Poplatky za vedení účtů a další běžné bankovní služby už bankám tolik nenesou

Datum publikování: 20.04.2017
Poplatky za vedení účtů a další běžné bankovní služby už bankám tolik nenesou

Podle závěrečných zpráv vydaných koncem března bankami působícími v České republice stále klesá objem finančních prostředků, které banky získávají v podobě bankovních poplatků za cokoliv. Čisté výnosy tuzemských bank z poplatků a také z provizí byly v roce 2016 celkem 32,35 miliardy korun, v roce 2015 šlo o 34,62 miliardy korun a v roce 2011, kdy byla částka vybraná na bankovních poplatcích nejvyšší za sledovaných jedenáct let, od nás vybraly banky na poplatcích dokonce 37,28 miliardy korun. 

Co jsou čisté výnosy z bankovních poplatků a provizí?

V logice věci jde o výnosy z bankovních poplatků a provizí mínus náklady na ně. Takže jde v podstatě o čistý zisk z těchto poplatků.

V roce 2016 bylo na poplatcích vybráno 44,67 miliardy korun, přičemž náklady na výběr a správu poplatků a provizí činily 12,34 miliardy Kč. To je náklad ve výši 27,61 %. Zbytek je čistý zisk.

Bankám klesly i náklady na výběr poplatků a provizí

V roce 2015 vybraly banky na poplatcích a provizích 47,90 miliard korun, přičemž i náklady na výběr byly o něco vyšší, celých 13,28 miliardy. Náklady tvořily 27,73 % z celkové částky, zbytek je opět čistým ziskem.

Nejvíce jsme bankám dali v roce 2011

Jak už jsme zmínili, nejštědřejší jsme k našim bankám byli v roce 2011, kdy na nás vydělaly 37,28 miliardy korun – jde už o čistý zisk z poplatků a provizí, tedy po odečtení nákladů na jejich výběr a správu.

Od roku 2011 poklesl zisk bank z poplatků a provizí o 6,71 miliardy korun. O tolik jsme byli v roce 2016 moudřejší – ve srovnání s rokem 2011. Objem poskytnutých bankovních služeb totiž nijak významně neklesá, jde opravdu zejména o výsledek konkurenčního boje.

Nízkonákladové banky získávají na oblibě

Češi už si trochu zvykli na to, že poplatky za vedení účtu, za příchozí ani odchozí transakce, vedení platební karty či za výběry alespoň z vlastního bankomatu nejsou nutností.

Ukázaly jim to tzv. nízkonákladové banky, které se pomalu, ale jistě, na českém bankovním trhu zabydlují. První z bank, která nabídla účet bez poplatků za vedení, byla mBank. Následovaly ji pak další nízkonákladové banky, takže dnes už si klient může vybírat z mnoha účtů, jejichž vedení je zdarma.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

I přes to, že banky vydělají méně na poplatcích, jim nehrozí ekonomická újma. Stále jsou velmi ziskové – vydělávají na úvěrových produktech, transakcích platebními kartami (platí obchodníci) a na dalších operacích s financemi, které u nich máme uloženy.

Ani klasické banky neodolaly novému trendu

I klasické banky, které na českém bankovním trhu působí už dlouhá léta (Komeční banka, Česká spořitelna, Raiffesisenbank, Era /Poštovní spořitelna/, či ČSOB), zařadily do své nabídky účty, u kterých se, většinou po splnění stanovených podmínek, nemusejí platit poplatky.

Podmínkami bývá určitá výše měsíčního příjmu nebo třeba půjčka či spoření, které musí mít klient u stejné banky.

Pozor na ostatní poplatky

Jak ukazuje i zisk bank z poplatků a provizí za loňský rok, stále si nedáváme pozor na ostatní poplatky, jakými jsou například poplatek za odchozí (např. Komerční banka či Česká spořitelna) nebo dokonce i za příchozí platbu (Česká spořitelna), vstup do elektronického bankovnictví (např. Komerční banka), výběr z vlastního bankomatu (Česká spořitelna, Komerční banka, Fio banka, UniCredit Bank), výběr z cizích bankomatů na území ČR (téměř všechny banky) apod.

Neuškodí si před založením běžného účtu pročíst sazebník banky. Některé banky totiž chtějí poplatek i za zrušení účtu, pokud jej klient ruší dříve než za rok od založení (např. Era 200 Kč).

Stále platí základní pravidlo: Čtěme!

Takže čtěme. Můžeme tím dost ušetřit, i tisíce ročně. A pokud něčemu nerozumíme, ptejme se. Tam, kde jsou sazebníky příliš složité, už banka sama o sobě napovídá, že nebude vše zcela bez kliček.

Komentáře