespadla do extrémně hluboké krize způsobené šokovým zastavením její značné části. Jak to tedy bude v příštím roce s důchody, navýší se alespoň trochu?

Valorizace daná zákonem

Důchody v příštím roce stoupnout musejí, to je zaneseno v české legislativě. Podle dosavadních výpočtů ministerstva práce a sociálních věcí „by se starobní důchody měly díky zákonné valorizaci zvýšit o 790 korun na 15 274 korun. O případném dodatečném zvýšení důchodů je ještě možné jednat,“ jak říká Vladimír Dostálek z tiskového oddělení MPSV.

Legislativa totiž nařizuje valorizaci důchodů vždy od ledna, konkrétně o růst cen plus o polovinu růstu reálných mezd za určené období (ale ne za kalendářní rok). Výsledná čísla proto budou známa až na konci září, kdy k vypočtení valorizace vláda vydá nařízení právě na základě získaných dat z ekonomiky. Sledovaným obdobím je totiž červenec jednoho roku až červen roku následujícího – podle nich se pak řídí valorizace roku dalšího.

Splnění vládního slibu nezhatí ani korona

Díky tomu, že v posledních dvou letech rostly důchody nad zákonem povinný rámec, se podaří splnit slib vlády o tom, že v roce 2021 bude průměrná penze dosahovat 15 000 Kč. Slib se tedy podaří splnit i přes fakt, že v příštím roce bude valorizace pouze ve výši dané zákonem, a víc nic. Loni se k zákonnému navýšení přidalo ještě 151 Kč navíc. Přitom v půlce roku 2018, kdy začala vládnout současná vláda, byl průměrný důchod pouze na 12 369 korunách.

Aktuálně předpokládáme, že valorizace u průměrného starobního důchodu přesáhne 800 korun. S vyšší než zákonnou valorizací nepočítáme,“ říká Tomáš Weiss z tiskového oddělení ministerstva financí. Takže i MF se oficiálně distancovalo od navyšování nad rámec zákona. Zadlužení státu vlivem koronakrize bude opravdu dost velké.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Od roku 2018 platí trvalé navýšení důchodů

V roce 2018 se podařilo vládě prosadit natrvalo zvýšení důchodů, a to krokem, kterým navýšila základní výměru důchodu. Tu totiž dostává každý penzista stejně velkou, teprve na základní výměru se pak nabaluje zásluhová složka. Základní výměra stoupla z předchozích devíti na současných deset procent, což znamená zaručené navýšení penze o cirka 300 Kč.

Průměrný důchod má větší vypovídací hodnotu než průměrná mzda

Průměrná mzda je u nás velmi ošemetná záležitost, protože více než polovina lidí na ni vůbec nedosáhne. U průměrných důchodů je situace příjemnější, mezi penzemi přece jen nejsou tak propastné rozdíly jako mezi platy.

Střední hodnota důchodu (penze, kterou má polovina lidí) je totiž k průměru velmi blízko, rozdíl je jen něco přes 100 korun. Takže částku okolo výše průměrné penze pobírá v České republice většina starobních důchodců.

Korona penze neohrožuje

Že by se penzisté museli kvůli koronavirovým opatřením a zadlužení státu obávat o své důchody, to vyvracejí všichni představitelé státu. „Nemusejí mít obavy, že by se současná krize dotkla pravidel navyšování důchodů, například ve formě nižší valorizace nebo zmražení důchodů,“ dodal Dostálek z ministerstva práce a sociálních věcí.

Strach není nutné mít samozřejmě ani o snižování penzí, k takovému kroku tu nikdo přistupovat nehodlá. Jen se lidé musejí smířit s tím, že navýšení bude menší než loni a předloni, a to i přes fakt, že koronavirová krize tlačí ceny nahoru výrazně rychleji, než dokázaly inflační tlaky třeba ještě před dvěma lety.

Ale „důchodců by se i díky důstojnému zvyšování penzí z posledních let neměla koronavirová krize z hlediska finančních problémů tolik dotknout,“ myslí si Tomáš Martínek, poslanec a člen takzvané důchodové komise.

V době ekonomického růstu bylo zvýšení důchodů nad rámec povinné valorizace žádoucí. V době ekonomického propadu, je třeba zvažovat cenu, jakou by takový nárůst znamenal pro rozpočet. Obávám se, že taková cena bude příliš vysoká na to, abychom si ji mohli dovolit zaplatit, a při valorizaci bude třeba vyjít z podmínek daných zákonem,“ sdělil médiím Jan Bauer, poslanec ODS a člen důchodové komise.

Třetinou výdajů státního rozpočtu vyplácíme důchody

Pokud se podíváme na složení výdajů státního rozpočtu, třetina z nich dělá jen penze (všechny druhy, tedy starobní, invalidní, pozůstalostní). Jde o cirka 500 miliard korun. I přes to si v současné situaci vláda klade za cíl je valorizovat o zákonnou částku – a na boj s koronavirem bude brát zdroje zcela jinde.

Zdroje: Ministerstvo práce a sociálních věcí / Ministerstvo financí / peníze.cz

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více

Komentáře