Porostou vůbec příští rok penze, kde se stát letos tak zadlužuje?

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 02.07.2020
Porostou vůbec příští rok penze, kde se stát letos tak zadlužuje?

Rok 2020 je pro seniory ve znamení razantního navyšování penzí již druhým rokem po sobě, ale i původního slibu, že rok 2021 se ponese ve stejném duchu. Jenže COVID-19 nám udělal tlustou čáru přes naše plány, čáru v podobě enormního zadlužení státu, které se využívá a ještě využije na podporu české ekonomiky, aby nespadla do extrémně hluboké krize způsobené šokovým zastavením její značné části. Jak to tedy bude v příštím roce s důchody, navýší se alespoň trochu?

Valorizace daná zákonem

Důchody v příštím roce stoupnout musejí, to je zaneseno v české legislativě. Podle dosavadních výpočtů ministerstva práce a sociálních věcí „by se starobní důchody měly díky zákonné valorizaci zvýšit o 790 korun na 15 274 korun. O případném dodatečném zvýšení důchodů je ještě možné jednat,“ jak říká Vladimír Dostálek z tiskového oddělení MPSV.

Legislativa totiž nařizuje valorizaci důchodů vždy od ledna, konkrétně o růst cen plus o polovinu růstu reálných mezd za určené období (ale ne za kalendářní rok). Výsledná čísla proto budou známa až na konci září, kdy k vypočtení valorizace vláda vydá nařízení právě na základě získaných dat z ekonomiky. Sledovaným obdobím je totiž červenec jednoho roku až červen roku následujícího – podle nich se pak řídí valorizace roku dalšího.

Splnění vládního slibu nezhatí ani korona

Díky tomu, že v posledních dvou letech rostly důchody nad zákonem povinný rámec, se podaří splnit slib vlády o tom, že v roce 2021 bude průměrná penze dosahovat 15 000 Kč. Slib se tedy podaří splnit i přes fakt, že v příštím roce bude valorizace pouze ve výši dané zákonem, a víc nic. Loni se k zákonnému navýšení přidalo ještě 151 Kč navíc. Přitom v půlce roku 2018, kdy začala vládnout současná vláda, byl průměrný důchod pouze na 12 369 korunách.

Aktuálně předpokládáme, že valorizace u průměrného starobního důchodu přesáhne 800 korun. S vyšší než zákonnou valorizací nepočítáme,“ říká Tomáš Weiss z tiskového oddělení ministerstva financí. Takže i MF se oficiálně distancovalo od navyšování nad rámec zákona. Zadlužení státu vlivem koronakrize bude opravdu dost velké.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Od roku 2018 platí trvalé navýšení důchodů

V roce 2018 se podařilo vládě prosadit natrvalo zvýšení důchodů, a to krokem, kterým navýšila základní výměru důchodu. Tu totiž dostává každý penzista stejně velkou, teprve na základní výměru se pak nabaluje zásluhová složka. Základní výměra stoupla z předchozích devíti na současných deset procent, což znamená zaručené navýšení penze o cirka 300 Kč.

Průměrný důchod má větší vypovídací hodnotu než průměrná mzda

Průměrná mzda je u nás velmi ošemetná záležitost, protože více než polovina lidí na ni vůbec nedosáhne. U průměrných důchodů je situace příjemnější, mezi penzemi přece jen nejsou tak propastné rozdíly jako mezi platy.

Střední hodnota důchodu (penze, kterou má polovina lidí) je totiž k průměru velmi blízko, rozdíl je jen něco přes 100 korun. Takže částku okolo výše průměrné penze pobírá v České republice většina starobních důchodců.

Korona penze neohrožuje

Že by se penzisté museli kvůli koronavirovým opatřením a zadlužení státu obávat o své důchody, to vyvracejí všichni představitelé státu. „Nemusejí mít obavy, že by se současná krize dotkla pravidel navyšování důchodů, například ve formě nižší valorizace nebo zmražení důchodů,“ dodal Dostálek z ministerstva práce a sociálních věcí.

Strach není nutné mít samozřejmě ani o snižování penzí, k takovému kroku tu nikdo přistupovat nehodlá. Jen se lidé musejí smířit s tím, že navýšení bude menší než loni a předloni, a to i přes fakt, že koronavirová krize tlačí ceny nahoru výrazně rychleji, než dokázaly inflační tlaky třeba ještě před dvěma lety.

Ale „důchodců by se i díky důstojnému zvyšování penzí z posledních let neměla koronavirová krize z hlediska finančních problémů tolik dotknout,“ myslí si Tomáš Martínek, poslanec a člen takzvané důchodové komise.

V době ekonomického růstu bylo zvýšení důchodů nad rámec povinné valorizace žádoucí. V době ekonomického propadu, je třeba zvažovat cenu, jakou by takový nárůst znamenal pro rozpočet. Obávám se, že taková cena bude příliš vysoká na to, abychom si ji mohli dovolit zaplatit, a při valorizaci bude třeba vyjít z podmínek daných zákonem,“ sdělil médiím Jan Bauer, poslanec ODS a člen důchodové komise.

Třetinou výdajů státního rozpočtu vyplácíme důchody

Pokud se podíváme na složení výdajů státního rozpočtu, třetina z nich dělá jen penze (všechny druhy, tedy starobní, invalidní, pozůstalostní). Jde o cirka 500 miliard korun. I přes to si v současné situaci vláda klade za cíl je valorizovat o zákonnou částku – a na boj s koronavirem bude brát zdroje zcela jinde.

Zdroje: Ministerstvo práce a sociálních věcí / Ministerstvo financí / peníze.cz

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více